Anasayfa Altcoin Nasdaq, ETF Rekabetine Dâhil Oldu: SEC'e Başvuru Yaptı!

Nasdaq, ETF Rekabetine Dâhil Oldu: SEC'e Başvuru Yaptı!

Altcoin

Nasdaq, Hashdex Nasdaq Ethereum ETF için SEC'e başvuruda bulundu.

Nasdaq, ETF Rekabetine Dâhil Oldu: SEC'e Başvuru Yaptı!

ABD merkezli popüler borsa Nasdaq, bir Ethereum Borsa Yatırım Fonu'nu (ETF) listelemek için onay almak üzere Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) resmen başvuruda bulundu.

Bu yenilikçi yatırım aracı, portföyündeki spot Ether varlıklarını ve vadeli işlem sözleşmelerini birleştirerek, düzenleyici kurallara uygun kripto yatırımına yönelik yeni bir yaklaşımın önünü açacak şekilde hazırlandı.

Hashdex Nasdaq Ethereum ETF olarak bilinen yatırım aracı, 11 Eylül'de yapılan başvuruya göre, Brezilya'nın önde gelen varlık yönetimi firması Hashdex tarafından sunulacak.

Ayrıca ETF, onaylanması halinde ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'na (CFTC) kayıtlı bir emtia havuzu operatörü ve Ulusal Vadeli İşlemler Birliği üyesi olan Toroso Investments'a emanet edilecek.

Nasdaq, ETF Rekabetine Dâhil Oldu: SEC'e Başvuru Yaptı!

Nasdaq'ın Yeni ETF İçin Yatırım Stratejisi

Hashdex Nasdaq Ethereum ETF'in temel amacı, "Nasdaq Ether Referans Fiyatı"ndaki günlük dalgalanmaları yansıtmaktır.

Başvuruya göre; ETF, bu hedefe ulaşmak için varlıklarını Ether, CME'de işlem gören Ether vadeli işlem sözleşmeleri ve nakit eşdeğerlerine yönelik yatırımlara tahsis ederek çeşitlendirilmiş bir yaklaşım benimseyecek.

Nasdaq'ın 19b-4 formunda açıklanan yaklaşımı, denge ihtiyacını vurgulayarak spot piyasada fiyat manipülasyonuna daha duyarlı hale getirebilecek yüzde 100 spot Ether tutmak yerine ETF'nin Spot Ether, Ether Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve nakit karışımını içereceğini belirtti.

Şirket, başvuruda şu ifadeleri kullandı: "Spot Ether'e ek olarak Ether Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve nakit tutarak ETF, spot piyasaya bağımlılığını azaltıyor ve böylece düzenlenmemiş Ether spot borsalarında potansiyel manipülasyonla ilgili endişeleri azaltıyor."

Şirket, ayrıca ETF'nin doğası gereği, hisselerin fiyatının Ether'in spot fiyatındaki değişikliklerden farklı olabileceğini de açıkladı.

Nasdaq, ETF Rekabetine Dâhil Oldu: SEC'e Başvuru Yaptı!

Hashdex'in yaklaşımı, onu Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Ethereum ETF'lerinin son başvurularından ayırıyor. Coinbase gözetim paylaşımı anlaşmasına bağlı olan diğerlerinin aksine Hashdex, CME piyasasındaki fiziksel borsalardan spot Ether tedarik etmeyi seçti.

Şirketin ETF başvurusu, son zamanlarda yapılan başvurular dalgasına katılıyor. Hashdex'in Ark Invest ve 21Shares gibi rakipleri de, VanEck'in de peşinde olduğu aranan bir varlık sınıfı olan spot Ether ETF'leri için SEC'e başvurdu.

SEC, Bitcoin ETF Başvurularına İlişkin Kararını Erteledi

Haziran ayında aralarında WisdomTree, BlackRock ve Fidelity'nin de bulunduğu 15'ten fazla şirket, müşterilerine varlık sınıfına doğrudan yatırım yapmadan sektörle etkileşim kurma fırsatı sunmak için onay arayışına girerek SEC'e bir kripto ETF dalgası gönderdi.

Başvurulardan bir ay sonra Komisyon, aralarında varlık yöneticisi BlackRock tarafından yapılan başvurunun da bulunduğu bazı başvuruları incelemeyi kabul etti.

SEC, 27 Haziran'da Chicago Board Options (CBOE) BZX Exchange'de işlem görmeye başlayan Volatility Shares 2x Bitcoin Strategy ETF (BITX) adlı ilk kaldıraçlı Bitcoin vadeli işlem ETF'sini onayladığını duyurdu.

Fakat SEC, diğer tüm başvurulara ilişkin kararları erteleyerek sektörün kararlarını merakla beklemesini sağladı.

Nasdaq, ETF Rekabetine Dâhil Oldu: SEC'e Başvuru Yaptı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar