Anasayfa Rehber Menkul Kıymet (Security) Tokenler Nedir?

Menkul Kıymet (Security) Tokenler Nedir?

Rehber

Menkul kıymet tokenler nedir? Konu ile ilgili merak edilen tüm ayrıntılar burada!

Menkul Kıymet (Security) Tokenler Nedir?

Menkul Kıymet Token Nedir?

Blockchain teknolojisinin veri bilimi alanından çıktığını biliyoruz. Bu nedenle kripto para birimi veya tokenlerde kullanılan birçok terim, söz konusu alanlarda kullanılanlara benzerlik gösteriyor. "Token" teriminin de bunlardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Veri biliminde bir token; hassas verilere tahsis edilen, rastgele üretilmiş bir sayı gibi bir değerdir. Bu şekilde orijinal bilgilerin gizlenmesi hedeflenir.  

Bir token, blockchain içerisinde saklanan verilere tahsis edilmiş bir sayıdır. Bir varlığa token vermek "tokenizasyon" olarak adlandırılır. Bir yatırım varlığı olarak menkul kıymet token ya da security token, sahipliği veya diğer hakları temsil etmesinin yanı sıra bir varlıktan ya da varlık grubundan bir tokene değer transfer eden bir dijital varlıktır.  

Menkul kıymet token; aslında tahviller, hisse senetleri ya da diğer varlığa dayalı menkul kıymetler gibi geleneksel yatırımların dijital versiyonu olarak ön plana çıkıyor. Buna bir örnek olarak şunu verebiliriz: Genişlemeci projesi için fon toplamayı hedefleyen bir şirket olduğunu düşünelim. Söz konusu şirket, hisse senedi piyasaya sürmek yerine kendi payına düşen sahipliği bir dijital coin vasıtasıyla yayınlamaya yönelik karar alabilir. Şirket, bu tokeni ilerleyen süreçte dijital menkul kıymet tokenlerine olanak sağlayan bir borsada yatırımcıların karşısına çıkarabilir.

Menkul Kıymet Token Nasıl Çalışır?

Menkul Kıymet (Security) Tokenler Nedir?

Menkul kıymet token ya da security token çalışma sistemi de önemli bir konu haline gelmiştir. Security token kavramını anlamak istiyorsanız ilk önce tokenizasyon kavramını anlamanız büyük bir önem arz ediyor. Her şey tokenize edilebiliyor. Bir arabanın sahipliğini ya da kaydını ifade eden bir coin yaratabilirsiniz.  

Bu arabanın araç şase numarası (VIN); sahibinin adı ve adresinin yanı sıra bir aracın kaydedilmesi için zorunlu kılınan diğer bilgilerle beraber tokenize edilebilir. Bilgileri kendi blok zincirine girmek isteyen motorlu taşıtlar dairesi, bunun için bir blockchain ara yüz programı kullanabilir. Böylece bir araç kaydı ve sahiplik tokeni meydana getirilebilir.

Security tokenler de benzer bir şekilde yaratılır. Bir şirket, token tarafından neyin temsil edildiğini girebilir ve token üretilir. Şirket, söz konusu tokeni bunun üzerine yatırımcılar için bir borsada ya da farklı bir uygun yatırım platformunda sunar. Sahiplik de blockchain üzerine kaydedilir.  

Bir şirketin ya da bir varlığın mülkiyetini tokenize etmenin arkasında yer alan düşüncenin yeni olduğunu belirtmek yanlış olacaktır. Hisse senedi satın alan yatırımcılara şirketler tarafından kâğıt sertifika veriliyordu. Bu sertifika, yatırımcıya sunulan sahipliği ya diğer hakları temsil eden bir token oluyordu. Bir dijital security token, "dijital olması" ve "blockchain tokenizasyon sürecinden geçmesi" haricinde farklı değildir.  

Tanımlanacak birkaç farklı versiyondan birini alabilen bir security token, kendisine tahsis edilmiş ve değeriyle beraber bir dijital cüzdanda gösterilebilecek bir görüntüye sahip olabiliyor. Bu, sadece cüzdanınız tarafından takip edilen bir sayı da olabiliyor. Cüzdanınız; varlıklar, değer ve herhangi bir kâr payı dağıtımını gösterebiliyor. Cüzdanınız, aynı zamanda bir prospektüse ya da yıllık raporlara hızlı bir şekilde erişim sunabiliyor.  

Menkul Kıymet Token Avantajları Nelerdir?

Menkul Kıymet (Security) Tokenler Nedir?

Geleneksel menkul kıymet ile benzerlik gösteren menkul kıymet token, geleneksel ticari işlemlerin tokenize edilmesine imkân tanırken bu endüstri için var olan yasal gereklilikleri yerine getirmeyi de sürdürüyor. Geleneksel finans dünyasını tamamen değiştirmesi beklenen tokenizasyon, bir öğenin blok zincirine transfer edilmesi sürecidir. Bir mülkteki sahiplik hakları, bir security token tarafından temsil edebilir.  

Mülkiyet haklarının devredilmesi, işleme katılan bütün tarafların ilgili yasal gereklilikleri yerine getirmesini zorunlu kılıyor. Security tokenler, bu düzenlemeleri direkt olarak çekirdek protokollerine entegre etme kabiliyetine sahip oluyor. Polymath isimli security token lansman platformunun, BlockEstate ile iş birliği yaptığını ve bu iş birliği kapsamında emlak piyasasının tokenizasyonunun başlatılmasının hedeflendiğini hatırlatalım.  

Yatırım eşiklerinin düşürülmesi

Security tokenler; şirketlerin, minimum yatırım gerekliliklerini neredeyse sıfıra indirmelerine imkân tanıyan güçlü bir para toplama aracıdır. Şirketler, önceden kampanyalarına katılabilmeleri için yatırımcıların belirli bir seviyede fon sağlamalarını zorunlu hale getiriyordu. Bu da minimum gereklilikleri yerine getiremeyen ilgili tarafların reddedilmesine neden oluyordu. Yatırımcıların bilgilerini işlemenin maliyetinin çok yüksek olmasından dolayı şirketler, milyonlarca yatırımcıdan sermaye kabul edemiyordu.

Sürecin önemli bir kısmını otomatik hale getiren blockchain teknolojisi, bu problemi ortadan kaldırıyor. Security tokenler, konsepti daha da ileri götürerek akıllı sözleşmelerin kullanımı vasıtasıyla düzenleyici iş yüküne de son veriyor.

Varlık likiditesinin artırılması

Security tokenler tarafından yatırımcılara daha fazla likidite sunuluyor. Uzun vadeli yatırımlara kapılmış binlerce yatırımcı bulunuyor. Bu yatırımcılar, fonlarına erişim sağlamak için vade dolumunu beklemek zorunda kalıyorlar. Bunların büyük bir bölümünün uzun vadeli yatırımlar olmasından dolayı söz konusu kişiler, senelerce paralarına erişemeyebilirler.

Security tokenler ise bu endişelere son verebilir. Bir yatırımcı, bir fonun tokenize edilmesinin ardından fon hisselerini uygun gördüğü biçimde alıp satabilir. Böylece daha etkili bir varlık akışı meydana getirilir. Yeni piyasa fırsatlarını değerlendirmek için de ikincil alım satım platformları geliştirilir.  

Çıkarma maliyetleri

Bir STO'ya (security token arzı) ev sahipliği yapmak, bir IPO'ya (ilk halka arz) ev sahipliği yapmaktan çok daha uygun maliyetlidir. Şirketler, toplanan sermayelerinin yüzde 7'sinden fazlasının geleneksel IPO kapsamında çıkarma ve işlem maliyetine gittiğine tanıklık edebilir. Yüksek maliyetlerin sebeplerini anlamak kolaydır. IPO'lar, birçok üçüncü taraf doğrulama sisteminin katılımını zorunlu kılıyor. Bunların her biri, işlemin toplam maliyetine bir ücret ekliyor.  

STO'lar ise IPO'lara göre kitlesel fonlama maliyetini büyük ölçüde azaltıyor. Blockchain teknolojisi sayesinde şirketler, işlemlerinin en maliyetli bölümlerini otomatize edebiliyor. Herhangi bir üçüncü taraf müdahalesine gerek duyulmadan akıllı sözleşmeler, otomatik bir şekilde yatırım fonlarını gözetleyebiliyor, takip edebiliyor ve dağıtabiliyor.

