Anasayfa Rehber Nano Coin (XNO) Nedir, Nasıl Alınır?

Nano Coin (XNO) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Nano coin nedir, nasıl çalışır? kurucuları kimlerdir? avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Nano Coin (XNO) Nedir, Nasıl Alınır?

İşlem ücretleri olmayan kripto para birimi duydunuz mu? Kripto para piyasası içinde bulunan 22.444 kripto para birimi arasından Nano ve Nano coin (XNO) işlem ücreti almama yapısı ile öne çıkıyor. Bu işlem ücreti almayan ağın ne kadar işlevsel olduğunu aşağıda tüm detayları ile anlatıyoruz. Nano coin nedir, nasıl çalışır? kurucuları kimlerdir? avantajları ve dezavantajları nelerdir? konularını detaylıca bakalım.

Nano Coin Nedir?

Nano coin nedir? "Modern dünya için dijital para" olarak adlandırılan Nano coin (XNO), güvenli, pratik olarak anında ödemeleri ücretsiz olarak kolaylaştırmak için tasarlanmış ve hem eski finansal piyasa altyapısının hem de birçok modern kripto para biriminin bazı önemli finans sınırlamalarını ele alan hafif bir kripto para birimidir.

Nano, az önce bahsettiğimiz gibi işlem ücretleri olmadan kripto para birimi ticari işlemlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir yazılımdır. Nano'nun tasarımının anahtarı, her hesabın yalnızca sahibinin güncelleyebileceği kendi blok zinciri ağına sahip olmasıdır. Bir işlem yapmak için bir hesap sahibi, kendi defterini güncelleyen bir işlemi imzalar ve bunu Nano ağına yayınlar. Nano ağında düğümler işlemi doğrulamak için yeterli onay aldığında, hepsi bağımsız olarak işlemi geri alınamaz olarak kabul eder ve defter kopyalarını günceller.

Bu şekilde, Nano'nun tasarımı, blockchain işlemlerinin tam kaydını tutmadığından diğer kripto para birimlerinden farklıdır. Bunun yerine, Nano blok zinciri hesap bakiyelerini ve bunlarla ilişkili işlem tutarlarını izler.

Bu, tüm işlemlerin kaydedildiği ve sınırlı kapasiteye sahip bloklar halinde gruplandığı Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi diğer kripto para birimlerinden büyük oranda farklıdır. Bu tür sistemlerde, işlemler bir bloğa dahil edilmek üzere teklif verir ve yeni blokları oluşturan dağıtılmış düğümler işlem ücretleri ile ödüllendirilir. Amaç, düğümlerin blok oluşturma hakkı için rekabet ederek kaynaklarını harcaması gerektiğinden, işlem ücretlerinin bu blok zincirlerinin işleyişinin devam etmesini teşvik etmesidir.

Nano Coin Nedir?

Nano, blockchain tasarımının bu geleneksel yönlerini ortadan kaldırır. Bunun yerine, düğümler blokları kimin oluşturacağına oy verir ve bu, düşük veya sıfır maliyetle gerçekleşebileceğinden, kullanıcıların Nano blok zincirine dahil edilen işlemler için ödeme yapmasına gerek yoktur. Buradaki fikir, Nano ağı üzerinde daha fazla işlem yapılmasını teşvik ederek, büyük hacimler gerektiren kullanım durumlarında NANO kripto para biriminin daha fazla benimsenmesine yol açmaktır.

Şimdiye kadar Nano Foundation, NANO kripto para biriminin küresel olarak benimsenmesini resmi web sitesinde takip edilmesine izin veriyor ve burada teknik belgesinde ve yol haritası sürekli olarak güncelliyor.

Not: Nano'nun yerel kripto para birimi, daha önce proje ağının kendi adını taşıyordu ancak bir süre önce bu coin XNO olarak isim değişikliğine gitti.

Nano Coin Nasıl Alınır?

Nano coin Binance, Kraken, Kucoin, Huobi, Gate.io, OKX, Crypto.com ve diğer birkaç kripto para borsasından yatırım ve alım satım amaçlı olarak alınabilir. Nano coin (XNO) bu borsalarda USDT, BUSD, BTC, USD, EUR gibi ticaret çiftlerine sahiptir.

