Anasayfa Rehber Mina Protocol (MINA) Nedir?

Mina Protocol (MINA) Nedir?

Rehber

Dünyanın en hafif blok zinciri Mina Protocol nedir? Nasıl çalışır? Mina nedir? Mina coin nasıl alınır?

Mina Protocol (MINA) Nedir?

Son zamanların popüler teknolojisi blockchain kullanımı arttığından beri, platformlarda depolanan işlem sayısı önemli ölçüde artmış durumda. Blockchain üzerinde tüm geçmişini depolayan bir düğümü çalıştırmak, zincir büyüdükçe daha fazla bilgi işlem gücü ve enerji gerektirir. Bu durum, kullanıcıların blok zincirinin bakımına katılmasını giderek daha zor hale getirir. Bu durumun en büyük örneği, popüler platform Ethereum üzerinden verilebilir. Ethereum depolama hacmi, 5 Nisan 2016 tarihinde yaklaşık 6 GB iken 5 sene içinde milyonlarca işlem yayınlanarak Nisan 2021 tarihine kadar 220 GB üzerine çıktı. Bitcoin’in ise toplam boyutu 300-350 GB seviyesinde yer alır. Konuyla bağlantılı Mina Protocol nedir, mina nedir sorusunun cevabını vermeye burdan başlıyorum.

Hafif Blockchain Mina Protocol Nedir?

Hafif Blockchain Mina Protocol Nedir?

Haziran 2017’de O(1) Labs tarafından bir katman 1 çözümü olarak geliştirilen Mina Protocol, ağ üzerinde kaç işlem yapıldığından bağımsız olarak yalnızca 22 kB'lik sabit bir boyut ile minimal bir blockchaindir. Boyut, herkesin bir düğümü çalıştırmasına ve karmaşık bilgisayar donanımına ihtiyaç duymadan ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak şekilde ayarlanır. En büyük bilgi işlem gücüne sahip olanlar, zincirin büyük boyutunu yönetmede en verimli olandır. 2020 Ekim ayına kadar Coda Protokol olarak ilerleyen Mina, blok zincirini küçük boyutta tutarak, büyüme ihtimali dahilinde diğer projeleri rahatsız eden blok zinciri boyut sorunlarının üstesinden kolayca gelir. Yani, blok zinciri projelerinin olmazsa olmazları merkeziyetsizlik, ölçek ve güvenlik olan orijinal vaatleri yerine getirmek için tasarlanmış birinci katman protokolü denebilir.

Peki mina nedir? MINA token, bu protokol projesinin yerel kripto para birimidir. MINA coin, ağ işlemlerini kolaylaştırmak ve tüm kullanıcılar arasında ücretleri dağıtmak için kullanılır. Bu süreç için, her bir düğümün tarihi işlemlerin tam kaydını kaydetmesini gerektirmeyen ödeme odaklı bir blok zinciri oluşturmak için zk-SNARKs (Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Arguments of Knowled) adlı bir şifreleme tekniği kullanılır. Böylelikle, bir blockchain ağını desteklemek için gereken hesaplama gereksinimleri etkili bir şekilde azaltılır. Mina protocol nedir ve mina nedir sorusuna yanıt aldıktan sonra, ayrıntılı olarak nasıl ortaya çıktığına bakalım.

Teorik olarak blok zincirler, kullanıcıları tarafından sorumlu tutulacak şekilde tasarlanmıştır. Geri dönüşü olmayan bir kamu defterini onaylayarak kuralları uyguladığınızda, güç çoğunluğun elinde kalır. Ağın güvenilir olmayan işlemler gerçekleştirmesini sağlayan şey, bu merkezi olmayan yapıdır.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi köklü blok zincirlere yeni biri katıldığında, yüzlerce hatta daha fazla GB verinin doğruluğunu kontrol etmek ve onaylamak için, ağ başlangıcından bu yana her işlemin kontrol edilmesi gerekir. Çoğunluk, bu ağır zincirleri kendi başına doğrulamak için gereken bilgi işlem gücünü karşılayamaz. Bu sebeple, giderek daha güçlü aracılara güvenmek ve yönelmek zorunda kalır. Artık eşler arası bağlantı kurulamayacağı anlamına gelen durumdan sonra, merkeziyetçilik zarar görür, güç dinamikleri değişir ve ağ, sansüre karşı daha savunmasız hale gelir.

Tam da bu noktada Mina Protocol, blok zincirini kolayca doğrulanabilir ve tutarlı boyutta bir kriptografik kanıtla değiştirme çözümünü sunar. Dediğim gibi; Mina, her kullanıcının indirmesi gereken veri miktarını önemli ölçüde azaltır. Kullanıcılar, ağ başlangıcından itibaren tüm zinciri doğrulamak yerine, ağı ve işlemleri özyinelemeli sıfır bilgi kanıtlarını veya zk-SNARKs kullanarak tamamen doğrular. Düğümler, tüm zincirin aksine küçük kanıtı saklar. Böylelikle Mina, birçok kullanıcıya göre ölçeklense ve yıllarca işlem verisi biriktirse bile erişilebilir durumdadır. Mina protocol nedir cevabına aşina olduktan sonra, çalışma mantığını biraz inceleyelim.

Mina Protocol Nasıl Çalışır?

