Anasayfa Rehber NEO (NEO) Nedir, Nasıl Alınır?

NEO (NEO) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

NEO nedir, ne işe yarar? NEO sistemi nasıl çalışır? Projenin geleceği nasıl? Tüm ayrıntılar burada…

NEO (NEO) Nedir, Nasıl Alınır?

NEO Nedir?

Neo, akıllı ekonomiye ulaşma hedefi için akıllı sözleşmeler vasıtasıyla varlıkları ve kimlikleri tümüyle dijital hale getirmek üzere geliştirilmiş bir blockchaindir. Bu hedefin arkasında yer alan teoride; dijital varlıklar ve kimlikler, herkes için hayat kalitesini iyileştirmek amacıyla gerekli görülüyor.

Merkeziyetsiz uygulamaları (dApps) kullanarak dağıtık, ağ tabanlı ve akıllı bir ekonomi sisteminin oluşturulmasını hedefleyen proje, akıllı sözleşmeler vasıtasıyla dijital varlık yönetimini otomatik hale getirmek istiyor. Neo nedir? sorusunun yanıtı özetle bu şekildedir. 

Proje, 2014 senesinin Şubat ayında AntShares olarak hayata geçirildi ve 2017 senesinin Aralık ayında yeniden markalaşma kapsamında Neo adını aldı. Bunun “Çin’in ilk halka açık blok zinciri” olduğuna inanılıyor. Söz konusu ağ, genel olarak Ethereum ağının Çince versiyonu olarak nitelendiriliyor.

Platform, NEO ve NEO Gas olmak üzere iki yerel tokenı desteklemesinin yanı sıra akıllı sözleşme ve dijital varlık geliştirmeye imkân tanıyan blockchain tabanlı bir platformdur. Bunlar, madenciliği yapılabilen kripto para birimleri değildir.

Toplam NEO arzı 100 milyon olarak ifade ediliyor. Bunun yarısının token satışına katılanlara ve diğer yarısının da geliştiriciler ile NEO Konseyine tahsis edildiği biliniyor. Söz konusu fonların, kuruluş tarafından desteklenen diğer blockchain protokolüne yatırım yapmak üzere kullanılacağına dikkat çekiliyor. 

Her 20 saniyede bir yeni bir blok oluşturulduğunda GAS üretiliyor. Oluşturulan token sayısı her sene aşamalı bir şekilde azalıyor. Toplam 100 milyon olan arzın dolaşıma girmesinin 20 seneden uzun bir süre alacağı öngörülüyor. 

Neo, hedeflediği sistemi aşağıda yer verildiği gibi açıklıyor:

Dijital Kimlik + Dijital Varlıklar + Akıllı Sözleşme = Akıllı Ekonomi

NEO Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Neo, Yunanca “neos” kelimesinden türemiş bir ön ektir. Söz konusu ön ek, “yeni” demektir. Yani herhangi bir kelimeye eklendiği zaman ona “yeni” anlamını katıyor. 

NEO (NEO) Nedir, Nasıl Alınır?

NEO İşe Yarar?

Neo, kendisini hızlı bir şekilde büyüyen ve gelişen bir ekosistem olarak nitelendiriyor. Proje; dijital kimliklerin, varlıkların ve ödemelerin bir arada bulunduğu yeni bir ekonominin temeli olmayı hedefliyor. 

Dünya genelinde ağ için yeni bir altyapı meydana getiren bir geliştirici topluluğu oluşturan ekip, insanları blockchain üzerinde akıllı sözleşmeler ve merkeziyetsiz uygulamalar inşa etmeye yöneltmek üzere hayata geçirilmiş bir EcoBoost girişimi de yürütüyor. 

Neo, akıllı ekonominin artık geleneksel olanın yerine geçmesini hedefliyor. Dijital varlıklar ile şeffaf bir ortamda işlem gerçekleştirilebilmesi için blok zinciri teknolojisinden faydalanılıyor. Kullanıcılar, blok zincirine kaydettikleri varlıkların güvence altına alınmasına imkân tanıyor.

Daha önce belirtildiği üzere Neo tarafından benimsenen model, farklı amaçlardan sorumlu iki kripto varlığından faydalanıyor. Neo, doğrulanacak bloklar için coinlerin doğrulayıcı ve konsensüs düğümlerine yatırıldığı ve stake edildiği bir PoS mekanizmasını kullanıyor. Staking yapanlar, ağı güvence altına almaları ve blokları artırmaları karşılığında GAS coinlerini alıyor. NEO, zincir üstü ve zincir dışı ekosistem ve yönetişim süreçlerinin belirlenmesine katkıda bulanmak üzere oy hakkı sunmak için kullanılıyor. 

GAS, genel olarak akıllı sözleşmelerin yürütülmesi ve ağdaki işlem ücretlerinin ödenmesi için kullanılıyor. Platformun işlem maliyetlerini düşürmek için önemli ölçüde geliştirilmiş bir TPS oranı sunmak üzere tasarlanan Neo 3.0 yükseltmesi, daha düşük GAS ücretleri ve daha etkili bir ağ fiyatlandırma modelini beraberinde getirmiştir. 

NEO Sistem Nedir?

Neo, diğer standart blockchain platformlarından açık bir şekilde ayrılıyor çünkü düzenleyici uyumluluğuna ve merkeziyetsiz uygulamalar için bir geliştirme platformuna odaklanıyor. Öte yandan, Yetkilendirilmiş Bizans Hata Toleransı (dBFT) denilen bir konsensüs mekanizması kullanıyor.

