Anasayfa Rehber Metaverse'deki İlk Tarafsız Protesto Platformu: Wistaverse Nedir?

Metaverse'deki İlk Tarafsız Protesto Platformu: Wistaverse Nedir?

Rehber

Herkese açık, güvenli ve tarafsız bir metaverse'de protestoları mümkün kılmak amacıyla hayata geçirilen Wistaverse hakkında tüm merak edilenler burada...

Metaverse'deki İlk Tarafsız Protesto Platformu: Wistaverse Nedir?

Protesto etme şeklimizin son birkaç senedir önemli değişikliklere uğradığını biliyoruz. Söz konusu değişiklere yön veren temel faktörlerden biri, sosyal medyanın ve diğer dijital platformların yükselişi olmuştur. Bu yükseliş, insanların çeşitli sebepler ve sorunlar etrafında örgütlenmelerini ve harekete geçmelerini kolaylaştırmıştır.

Demokrasiler de dâhil olmak üzere dünya genelinde ifade özgürlüğüne yönelik artan baskıya dair istatistikler ise endişelendirmiştir. Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS), şu anda "Kitlesel Protestolar Çağı"nda olduğumuzu bildirmiştir. Bu yaygın trend; siyasi baskı, ekonomik gerileme ve iklim değişikliği gibi küresel problemler sebebiyle 10 yıl içerisinde neredeyse yüzde 12 büyümüştür.

Wistaverse ile insanlar; canlı etkinliklere ev sahipliği yapabilecekler, ifade özgürlüklerini kullanabilecekler, düşüncelerini dile getirebilecekler ve gerçek dünyadaki protestolar için açıkça plan yapabilecekler. İnsanlar, aynı zamanda bunları yaparken isterlerse anonimliklerini de koruyabilecekler.

İfade özgürlüğüne inandıklarını ve iç çatışmayı en aza indirmek istediklerini vurgulayan Wistaverse ekibi, insanların bir araya gelip kendilerini güvende hissetmeleri için bir alan sunuyor. Wistaverse içerisindeki herkes için olumlu ve samimi bir alan sağlamak amacıyla "Şiddete hayır, ırkçılığa hayır, cinsiyetçiliğe hayır ve kasıtlı olarak yanlış bilgi yaymaya hayır!" şeklindeki temel prensipler ortaya konuyor.

Topluluk moderatörleri olarak rastgele seçilen WISTA sahipleri, bu prensiplerin uygulanmasını ve platformun kullanıcılar için güvenli bir yer olarak kalmasını sağlamak için teşviklere sahip oluyorlar. Bu rehberimizde Wistaverse platformunun ne olduğunu ve WISTA tokenlerinin ne işe yaradığını mercek altına alacağız.

Metaverse'deki İlk Tarafsız Protesto Platformu: Wistaverse Nedir?

İfade Özgürlüğünde Yeni Bir Boyut: Wistaverse Nedir?

Wistaverse, metaverse'de sanal protestoları mümkün kılmak amacıyla tasarlanmış bir platformdur. Gregoire Laugier, Jules Alcazar ve Talal Kurdali tarafından kurulan platform, kullanıcılara düşüncelerini ifade etmeleri ve toplulukları ile üç boyutlu etkinliklere katılmaları için sanal bir alan sunuyor. 

Bireyler; avatarların ve dijital araçların kullanımı ile mesajlarını dile getirebilir ve sanal semboller, pankartlar ve giyilebilir eşyalar vasıtasıyla bir dava için dayanışma gösterebilirler. Wistaverse'in ilk sanal protestoları, 2 milyonun üstünde aktif kullanıcıya sahip olan ve bugüne kadarki en büyük merkeziyetsiz metaverse olarak nitelendirilen The Sandbox Game içerisinde gerçekleşecek. 

Diğer metaverse platformlarına genişleyecek şekilde ayarlanan Wistaverse, aynı zamanda sansüre ve dış müdahaleye karşı bağışık olan bağımsız, merkeziyetsiz bir metaverse inşa edecek. Wistaverse protokolü, merkezi bir otorite olmadan çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Gelecekteki tarihsel hareketlere ev sahipliği yapmak üzere inşa edilen ilk protesto "Arena"sı, herkesin erişimine açık ve ücretsiz olacak. Katılımcılar, aynı zamanda protestolar esnasında yerel token WISTA cinsinden yapılan bağışlar ile kaynak toplanmasına katkıda bulunabilecekler.

Wistaverse; topluluk üyelerinin, hazine fonlarından yararlanarak bağışları artırmak için oy haklarını kullanmalarına imkân tanıyacak. Bu fonlar, tüm işlemlerde uygulanan yüzde 0.5'lik bir verginin yanı sıra ekosistemdeki avatarların ve diğer alınabilir öğelerin satışı ile sürekli olarak desteklenecek.

Metaverse'deki İlk Tarafsız Protesto Platformu: Wistaverse Nedir?

WISTA Token ile Neler Yapabilirsiniz?

WISTA token, Wistaverse deneyimine güç sağlıyor. WISTA, hızlı ve düşük gas ücretli Polygon blockchain üzerine inşa edilmiştir. Bu, bireylerin protokole katılmalarını kolaylaştırıyor. Wistaverse ekosisteminin merkezinde yer alan WISTA, utility token olarak çok sayıda faydaya sahiptir:

  • Anonim olarak bir protesto düzenlemek ve anlaşmaya varılmış bir zaman dilimi için Wistaverse Arena'yı rezerve etmek amacıyla WISTA kullanın.
  • Protestolara katılırken tüm Wistaverse özelliklerinin kilidini açmak için WISTA tutun.
  • Desteklediğiniz bir davaya bağış yapmak ve söz konusu davanın gerçek bir etkide bulunmasına yardımcı olmak için WISTA kullanın.
  • Yanınızda getirmek üzere giyilebilir eşyalar, pankartlar ve semboller satın almak ve avatarınızı kişiselleştirmek için WISTA kullanın.
  • Wistaverse hazinesinden faydalanarak bağışları artırmak için oy hakkınızı kullanın.
  • Wistaverse yönetişimine katılmak ve platformun geleceğine dair söz sahibi olmak için WISTA tutun.
  • Platforma merkeziyetsiz bir denetim getirilmesine yardımcı olmak için rastgele seçilmek üzere WISTA tutun. Böylece şiddeti, ırkçılığı ya da cinsiyetçiliği teşvik eden olaylardan platformu koruyabilirsiniz. Merkeziyetsiz bir platform olarak çalışan Wistaverse, bu sistem ile adaleti ve şeffaflığı teşvik ediyor.
  • Topluluk tarafından seçilen moderatörler, anlaşmazlıklarda yargıç olarak da hareket edebilirler. Wistaverse, tüm WISTA sahiplerinin yönetişime dâhil olabileceği daha demokratik ve kapsayıcı bir platform sağlıyor. Platform, hem açık metaverse'in kurucu değerleri hem de merkeziyetsizlik ve gizlilik gibi Web3 idealleri ile uyumludur.

Wistaverse'in NFT koleksiyon öğelerinin, ekosistemde önemli bir rol oynaması bekleniyor. Bireyler, protestolar esnasında kendilerini temsil edecek bir avatar seçebilecek ve bir mesajı yaymak ya da davalarına olan desteklerini göstermek için farklı giyilebilir eşyalara erişim sağlayabilecekler.

Avatarlar ve giyilebilir eşyalar, yerel para birimi olan WISTA ile satın alınabilecek. Her etkinlik için piyasaya sürülen özel NFT koleksiyonundan elde edilen gelirler ise fonlama cüzdanına yönlendirilecek.

Metaverse'deki İlk Tarafsız Protesto Platformu: Wistaverse Nedir?

Wistaverse Platformunu Neden Tercih Edebilirsiniz?

Bireyler ve kuruluşlar, sosyal ve çevresel problemleri çözüme kavuşturmak ve toplumu geliştirmek amacıyla yenilikçi yöntemler arayışına girerken kitlesel fonlamaya, sivil teknolojiye ve kamu mallarına olan talep kayda değer bir büyüme kaydetmiştir. 

Geleneksel protestolar için ekonomik, coğrafi ve sağlık ile ilgili hususlar, çok sayıda insanın katılımını zorlaştırabiliyor. Bu da demokratik bir eşitsizliğe neden oluyor. Wistaverse ise seslerini duyurmaları için dünyanın dört bir yanındaki insanları güçlendirerek bu eşitsizliği düzeltmeyi hedefliyor.  

Çevrimiçi dilekçe verme, içerik paylaşma ya da çevrim içi aktivizm ile ilgilenme, siyasi süreçler üzerinde sınırlı bir etkiye sahip oluyor. Mevcut Web2 platformları da bir protestonun esas bileşeni olan "etkinlik"ten yoksun oluyor.

Wistaverse, bireylere bir etkide bulunmaları ve toplumsal hareketleri büyütmeye katkıda bulunmaları için hayata geçirilmiş sanal bir dünyada protesto düzenleme fırsatı sunuyor. Bireylerin metaverse içerisinde protesto düzenlemeleri için tehlikesiz ve güvenli bir alan sağlayan Wistaverse, dünya genelindeki insanların seslerini duyurmalarına ve değişimi savunmalarına yardımcı oluyor.

İster dünyanın ücra bir köşesinde, ister baskıcı bir rejim altında yaşıyor olsunlar Wistaverse, insanlara canlı bir üç boyutlu etkinlik esnasında topluluklarıyla beraber görüşlerini barışçıl bir şekilde ifade etme ve tercih ettikleri protestoya ya da toplumsal davaya katılma olanağı sağlıyor.  

Metaverse'deki İlk Tarafsız Protesto Platformu: Wistaverse Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)