Neden Türk Lirası Yerine Bitcoin Tercih Ediliyor?

5 Dakikada Okunabilir


Son veriler, son haftalarda Türk yatırımcılarının kripto para birimi alanında büyük bir artış kaydetmiştir.

Türkiye son yıllarda ABD Doları ve döviz birimleri karşısında büyük oranda para birimi değer kaybeden, gerek siyasi ortamdaki büyük belirsizlik, gerek ise ABD ve Batı’dan ayrı bir resim çizmeye çalışması nedeniyle çok büyük ekonomik problemler yaşamaktadır. Türk Lirası son yıllarda %40’tan daha fazla değer kaybederken, 1.7 TL seviyesinde olan dolar kur 10 kadar yıl sonra 6 TL’yi görür duruma gelmiştir.

Türk Lirasının değer kaybetmeye devam ediyor olması durdurulamaz değil, durdurulabilir. Ancak bunu durdurmak için sadece üretim yeterli değil. Siyasi ortamdaki belirsizlik giderilmediği sürece üretim en üst seviyede bile olsa ekonomistlere göre çok iyi bir ekonomi olması mümkün görülmüyor. Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşıp ABD ve Batı bloğundan uzaklaşır görünümü vermesi ancak siyasetin içerisinde olanların yine ABD ile yakın ilişkiler sergilemesini piyasalar kabul etmiyor.

Piyasadaki milyarder olan milyonlarca yatırımcı ve üretici bu konuda Türkiye’nin belirsizlik içerisinde olduğunu, bu belirsizliğin Türk ekonomisinde son yıllarda büyük problemler yaşanmasına sebep olan birçok farklı neden ve konu da eklenince büyük problemlere sebep olduğunu açıklıyorlar.

Türk Lirası son yıllarda çok çok büyük değer kayıpları yaşadığı için Türk ekonomisinde de bazı büyük çaplı problemler başladı. Son 1 yıl içerisinde binlerce dükkan kapandı, milyonlarca asgari ücretli eskiden alabildikleri standartlarını artık alamamaya, 2 haftada 1 kez yedikleri normal kalitede kırmızı eti artık ayda 1 kez veya 2 ay da 1 kez zorla tüketebilmeye başladı.

Belki Türk Lirasının düşüşünün nedenleri milyonerleri daha fazla milyoner yapmış, milyarderleri daha fazla milyarlarca lira para elde etmelerine sebep olmuş olabilir ancak kripto para birimlerinin bu noktada artık Türk vatandaşları için önemi büyüdü. Türk Lirasının güvenilir olmadığını ve TL’nin değer kayıplarının artarak devam edeceği beklentisi olan kripto para yatırımcıları Türk Lirası yatırımı yerine yabancı yatırımcıların çok daha fazla güvenilir olduğunu düşünmeye başladılar. Bunun mevcut ortamda olmaması için de hiçbir gerekçe yok. Bitcoin satın alan Türklerin sayısının artış göstermesine hiçbir engel yok ve devlet tarafından Bitcoin yasaklanmadığı veya yasaklanamadığı için Bitcoin ve kripto para almaya devam edecek olan Türklerin sayısının daha fazla artması beklentisi oluştu.

Türk yatırımcılar neden kripto para alıyor?

Türk yatırımcıların kripto para satın almasının birkaç farklı nedeni var.

  1. Neden TL’nin değer kaybı:

Türk Lirası değer kaybettikçe Türkler kripto para birimi yatırımları yapmak istiyor. TL’nin değer kaybı yaşadığı kripto paraların ise büyük oranda dolara da bağlı olarak değer kazandığı piyasada yatırımcılar TL’den daha çok kripto para birimlerinden kazanç elde edecek olduklarını düşünerek hareket ediyor.

Bitcoin alarak daha fazla para kazanacaklarını ve kripto para yatırımlarının kendileri için büyük bir önemi olduğu konusunda iddialar, haberler olması da Türklerin kripto para yatırımı yapmasında rol oynayan değer kaybına bağlı olarak ortaya çıkan sebeplerden.

