Anasayfa Coin Rehberi Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir?

Coin Rehberi

Metaverse nedir? Söz konusu teknoloji nasıl bu kadar popüler oldu? Metaverse ETP nedir, nasıl alınır? Konu ile ilgili tüm ayrıntılar burada...

Metaverse Nedir?

Metaverse, dijital dünyaların tamamının birleştirilmesi ile hayata geçirilen kolektif bir sanal paylaşım dünyası olarak karşımıza çıkıyor. Metaverse olarak bilinen kurgusal evrenin içerisinde bütün dijital dünyalar yer alıyor. Metaverse, bazı düşüncelere göre, sanal gerçeklik ya da artırılmış gerçeklik aracılığıyla erişilebilir hale gelecek.

Metaverse, genel olarak sanal gerçeklik teknolojisinin gelişmiş hali olarak görülüyor. Fakat Metaverse teknolojisini “internetin geleceği” olarak görenler de bulunuyor. Metaverse teknolojisi ile dijital ortamların tamamının bir arada bulunduğu sanal dünyaya sadece gözlük ve kulaklık kullanarak girebilmeniz mümkün oluyor.

Mevcut sanal gerçeklik teknolojisinin genel olarak bilgisayar oyunları için kullanıldığını biliyoruz. Fakat Metaverse teknolojisi, bu teknolojiden bazı özellikleriyle ayrılıyor. Metaverse teknolojisi ile kurgusal evrene dâhil olduktan sonra oyun oynayabilirsiniz veya iş yapabilirsiniz. Bunun dışında sinemaya gidebilir ya da dolaşabilirsiniz. Bahsettiğimiz kurgusal evrende herkesin üç boyutlu bir avatar oluşturabileceği ve söz konusu avatarı kullanabileceği düşünülüyor.

Metaverse Nedir?

Günümüzde insanlar çevrimiçi olarak birbirleriyle etkileşime geçebiliyorlar. Fakat Metaverse teknolojisi ile bu etkileşime farklı bir boyut kazandırılması hedefleniyor. Metaverse ile birlikte insanların kendilerini kurgusal bir evrende bulabilecekleri belirtiliyor.

Sanal gerçeklik teknolojisinin kullanımını ciddi anlamda genişleteceği düşünülen Metaverse teknolojisi ile birlikte kurgusal evrende üç boyutlu bir avatar oluşturulabileceği, böylece söz konusu evrende alışveriş yapılabileceği, konsere gidilebileceği, oyun oynanabileceği, gezilebileceği ve çalışılabileceği ifade ediliyor. Fakat bahsettiğimiz şeylerin şimdilik hayalden ibaret olduğunun da altını çizelim.

Büyük teknoloji şirketlerinin çoğunun, Metaverse teknolojisi konusunda heyecanlı olduğunu görüyoruz. Her şeyin planlandığı gibi ilerlemesi ve herkesin kurgusal evrende vakit geçirmeye başlaması durumunda hiçbir şekilde geri kalmak istemeyen teknoloji şirketleri, bu konuda çeşitli yatırımlara imza atıyorlar. Sosyal medya platformu Facebook da Metaverse teknolojisine yaptığı yatırım ile dikkat çekiyor.

2014 senesinde Oculus olarak bilinen Amerikalı sanal gerçeklik teknoloji şirketini 2 milyon dolara satın alan Facebook, kısa bir süre önce de Horizontal Workrooms olarak adlandırılan sanal ofislerin tanıtımını yaptı. Facebook, aynı zamanda Metaverse inşası için 10 bin Avrupalının istihdam edileceğini duyurdu. Sosyal medya platformu tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, Metaverse teknolojisi sayesinde hem yaratıcı hem de sosyo-ekonomik fırsatların doğacağı ve bunun da Avrupalılar tarafından başlatılacağı ifade edildi.

Metaverse ETP Coin (ETP) Nedir? Nasıl Alınır?

Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg, Metaverse olarak bilinen kurgusal evrende insanların birbirleriyle etkileşime geçebileceklerini kaydederken, söz konusu teknolojiyi “mobil internetin geleceği” olarak nitelendirdi. Zuckerberg, ayrıca Facebook’un Metaverse şirketine dönüşmesini hedeflediğini dile getirdi.

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, herkesin Metaverse aracılığıyla birlikte oyun oynayabileceğine dikkat çekti. İnsanların hep birlikte Netflix’ten dizi ve film seyredebileceklerini kaydeden Sweeney, bunun gerçek dünyaya aşırı derecede benzeyeceğini dile getirdi. Sweeney de böylece Metaverse teknolojisine yönelik ilgisini belli etmiş oldu.

Kurgusal bir evrenin var olma ihtimali elbette ki herkesi heyecanlandırıyor. İlerleyen süreçte tüm vaktimizi bu evrende geçirme ihtimalimiz bulunuyor. Konu ile ilgili yaşanacak gelişmeler ise merak içerisinde bekleniyor.

Metaverse NFT Nedir?

NFT yani Non-Fungible Token, herhangi bir eseri satılabilir hale getiren dijital sertifika olarak tanımlanıyor. Eşsiz dijital varlıklar olarak karşımıza çıkan NFT’ler, kripto teknolojisiyle şifrelendikten sonra dijital ortama yüklenen eserlerdir. Son dönemde NFT satışlarındaki artışın farkındasınızdır. NFT olarak satışı gerçekleştirilen çok sayıda eserin, dijital dünyalarda muhafaza edildiğini söyleyebiliriz. Söz konusu eserlerin, Metaverse olarak adlandırılan kurgusal evrende sergilenmesi ve satılması gündemde.

Yani blockchain teknolojisi ile alınan herhangi bir sanal varlık, Metaverse sayesinde dijital evrende kullanılabilecek. Sonuç olarak kripto para birimleri sayesinde sanal bir ekonominin oluşabileceğini ve işleyebileceğini ifade edebiliriz.

İlginizi Çekebilir: NFT Projeleri

Metaverse Coin’leri Hangileri?

CoinGecko, piyasa değerine göre en iyi Metaverse Coin’leri şöyle sıralıyor:

 • Decentraland (MANA)
 • The Sandbox (SAND)
 • Yield Guild Games (YGG)
 • UFO Gaming (UFO)
 • StarLink (STARL)
 • Decentral Games (DG)
 • Aavegotchi (GHST)
 • RedFOX Labs (RFOX)
 • BOSAGORA (BOA)
 • Somnium Space CUBEs (CUBE)
 • vEmpire DDAO (VEMP)
 • Ovr (OVR)
 • Decentral Games ICE (ICE)
 • GridZone.io (ZONE)
 • Ethverse (ETHV)
 • Polkacity (POLC)
 • Arcona (ARCONA)
 • Neos Credits (NCR)
 • ShoeFy (SHOE)
 • Merit Circle (MC)

Metaverse ETP Nedir?

Metaverse ETP, yukarıda bahsettiğimiz Metaverse projesine ait bir dijital varlıktır. Söz konusu dijital varlık, aynı zamanda Metaverse Smart Token olarak da biliniyor. Herhangi bir ücret ödemeksizin kaydedilebilme ve aktarılabilme gibi özelliklere sahip olan Metaverse ETP, bunun dışında teminat olarak kullanılabiliyor ve yakılabiliyor. Metaverse ETP ile yatırım yapmak da mümkün oluyor.

Merkeziyetsiz ve güvenilir bir teknoloji sunan Metaverse ETP, yatırımcılar tarafından güven içerisinde dijital varlıkların işleme konulabilmesini ve bu sayede hızlıca alım-satım gerçekleştirilebilmesini hedefliyor. Metaverse ETP, şu anda dolardan işlem görüyor.

Metaverse ETP Coin (ETP) Nedir? Nasıl Alınır?

Metaverse Nasıl Alınır?

Metaverse ETP, şu anda Bitfinex, MEXC, HitBTC, Coinsuper ve TOPBTC gibi kripto para borsalarında listelenmiş durumda. Bitfinex borsasında ETP/USD, ETP/BTC ve ETP/ETH gibi işlem çiftleri yer alıyor. MEXC borsasında ETP/USDT ve HitBTC borsasında ise ETP/BTC işlem çiftlerini görüyoruz. Söz konusu kripto para borsalarından dilediğinizi kullanarak Metaverse ETP alımı gerçekleştirebilirsiniz.

ETP
Metaverse Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)