Mina Protokolü, temel olarak "sıfır bilgi, kısa ve öz, etkileşimli olmayan bilgi argümanları" anlamına gelen zk-SNARKs çalışma mantığına dayanır. Zk-SNARKs, Algorand'ın kurucusu MIT profesörü Silvio Micali tarafından geliştirilen ve kullanıcıların, verileri birbirlerine açıklamadan belirli verilere sahip olduklarını doğrulamalarını sağlayan bir bilgi işlem türüdür. Blok zincirinden çok daha küçüktür ve en son bloktan ziyade tüm zincirin durumunu temsil eder. Böylelikle, Mina ağında oluşturulan her blokta bir işlemin doğrulaması gerekmez. Zk-SNARKs, tüm blok zincirinin durumunu hafif bir anlık görüntü olarak yakalar ve zincirin kendisi yerine ağ katılımcılar gönderir. Popüler kripto para birimi Zcash (ZEC) de bu bilgi işlem türünü kullanır.

Zk-SNARKs, ağ üzerindeki bir sonraki blok oluşturulduğunda ise arka plan olarak blok zincirinin önceki durumunun anlık görüntüsü ile kendisinin bir anlık görüntüsünü alır. Yeni anlık görüntü, bir sonraki blok için arka plan olarak kullanılır. Oldukça şaşırtıcı gelebilir, sonsuz miktarda bilginin kanıtını içerse de, anlık görüntü her zaman aynı boyutta kalır. Bu sebeple Mina protocol, dünyanın en hafif blok zinciridir. Döngü halinde, kapsayıcı fikir birliğini güçlendirir. Mina kullanan tüm katılımcılar, tam düğümler olarak hareket eder. Herkes fikir birliğine katılır ve blok zincirini güvence altına alır. Katılımcılar, Mina'yı sorumlu tutabilir. Mina’nın Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasıyla birleşmesi ile zk-SNARKs uygulanmasının, işlemleri işlemek ve kaydetmek için gereken kaynakları önemli ölçüde azaltılır.

Mina ağında işlem göndermek veya almak için her katılımcının bir düğüm çalıştırması gerekir. Protokolün etkin bir şekilde çalışması için, ağ içinde iki tür özel düğüm vardır:

  • Blok üreticileri, bir sonraki bloğa hangi işlemleri dahil edeceklerini seçer. Diğer blok zincirlerin, madencileri veya doğrulayıcıları gibidirler.
  • Snark üreticileri, ağ verilerini sıkıştırmaya ve işlem kanıtları oluşturmaya yardımcı olmak için bilgi işlem gücünü ayırır. Bu gruptaki üyeler, işlem ücretlerinden bir pay almaktadır.

Mina Protocol Nasıl Çalışır?

MINA Token Nasıl Satın Alınır?

Çalışma mantığına az çok aşina olduktan sonra, kripto para yatırım kısmına geçebiliriz. Mina coin bloklarından kazanılacak ödüllerin büyük bir kısmı topluluğa ve token stake eden kullanıcılara dağıtılır. Ödüllerin önemli bir kısmı ise projeye daha öncesinde yatırım yapan destekçilere ve geliştiricilere verilmesi Mina ağının işlevselliğinin artması için planlanmış. Binance, Coinbase, Gate.io, Kraken, Coinlist gibi önde gelen borsalarda, birçok farklı parite ile MINA token takası yapılabilir. Binance platformunda MINA/BTC, MINA/BNB, MINA/USDT ve MINA/BUSD paritelerinde işlem görüyor. Örneğin, bu platform üzerinden nasıl alınacağından bahsedelim.

  1. Öncelikle, Binance borsasına üye olmak gerekir.
  2. Üyelik adımlarının tamamlanması ile birlikte, hesap cüzdanına kripto para birimi transfer edilmelidir.
  3. Transferin tamamlanmasının ardından, belirtilen paritelerden de satın alabilirsiniz.
  4. MINA/USDT işlem çiftinden satın almak için, ilgili paritenin arayüzüne gidilmelidir.
  5. Açılan arayüzde, limit sekmesine satın alınmak istenen miktar girilir.
  6. Miktarın belirtilmesinin ardından “MINA Al” komutu ile Mina token satın alma işlemi tamamlanır.

Yardımcı token ve değişim token ile aynı adı taşıyan bu token, deflasyonist bir yapıdadır. Enflasyona karşı oldukça korunaklı bir mekanizmaya sahiptir. Dolayısıyla coin yatırım konusunda oldukça mantıklı gelebilir. 2031 yılına kadar MINA token arzının artabilmesi teknik olarak kısıtlanmış durumdadır ve toplam arz 2.5 milyondan fazla olamaz.

Ethereum ve Bitcoin göz önüne alındığında, Mina protocol oldukça ön plana çıkıyor. Her güzel şeyin bazen bir bedeli olabilir. Bu durumda, ağın yoğunluğu arttığı zaman işlem süresinin uzayabileceğini belirtmekte fayda var. Tabii ki ekip, oluşabilecek nihai sorunlara karşı mutlaka bir önlem almıştır. Mina protocol nedir ve mina nedir öğrendikten sonra, hafifliği ile yatırım düşünenlerin oldukça ilgisini çekebilir. Mina’nın, kripto para ekosisteminde tanınan yatırım şirketlerinden fon alması, önü açık bir piyasa potansiyeli olduğunu gözler önüne seriyor.

Mina Protocol (MINA) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)