2. Neden: Devletin bilgi sahibi olamaması, el koyamaması:

Türkiye’de son yıllarda maalesef darbe girişimi yaşandı ve bunun hemen ardından birçok insanın banka hesabına devlet tarafından haklı nedenler dolayısı ile el kondu. Ancak bu haklı nedenler büyük çoğunlukta para sahibi olan ve kendisini eğitmiş olan Türkler için büyük bir korku sebebi oldu. Bankaların son dönemde güvenilir olmadığını düşünerek kripto paralara yatırım yapan Türklerin sayısının artmasını normal karşılamak gerekirken, hükümetin kripto paralara el koyamaması ve kripto para birimlerinin sonsuza dek sahibi ile birlikte olması yatırımcı olmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kripto para yatırımcısı insan sayısında büyük bir artışa sebep oldu.

Banka hesaplarına el konulacak olduğu iddiaları, ABD’nin yaptırımı ardından banka hesaplarında dolarların TL’ye çevirilecek olduğu iddiaları gibi asılsız olan ancak halkın gözünde ilgi gören bu iddialar kripto para sahiplerinin tüm paralarını TL ve dolardan kripto para birimi yatırımına çevirmesine neden oldu. Bir iş adamının uçakla milyonlarca doları yurtdışına çıkarmaya çalışırken yakalandığı ve bunun suç gibi lanse edilmesi gibi haberlerde Türk yatırımcıların kripto paralara olan ilgisini kendiliğinden bir anda artırdı.

3. Neden: Güvenilir ve Gizli Olması

Kripto paralar kimse kabul etmese bile gizli ve güvenli olan asla başka bir kişinin yetkisinin olmadığı para birimleridir. Kripto para birimlerinin gizli ve güvenilir olması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için son derece önemlidir. Kripto para almak isteyen vatandaşların aldığı kripto para birimlerine asla başkaları tarafından dokunulamayacak, el konulamayacak ve pek fazla bilinmesi bile mümkün olamayacak olmasından dolayı güvenilir ve gizli olarak Türk Lirası ve dolar yerine kripto para yatırımı yapmasında aktif bir rol üstlenmiştir.

Gizlilik hakkında Türklerin en büyük beklentisi kripto para aldıklarının başkaları tarafından bilinmemesi hususunda etkisi oldu.

4. Neden: Öldükten sonra ortak paylaşılmaması

Bazı vatandaşlar ne kadar bunu çok görmüyor olsakta öldükten sonra sınırlı miktardaki paralarının sevmedikleri aile üyeleri ve çocukları arasında paylaşılmasını istemiyor. Kendisi öldükten sonra parasının eşine kalmasını veya ailesinden tüm herkese kalmasını (yasalar) istemeyen bireyler kripto para sahibi oluyor.

Sadece güvendikleri kişilere kripto para yatırımı hakkında bilgi veren bu kişilerin sayısını son dönemde görmekteyiz. Bunun nedeni Türkiye’de yasaların eşit olarak malları bölüştürmesi ve bazı aile üyeleri dışında kalan insanların asla bu haktan yararlanmasına izin vermeyen mevcut Türkiye Cumhuriyeti yasaları var. Bu yasalar ne kadar doğru olsa da herkes kendi ailesine veya eşine öldükten sonra para kalmasını istemeyebilir ve bunu herkes doğru olarak kabul etmiyor olsa da bu kararlarına saygı duymak zorundadırlar. Saygı duymuyor olsalar bile kripto para sahibi zaten istediğini yaptığı için başkalarının bu konuda söz hakkı da pek fazla olmayacaktır. Tüm aile üyeleri bu durumdan ölüm sonrası haber sahibi olsa da kripto paraların ölüm sonrası kendisine kalan kişi bu kripto para birimlerinin kendisine ait olduğunu söylediğinde mahkemeler bunu doğrulayabilecek veya yalanlayabilecek herhangi bir en ufak bilgiyi bile alamayacaklarından yasal davalar boş yere açılacaktır.*

*Hakim ve savcıların yanıltılmaması gereklidir. Ancak mevcutta her yıl milyonlarca davada hakim ve savcıların delil yetersizliği gibi çok önemli davalarda bile yanıltıldıkları resmen biliniyor.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
40
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
40
Şaşkın
Lol Lol
161
Lol
Harika Harika
40
Harika
Korkunç Korkunç
403
Korkunç
error: Kopyalama Engellendi!