Ekonomi Haberleri

New York borsası karışık seyirle kapandı

WASHINGTON (AA) – New York borsası, haftanın ilk işlem gününü karışık seyirle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 260 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,76 artarak 34.869,63 puana çıktı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,23 artışla 4.468,73 puana yükselirken, Nasdaq endeksi yüzde 0,07 azalışla 15.105,6 puana geriledi.

Yeni haftanın ilk işlem gününe yükselişle başlayan endeksler, gün içerisinde karışık bir seyir izledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında Delta varyantına ilişkin devam eden endişeler ve para politikasına dair belirsizlikler endekslerdeki karışık seyirde etkili oldu.

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi, Amerikalı tüketicilerin kısa ve orta vadeli enflasyon beklentilerinin ağustosta tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını bildirdi.

New York Fed'in ağustos ayına ait Tüketici Beklentileri Anketi'nin sonuçlarına göre, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentileri ağustosta 0,3 puan artışla yüzde 5,2'ye yükselerek zirve yaptı. Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentileri de aynı dönemde 0,3 puan artarak yüzde 4 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Analistler, ABD'de yarın açıklanacak enflasyon verisinin yatırımcıların odağında olduğunu belirtti.

ABD federal hükümetinin bütçe açığı ise ağustosta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 15 azalarak 171 milyar dolara geriledi.

Öte yandan, ABD Temsilciler Meclisinin önde gelen Demokrat üyelerinin en yüksek kurumlar vergisi oranını yüzde 21'den 26,5'e yükseltmeyi hedeflediği bildirildi. ABD Başkanı Joe Biden, 2017'de yüzde 35'ten yüzde 21'e düşürülen kurumlar vergisi oranının yüzde 28'e çıkarılmasını önermişti.

Temsilciler Meclisinin yeni gelir kanunlarının çıkarılması sürecinde yetkili komitesinin, 3,5 trilyon dolarlık yatırım planının parçası olarak söz konusu değişikliği öngören düzenlemeleri salı ve çarşamba günü düzenlenecek oturumlarda değerlendirmesi bekleniyor.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 0 Puan: 0]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün