Anasayfa Rehber Monero (XMR) Nedir, Nasıl Alınır?

Monero (XMR) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Monero nedir? XMR Nedir? Kripto para projesinin özellikleri, avantajları, kurucuları ve çalışma sistemi ile ilgili merak edilen ayrıntılar rehberimizde!

Monero (XMR) Nedir, Nasıl Alınır?

XMR Coin Nedir?

Monero nedir? ve XMR nedir? sorularına yanıt arayacağımız bu rehbere basit bir tanım ile başlıyoruz: Monero, dünyada bulunan ilk gizlilik coinlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu eşsiz kripto para birimi, bu önemli görevi yerine getirmek amacıyla çeşitli teknolojilere önayak olmuştur. Günümüzde gizliliğin her zamankinden daha değerli olduğunu söyleyebiliriz.  

Dünyadaki en popüler kripto para birimlerinden biri olarak da tanımlanan Monero; kripto piyasasının, Bitcoin'in gizlilik eksikliğine verdiği bir karşılık olmuştur. İnsanların uzun bir süre boyunca Bitcoin işlemlerinin anonim olduğunu düşündüklerini fakat birçok kişinin artık bunun böyle olmadığını kavradığını biliyoruz. Belirli Bitcoin işlemlerinin arkasında yer alan şahsın gerçek kişiliğini ortaya çıkarmak amacıyla faydalanılabilecek birçok araç ve hizmet bulunuyor.

Monero tarafından piyasaya farklı bir yaklaşım sunuluyor. Gizliliği temel unsuru haline getiren Monero, bu şekilde sektörde gizliliğini muhafaza etmeyi hedefleyen herkes için en ideal coin olarak ön plana çıkıyor. Projede yer alan anonimleştirme protokollerinin çok etkili olmasından dolayı insanlar, diğer kripto varlıklar üzerindeki sahipliklerini örtmeye yardımcı olması için genellikle bu protokolleri kullanıyorlar.  

XMR Coin Avantajları Nelerdir?

Monero (XMR) Nedir, Nasıl Alınır?

Monero, ileri düzey kriptografik işlevler kullanıyor. Bu da herhangi bir kişi tarafından sizin bir Monero kripto para birimi işlemi ile ilişkilendirilmenizin önüne geçiyor. Monero blockchain, söz konusu teknoloji vasıtasıyla verileri direkt olarak izleyicilere ifşa etmeyecek şekilde işlemleri gönderip alabiliyor. Bitcoin ile benzer şekilde Monero blockchain de blok gezginleri yoluyla gerçek zamanlı gözetime tabi oluyor.  

Geliştiriciler, ileri düzey takas edilebilirlik protokollerinin entegrasyonu aracılığıyla söz konusu devasa görevi yerine getirebilmişlerdir. Birçok kripto para birimi için kritik bir nitelik olan takas edilebilirlik, herhangi bir varlığın ya da malın aynı türde olan diğer varlıklarla ya da mallarla takas edilebilmesi anlamına geliyor. Nakit para takas edilebilir olduğu için gerçek dünyada nakit işlemlerinin izinin sürülmesi çok zor oluyor.  

ABD Doları gibi itibari para birimleri, birtakım tanımlayıcı işaretler içeriyor. Bu işaretlerin arasında seri numaraları da yer alıyor. Söz konusu veriler hem hükûmetlerin hem de diğer ilgili tarafların esas itibarıyla belirli bir kâğıt paranın geçmişini ortaya çıkarmasına imkân tanıyor. Bir işlemden önce seri numarasının not düşülmesi halinde kuruluş, ileriki bir tarihte bu notların hatasız olduğunu doğrulayabiliyor.  

Monero, takas edilebilirliği bir adım ileriye taşıyor. Monero'nun hangi işlemde olduğunu tespit etmenin bir yolu bulunmuyor. Seri numarası yer almazken bütün işlemler sağlam bir anonimleştirmeye maruz kalıyor. Proje, böylece önceden tasavvur bile edilemeyecek yeni bir gizlilik seviyesi sunuyor. Monero nedir? ve XMR nedir? sorularına yanıt ararken kripto para projesinin kurucularına da bir göz atalım.

XMR Coin Kime Aittir?

Monero (XMR) Nedir, Nasıl Alınır?

Monero projesinin geçmişi 2012 yılına dayanıyor. Piyasa bu dönemde gizlilik coinleri ile yeni yeni tanışırken insanlar dijital ekonomide gizliliğin özgürlüğe eşdeğerde olduğunu anlamaya başlamışlardır. Monero projesinin yolculuğu, Bytecoin denilen başka bir proje ile start almıştır.  

Çeşitli sebeplerden dolayı devrim niteliği taşıyan Bytecoin, ilk olarak CryptoNote olarak bilinen bir teknolojinin kullanımı ile yazılan ilk dijital para birimi olmuştur. Kim tarafından neyin nereye gönderildiğinin tespit edilmesini güçleştirmeyi hedefleyen CryptoNote, bu hedef doğrultusunda birçok anahtarı tek bir işlemde bir araya getirmiştir. O dönemde genel anahtarları bir araya getirme konsepti henüz bilinmiyordu. CryptoNote teknolojisi, artık gizlilik odaklı kripto para birimlerinin büyük bir bölümünün omurgası olmuştur.  

Bytecoin önemli bir başarı olsa bile kripto para biriminin lansman stratejisi ile ilgili olarak iyi gitmeyen farklı tarafları da bulunuyordu. Örneğin, kripto varlığın ilk dağıtımına ilişkin geliştiriciler arasında uyuşmazlıklar vardı. Bytecoin, lansman esnasında coinlerinin yüzde 80'ini piyasaya sürmüştür. Bytecoin tarafını ayıran bu karar, farklı bir gizlilik coini olan Bitmonero'nun oluşturulmasına neden olmuştur.  

Bitmonero projesi kapsamında 7 üst düzey blockchain geliştiricisi var olmuştur. Kamuoyu, 7 geliştiriciden yalnızca 2'sinin kim olduğunu biliyor. Projenin arkasında Riccardo Spagni ana geliştirici olarak yer alıyor. Uzun süredir kripto meraklısı olduğu bilinen David Latapie de geliştirme ekibinin bir parçası olmuştur.  

Geliştiriciler, yeni platformun hayata geçirilmesinin ardından "Bit" ifadesini kaldırmaya ve yalnızca "Monero" ifadesini kullanmaya yönelik karar almışlardır. "Monero" ifadesi Esperanto dilinde "coin" demektir. Monero nedir? ve XMR nedir? sorularına yanıt ararken kripto para projesinin çalışma sistemini de mercek altına almakta fayda olacaktır.  

XMR Coin Nasıl Çalışır?

Monero (XMR) Nedir, Nasıl Alınır?

İzin gerektirmeyen açık kaynaklı bir blockchain olan Monero, teknolojisini devamlı olarak güncelleme kabiliyeti sayesinde özel kalabiliyor. Monero yazılımı, ilginç biçimde her 6 ayda bir olmak üzere güncelleniyor. Böylece geliştiriciler tarafından kriptografik ilerlemeler sunulabiliyor. Kripto para projesini mükemmel hale getiren bazı teknolojiler şu şekildedir:

  • Halka İmzalar

Kriptografik anonimlikte devrim niteliği taşıyan bir gelişme olan halka imzalar, göndericinin dijital imzasını diğer kullanıcıların imzaları ile bir araya getiriyor. Her işlem grubuna söz konusu sistem tarafından 10 imza ekleniyor. Bütün imzalar, blockchaine resmî olarak girişlerinden önce karıştırılıyor.  

Halka imzalar konseptinin göze çarpar biçimde gelişmeyi sürdürdüğünü görüyoruz. Geliştiriciler, daha önce bu karıştırma sürecine dâhil olan imza sayısını değiştirmeye yönelik bir deneme yapmışlardır. Kullanıcıların işlem temelinde kaç tane imzanın karıştırılacağını ortaya koyabildikleri kısa bir dönem bile olmuştur.

  • Gizli Adresler

Projenin arkasındaki bir diğer çekirdek teknoloji gizli adresler olmuştur. Her işlem için otomatik bir şekilde çeşitli "tek seferlik hesaplar" yaratan bir adres yayınlanıyor. Kullanıcının cüzdanı, daha sonra blockchaini incelemek için "Görünüm Anahtarı" denilen bir şifreye başvuruyor. Böylece varoluşuyla ilgili herhangi bir işlemi tanımlayabiliyor.  

  • RingCT

Monero geliştirme ekibi, 2017 yılında yeni bir teknolojiyi hayata geçirmiştir. RingCT olarak adlandırılan bu yenilikçi teknoloji, blockchain üzerinde gözden geçirme için hazır duruma gelmeden önce işlemlerde takas edilen tam XMR miktarını gizliyor.  

Protokol, bu doğrultuda bir işleme çok sayıda girdi ve çıktı getiriyor. Halka imzalar, gizli adresler ve RingCT olmak üzere bu üç teknoloji, Monero'nun izinin sürülmesini hemen hemen imkânsızlaştırıyor.

  • Dinamik Ölçeklenebilirlik

Monero tarafından sunulan bir diğer önemli fayda ise sınırsız ölçeklenebilirlik olarak kendisini gösteriyor. Bir para biriminin ileride daha fazla kullanıcıyı idare edebilme kabiliyetine ölçeklenebilirlik diyoruz.  

Bitcoin, daha önce ölçeklenebilirlik problemleri ile karşı karşıya gelmiştir. Bu problemler hem ücretlerin olağandışı olarak artmasına hem de ağın gecikmesine yol açmıştır. Çeşitli sebeplerden dolayı ölçeklenebilirlik taleplerini yerine getiremeyen Bitcoin, sadece 1 MB'a kadar olan işlem bloklarını işleyebiliyor.  

Monero ise önceden ayarlanmış bir blok boyutuna sahip değildir. Madenciler, doğrulamayı amaçladıkları işlem blokunun ne kadar büyük olduğuna karar verebiliyorlar. Geliştiriciler, son dönemde bir blok ödül-ceza sistemi ortaya koymuşlardır.  

Ceza, son 100 blokun medyan boyutunu göz önüne alıyor. Bir sonraki blokun söz konusu toplamdan daha büyük olması halinde bir ceza tarafından o blok için madencilik ödülleri azaltılıyor. Böylece düğümlerin blockchaine spam girmelerinin önüne geçiliyor.  

  • CryptoNight

CryptoNight, madencilerin piyasaya dâhil olma şekline bir yenilik getiriyor. ASIC, Bitcoin'den farklı olarak oldukça az kullanılıyor. Monero madenciliği hem CPU'ların hem de GPU'ların kullanımı ile kârlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Konsensüs mekanizması, bu şekilde madencilik endüstrisinde merkezileşmeyi önlüyor. Monero, ilerleyen süreçte Bitcoin'e kıyasla daha merkeziyetsiz hale gelme potansiyeli barındırıyor.  

  • Çoklu Anahtarlar

Ağının anonim bir şekilde çalışmasına imkân tanımak amacıyla bir anahtar kombinasyonu kullanan Monero; genel görüntüleme anahtarı ve özel görüntüleme anahtarının yanı sıra genel harcama anahtarı ve özel harcama anahtarı da sunuyor.  

Özel harcama anahtarları, giden işlemleri oluşturmak amacıyla kullanılıyor. Özel görüntüleme anahtarları ise fonlarını aldıklarını doğrulamaları için kullanıcıların blockchaini kontrol etmelerine izin veriyor. Kullanıcılar hem imzalarını hem de gizli genel anahtarlarını doğrulamak amacıyla bir genel harcama anahtarına da gereksinim duyuyorlar.  

XMR

Monero projesi ve yerel XMR coin, gizlilik savunucuları ve kripto meraklıları arasında hızlı bir şekilde popülarite kazanmıştır. Tıpkı Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi bilinen bir kripto para birimi haline gelen XMR; yazının hazırlandığı sırada Binance, KuCoin, Kraken ve Bitfinex gibi işlem hacmi yüksek olan kripto para borsalarında listelenmiş durumdadır.  

Alım satım veya yatırım gibi finansal işlemler için borsa ve cüzdan seçimini dikkatli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Örneğin; piyasa konusunda tecrübeli veya tecrübesiz olmanızın bir önemi olmadan rahatlıkla Binance platformunda hesap oluşturabilir ve Tether (USDT), Bitcoin (BTC), Binance USD (BUSD) veya Ethereum (ETH) gibi kripto para birimleri karşılığında XMR coin satın alabilirsiniz.

XMR coin satın almak için KuCoin platformunu da tercih edebilirsiniz. Burada da Tether (USDT), Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) karşılığında XRM coin alımı gerçekleştirebilirsiniz. Böylece kolay bir şekilde XMR token işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz. Bunun dışında XMR varlıklarınızı saklamak için güvenli bir cüzdan tercih edebilirsiniz.

Monero (XMR) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)