Yetkilendirilmiş Bizans Hata Toleransı, konsensüs mekanizmalarında henüz yeni bir gelişmedir. dBFT, blockchainde yeni bir blok açmak amacıyla düzenlenen rekabetçi bir teklifte rastgele sayıların üretildiği iş kanıtı gibi bir mekanizma kullanmak yerine üçte iki çoğunlukla anlaşma sağlamak için hisse kanıtı mekanizmasına benzer bir staking yönetimi kullanarak konsensüs turlarında düğümleri belirliyor. 

Güvenilir olmayan doğrulayıcılar ile ilgili problemi irdelemek için stake edilen NEO Gas ile birlikte konsensüs düğümleri, işlemlerin doğrulanması ve yeni blokların açılması amacıyla konsensüs turları için rastgele seçiliyor. dBFT, saniyede 1,000 işlem (TPS) gerçekleştirme kabiliyetine sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. 

Ethereum’da dijital hale getirilmiş varlıklar ve akıllı sözleşmelerin popüler olduğu biliniyor. Neo, “dijital kimlik” olarak bilinen özelliğiyle diğerlerinden ayrılıyor. Burada faaliyet gösteren katılımcıların her birinin, doğrulanabilen eşsiz bir dijital kimliğe sahip olması gerekiyor. Ethereum bir insanın düşünebileceği herhangi bir uygulama için ölçeklendirilmek üzere tasarlanırken Neo ise akıllı ekonomi konseptine yoğunlaşıyor.

Bitcoin, merkeziyetsiz bir kripto para birimi olarak oluşturuldu ve iş kanıtı denilen konsensüs mekanizmasını kullanıyor. Bitcoin, aynı zamanda işlemlerin doğrulanması ve zincirde yeni blokların açılması süreci için ödül olarak kullanılan bir kripto para birimine sahip. Neo ağının doğrulama için işlem gücüne daha az bağımlı olduğu biliniyor. Bu yüzden işlem sürelerinin ve maliyetlerinin çok daha düşük olduğu fark ediliyor. 

NEO (NEO) Nedir, Nasıl Alınır?

NEO Hangi Ülkenin?

Neo ağı herhangi bir ülkeye ait değildir. NEO tokenlarına sahip olan herkes söz konusu ağa katılabiliyor ve oy kullanabiliyor. Projenin arkasında iki önemli isim bulunuyor. Bunlardan biri Erik Zhang iken diğeri ise Da Hongfei olarak karşımıza çıkıyor. Her ikisi isim de NEO Vakfı’nın başkanlığını üstleniyor. 

Zhang, güvenilir olmayan katılımcıları blockchainin işleyişine dâhil olmaktan caydırmayı hedefleyen Yetkilendirilmiş Bizans Hata Toleransı mekanizmasının yazarıdır. Söz konusu teknoloji, yukarıda ifade edildiği üzere projede kullanılıyor. Ağın ana geliştiricisi olan Zhang, aynı zamanda Neo 3.0 yükseltmesinin geliştirilmesinde de kritik bir rol üstlendi. 

NEO Coin Geleceği

Uzmanlar, ekosistemde iki farklı tokenının kullanılması nedeniyle NEO’nun savunmasız halde bırakıldığını ancak genel olarak projenin olumlu taraflarının ağır bastığını düşünüyor. Ekosistemin yenilikçi teknolojileri benimsediğini ve önemli bir misyona sahip olduğunu dile getiren uzmanlar, projenin geleceğinin parlak olduğunu ifade ediyor.

ABD ve Avrupa Birliğinde kripto para birimlerine yönelik muhtemel düzenlemeleri öngörerek düzenleyici dostu bir yaklaşım benimseyen proje, Neo 3.0 yükseltmesi sayesinde hem işlem ücretleri hem de hız bakımından ön plana çıkmayı başarmıştır. Bu nedenle projenin, birçok geliştiricinin – özellikle de merkeziyetsiz uygulama geliştiricilerinin – radarına gireceğine inanılıyor. 

Ekip, ayrıca yasa düzenleyicileri için bilgi verici eğitimlere imza atıyor. Bu nedenle ağ, kamu sektörünün ilk tercihi haline gelebilir. Ağın saniyede 1,000 işlem (TPS) gerçekleştirebilecek kapasiteyle geliştirilmesi, Yetkilendirilmiş Bizans Hata Toleransı’nı kullanması ve bu sayede kötü aktörlerin faaliyetlerini önlemesi onu bir adım daha öne getiriyor. 

NEO (NEO) Nedir, Nasıl Alınır?

Bunun dışında NEO’nun Binance, Kucoin ve Huobi Global gibi popüler kripto para borsalarında listelenmiş olması da önem arz ediyor. Kripto varlığın fiyatının önümüzdeki yıllarda nasıl bir değişim gösterebileceğine dair farklı tahminler bulunuyor. 

Digital Coin Price analistleri, fiyatın 2023 yılında 21,14 dolar seviyesine kadar yükselebileceğini öngörürken 2024 yılında 30,08 dolar seviyesine ulaşabileceğini tahmin ediyor. Söz konusu analistlere göre, fiyatın 2025 yılında ise 38,62 dolar seviyesine kadar yükselmesi bekleniyor. 

Gov Capital analistleri, fiyatın 1 yıl içerisinde 22,53 dolar seviyesine kadar yükselebileceğini öngörürken 5 yıl içerisinde 53,91 dolar seviyesine ulaşabileceğini tahmin ediyor.

NEO (NEO) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)