Düşürülmüş ücretler

Security tokenler, şirketler tarafından uluslararası para toplama kampanyalarına ev sahipliği yapılmasına olanak sağlıyor. Herhangi bir itibari para biriminin uluslararası olarak gönderilmesi oldukça zor olabilir. Yatırılan para miktarına bağlı olarak bir haftadan uzun süren gecikmeler yaşanabilir. Parasal dönüşüm esnasında para kaybetme ihtimali de ortaya çıkabilir.  

Menkul kıymet token yatırımcıları ise uluslararası maliyetlere son verebilir. Bu tokenler, herhangi bir ek ücret olmaksızın dünyanın her noktasına gönderilebilir. Blockchain işleminin tamamlanması için günlerce beklemeye de gerek olmaz. Birçok durumda işlem dakikalar içerisinde tamamlanırken fonların dönüştürülmesine de ihtiyaç duyulmaz.

Gelişmiş pazar etkisi

Blockchain teknolojisinin şeffaf bir doğaya sahip olması, mevcut piyasa sistemlerinin kayda değer bir şekilde gelişmesini sağlar. Security tokenler, anlık olarak izleme kabiliyetleri sunar. Blok zinciri takip uygulaması vasıtasıyla kullanıcılar, tokenlerini ve yatırımlarını kolay bir şekilde takip edebilirler. Yatırımcılar, yatırımlarının kaynak geliştirme sürecine sınırsız bir şekilde erişim kazanabilirler.  

Menkul Kıymet Token Kullanım Alanları Nelerdir?

Menkul Kıymet (Security) Tokenler Nedir?

Menkul kıymet varlıklarının yani aslında tokenlerinin ortaya çıkışı, blockchain ve kripto para birimlerinin finans sektörünü demokratikleştirme ve para kazanma çabalarına erişim sağlama kabiliyetinin bir parçasıdır. Blok zinciri ve ilgili finansal yatırımların savunucuları, giriş engellerini büyük ölçüde azaltmanın yöntemleri olarak fraksiyonelleştirme (bölümlere ayırma) ve şeffaflığa işaret ediyorlar. Bu duvarların daha fazla yıkılmasına katkıda bulunan menkul kıymet tokenleri sayesinde önceden likit olmayan varlıklar tokenize ediliyor.  

Süper zenginler tarafından hâkim olunan bir yatırım aracını yani güzel sanatı düşünelim. Yakın zamana kadar bir Van Gogh tablosunun parçalar halinde satıldığı düşünmek mümkün değildi. Bazı insanlar bir kulak satın alırken diğerleri de bir çiçek satın alabilir mi? Security tokenle ve akıllı sözleşmelerle alıcılara mülkiyetin bir bölümü kolay bir şekilde sunulabiliyor.  

Bir Andy Warhol tablosunun tokenize edilmiş bir müzayedeye çıkarıldığını hatırlatalım. Yaklaşık 5,6 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen "14 Small Electric Chairs" isimli tablonun yüzde 31,5'lik hissesi 100'den fazla katılımcıya 1,7 milyon dolar karşılığında satılmıştır. Etkinlik kapsamında 800'ün üstünde kişi teklif sunmuştur. Bu, şimdiye kadar türünün ilk ve en büyük müzayedesi olarak kayıtlara geçmiştir.  

Security tokenin bir başka kullanım alanı ise emlak piyasasıdır. Alıcılar, bir mülkün parçalarını satış yoluyla ya da ilk finansman turunun bir parçası olarak satın alabiliyorlar. ABD'nin Colorado eyaletinde bulunan The St. Regis Aspen Resort, çeşitli akredite yatırımcılar vasıtasıyla 18 milyon dolar değerinde tokenize edilmiş likit fon toplamıştır. Bu tarz hamleler, yatırımcılara daha uzun vadeli kazançlar için bir fırsat sunuyor. Aynı zamanda gayrimenkul firmalarının iyileştirmeler ya da geliştirmeler yapabilmeleri için likit nakde erişim sağlamalarına imkân tanıyor.  

Menkul Kıymet Token Nasıl Alınır?

Menkul kıymet token satın almak için hızlı bir şekilde şu adımları takip edebilirsiniz:

Adım 1: Satın almak istediğiniz security tokeni bulmak için STOmarket.com'u kullanın.

Adım 2: "Invest" butonuna tıklayın. Tokenin işlem gördüğü borsaya yönlendirileceksiniz.

Adım 3: Bu borsaya kayıt olun.

Adım 4: Security tokeni satın alın.  

Menkul Kıymet (Security) Tokenler Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)