Nano coin (XNO) bu borsalardan ve diğer listelendiği borsalarda hesap açıldıktan sonra kolayca satın alınabilir. Kripto para borsalarının nasıl kullanıldığı bilmiyorsanız Nano almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. Hangi borsayı kullanacağınız seçin.
  2. Seçtiğiniz borsada hesap açın.
  3. E-mail adresinizi doğrulayın.
  4. KYC gibi zorunlu doğrulamaları gerçekleştirin.
  5. Hesabınıza para yatırın. XNO almak için USDT, BTC ya da borsanız destekliyorsa USD gibi bir kaydi para kullanabilirsiniz. 
  6. Borsanın ticaret sayfasına gidin.
  7. Burada Nano coin (XNO) ticaret çiftlerini bulun.
  8. Satın alım sayfasına XNO satın alım emrini satın almak istediğiniz değere girin ve satın al tuşuna basın.

Nano Coin Nedir? Nasıl Çalışır?

Blockchain teknolojisi, Nano ağ üzerindeki hesap işlemlerini kaydetmek için kullanılır. Her cüzdan veya hesabın diğerlerinin bakiyesinin değişmez kanıtını oluşturmak için kendi blok zinciri vardır.

Blockchain temelde bir veri yapısıdır. Her işlem girişi, işlemin kendisinin ve bir önceki işlemin şifrelenmesi olarak kaydedilir. Bu şekilde, hiç kimse zincirin mevcut durumunu tamamen değiştirmeden geçmiş verileri değiştiremez.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi geleneksel kripto para ağları tüm işlemlerin geçmişini tek bir blok zincirinde yapılandırılmış tek bir defterde depolar. Nano ise bunu yapmaz. Bunun yerine, her hesap kendi defterini güncellemekten sorumludur. Nano'da hesap sayısı kadar blockchain vardır.

Nano ağı, küresel defter bir blok zincirinde değil, Yönlendirilmiş Asiklik Grafik, Directed Acyclic Graph (DAG) teknolojisi aracılığıyla bir blok-kafes içinde yapılandırılmıştır. Bu blok-kafes esas olarak cüzdan ve hesap zincirlerinin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini gösterir.

Nano Coin Nedir? Nasıl Çalışır?

Blok-kafes durumunda, işlemlerin sırası önemli değildir. Önemli olan, hesapların birbirine nasıl bağlandığıdır, yani "kimin kimden neyi aldığına" ilişkin tüm veriler blok-kafeste kaydedilir.

Bu nedenle, her hesap kendi kişisel blok zincirinde yeni bloklar oluşturma yeteneğine sahipken, bir hesabın blok zincirinin geçerliliği blok-kafes aracılığıyla kanıtlanabilir. Bu, çifte harcamanın mümkün olmamasını sağlar.

Küresel defteri tutan her düğümün aynı blok-kafes durumu üzerinde anlaşabilmesi için mutabakat oluşturmak üzere başka bir teknolojiye ihtiyaç vardır. Nano coin (XNO) ağı bundan dolayı Hisse Kanıtları, Proof of Stake (PoS) teknolojisini kullanır.

Nano Coin Kime Aittir?

Nano coin (XNO) ilk olarak 2014 yılında RaiBlocks (XRB) adı altında, kullanıcıların Captcha zorluklarını tamamlayarak XRB coin kazanabilecekleri bir halka arz (ICO) yoluyla piyasaya sürüldü. Kullanıcılar istedikleri kadar mücadeleyi tamamlayabiliyordu ve çabaları ile XRB coinleri ile ödüllendirilirdiler. Nano, 2018'de, kullanıcıların NANO kripto para birimi ile hızlı işlemler ve ödeme entegrasyonları yapmasına olanak tanıyan eşler arası bir ödeme sistemi olarak yeniden markalandı. Nano, Nano Vakfı'nın CEO'su ve kurucusu Colin LeMahieu tarafından kuruldu. LeMahieu, İngiltere merkezli bir yazılım mühendisidir.

Projenin arkasındaki fikir, kolay ve hızlı işlemleri uygun maliyetli bir şekilde ve merkezi olmayan bir ortamda yerine getirmektir. Projenin işlevselliği ve ağın hızı da NANO'yu ana akım kullanıma getirebilir.

Nano Coin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

AvantajlarıDezavantajları
Nano, DAG teknolojisini ve DPoS protokolünü kullanarak anlık işlemlere izin verir.Nano projesinin ve NANO coin’in benimsenmesi yavaştır ve yalnızca birkaç borsa tarafından listelenmiştir.
Nano'nun teorik olarak sonsuz ölçeklenebilirliği vardır ve bu onu diğer projelerin önüne çıkarır.Nano, dApp'leri veya akıllı sözleşmeleri desteklemez
Herhangi bir işlem ücreti yoktur. 
Nano, gelişmiş özellikler kullanır ve benzersiz bir mimari ile ağın güvenliğini sağlar. 

Nano Coin (XNO) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)