Anasayfa Sektörel Merkez Bankasından Kritik CBDC Adımı: Ripple Görevlendirildi!

Merkez Bankasından Kritik CBDC Adımı: Ripple Görevlendirildi!

Sektörel

Gürcistan Ulusal Bankası, CBDC üzerindeki araştırmaları ilerletme planları kapsamında Ripple'ı potansiyel teknoloji sağlayıcısı olarak seçti.

Merkez Bankasından Kritik CBDC Adımı: Ripple Görevlendirildi!

Gürcistan, dijital para birimine doğru önemli bir adım atıyor. Gözünü Avrupa Birliği üyeliğine diken Gürcistan Ulusal Bankası (NBG), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan "dijital lari"nin, ülkenin parasal bağımsızlığını korurken gelecekteki bir dijital euro ile birlikte çalışabilmesini sağlamayı amaçlıyor.

NBG'nin Dijital Lari Vizyonu

NBG tarafından yakın zamanda yapılan bir duyuruda, sınırlı bir canlı pilot ortamda dijital lari ile ilgili araştırmaları ilerletme planları detaylandırıldı.

Çok sayıda teknoloji şirketi arasında Ripple Labs, bu girişim için görevlendirilen 9 firmadan biri oldu. Nihayetinde bu katılımcılardan biri, testin bir sonraki aşamasına geçmek üzere seçilecek.

NBG daha önce Şubat ayında yayınladığı bir raporda CBDC için tasarım düşüncelerini açıklamıştır. Kurum, dijital cüzdanların üçüncü taraf bir kuruluş tarafından kolaylaştırılacağı iki katmanlı bir tasarım öngörmüştür. Önerilen CBDC; sadece dijital para olmakla kalmayacak, aynı zamanda programlanabilir olacak ve varlıkların tokenizasyonunu destekleme kabiliyetine sahip olacaktı.

Merkez Bankasından Kritik CBDC Adımı: Ripple Görevlendirildi!

Dijital Lari Hangi Alanlarda Kullanılacak?

NBG'de fintech başkanı olan Varlam Ebanoidze, Haziran ayında verdiği bir röportajda dijital lari için potansiyel kullanım alanları hakkında daha fazla bilgi verdi. CBDC'nin tarım sigortasını kolaylaştırarak tarım gibi sektörlerde devrim yaratabileceğini ve ayrıca emlak işlemlerini otomatikleştirebileceğini vurgulayan Ebanoidze, şu ifadeleri kullandı:

Avrupa Birliği'ne entegrasyonu düşünüyoruz ve dijital euro ile birlikte çalışabilir olmak ancak parasal özgürlüğe sahip olmak istiyoruz.

Bu iddialı hamle beklenmedik değildi. Mayıs 2021'de NBG, bir CBDC çıkarma olasılığını ima etmiş ancak o sırada kesin bir zaman çizelgesi sunmamıştı. Ocak ayına gelindiğinde ise bir adım daha ileri giderek fintech şirketlerinden sınırlı bir canlı pilot uygulamaya katılım için aktif olarak ilgi aramaya başladılar.

Merkez Bankasından Kritik CBDC Adımı: Ripple Görevlendirildi!

Küresel İş Birlikleri ve Pilot Katılımcılar

Küresel CBDC girişimleriyle bağlantı kuran NBG, 8 Eylül'de Uluslararası Ödemeler Bankası'nın (BIS) mBridge Projesi'nde gözlemci statüsünde olduğunu duyurdu. Bu önemli proje; Çin, Hong Kong, Tayland ve BAE'nin işbirliğini öngörüyor. Gürcistan, gözlemci statüsüne sahip yaklaşık 10 ülke arasında yer alıyor ve bu da BIS'in Aurum Projesi'nden "bilgi ve uzmanlıktan yararlanma" niyetini gösteriyor.

Pilot uygulamanın, çeşitli firmaların ilgisini çektiği fark ediliyor. Ripple Labs'ın yanı sıra diğer katılımcılar arasında Augentic, Bitt, Broxus Holdings, Currency Network, DCM, eCurrency Mint, FARI Solutions ve Sovereign Wallet yer alıyor.

Özellikle Ripple; Kolombiya, Karadağ, Hong Kong, Bhutan ve Palau gibi ülkelerdeki çabalara aktif olarak katılarak CBDC projelerinde küresel olarak bilinen bir geçmişe sahiptir.

Gürcistan, dijital para alanında önemli adımlar atarak hem teknolojik ilerleme hem de potansiyel AB entegrasyonu konusundaki kararlılığını ortaya koyuyor.

Ripple Labs gibi küresel devlerin pilot uygulamaya dâhil edilmesi, dijital lari girişiminin önemini ve potansiyel başarısını daha da vurgulamaktadır.

Merkez Bankasından Kritik CBDC Adımı: Ripple Görevlendirildi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
ChatGPT’nin En Büyük Rakibi Olan Google Bard Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?
Rehber Burak Atik
Algorand (ALGO) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
XRP Blockchain: Kripto Para Dünyasında Temel Taş
Rehber Dilara Avcıoğlu
Nexo (NEXO) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik