Anasayfa Sektörel Multichain İstismarı Bir Rug Pull Vakası Mıydı?

Multichain İstismarı Bir Rug Pull Vakası Mıydı?

Sektörel

Zincirler arası köprü protokolü Multichain ile ilgili spekülasyonlar devam ediyor. Peki Multichain istismarı gerçekten bir rug pull vakası olabilir mi?

Multichain İstismarı Bir Rug Pull Vakası Mıydı?

Zincirler arası köprü protokolü Multichain, Chainalysis'in içeriden bir iş olduğuna inandığı multimilyon dolarlık bir istismarın kurbanı oldu. Geçtiğimiz hafta meydana gelen olay, alışılmadık derecede büyük ölçekte izinsiz para çekme işlemlerini içeriyordu ve yaklaşık 130 milyon dolarlık şaşırtıcı bir kayıpla sonuçlandı.

Multichain bir zamanlar umut verici bir zincirler arası köprü protokolü olarak kabul edildiğinden, bu istismarın ardından blockchain topluluğunu şaşkına çevirdi. Ancak, içeriden bir iş şüphesiyle, kuruluş içindeki bütünlük ve güvenlik uygulamalarına ilişkin sorular ortaya çıkar.

Chainalysis, 10 Temmuz'daki blog gönderisinde şüphelerini dile getirdi ve durumu "içerdekilerin hilesi veya hilesi" olarak nitelendirdi. Bu, blockchain güvenlik firması SlowMist tarafından yapılan ve aynı zamanda dahili müdahale olasılığını da artıran önceki iddialarla uyumludur.

"Etkinliğin durduğu görülüyor. Bununla birlikte, birden fazla köprünün tümü boşaltıldığından, bu daha çok bir hack veya rug pull'a benziyor ve bir geçişe daha az benziyor. Lütfen Multichain ile ilgili tüm izinleri kullanmayın ve iptal etmeyin.”

Multichain'in akıllı sözleşmelerinin teknik yönlerini açıklayan Chainalysis, çok imzalı bir cüzdan gibi çok taraflı bir hesaplama (MPC) sistemi kullandıklarını vurguladı. Firma, saldırganın bu istismarı düzenlemek için Multichain'in MPC anahtarlarının kontrolünü ele geçirmiş olabileceğini öne sürdü. Uzmanlar ve analistler, harici bilgisayar korsanlarının anahtarları ele geçirme ihtimalini kabul etseler de, protokolle ilgili son şüpheli olaylar nedeniyle içeriden bir işe veya hileli bir işe yöneliyorlar diyebiliriz.

Multichain'de Gölgeli Olaylar!

Multichain İstismarı Bir Rug Pull Vakası Mıydı?

Bu olayların öne çıkan bir örneği, protokolün CEO'su “Zhaojun”un kaybolduğu Mayıs ayı sonuna doğru yaşandı. Çinli yetkililerin onu tutukladığına dair spekülasyonlar oldu. Ek olarak, platform, geciken işlemler ve çeşitli teknik sorunlar nedeniyle Binance'in 7 Temmuz'da birkaç köprülü tokenden desteğini çekmesine neden oldu.

Soruşturma devam ederken, blockchain analistleri Multichain ile ilgili daha fazla şüpheli token hareketi ortaya çıkardı. Bu anormal çıkışlar, Multichain yürütücü adresi aracılığıyla birden çok zincir boyunca token adreslerinin boşaltılmasını içeriyordu.

Ayrıca, 8 Temmuz'da, stablecoin ihraç eden Circle ve Tether, Multichain istismarıyla bağlantılı 65 milyon doların üzerindeki varlıkları dondurarak hızlı bir şekilde harekete geçti. Ayrıca, istismarcının, veren şirket tarafından kolayca dondurulabilen USDC gibi merkezi olarak kontrol edilen varlıkları takas etme zahmetine girmemesi, tüm durumun şüpheli doğasını artırıyor diyebiliriz.

Multichain İstismarı Bir Rug Pull Vakası Mıydı? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik