New York Polisi: Kripto para dolandırıcılarına paranızı kaptırmayın

3 Dakikada Okunabilir


New York Polis Departmanı (NYPD), insanların devletten halka açık rakamları taklit eden ve Bitcoin ve diğer para birimlerinde ödeme yapılmasını talep eden telefon dolandırıcılığı konusunda bir uyarı yayınladı. Kripto para birimleri konusunda yayınlanan uyarıda kripto paraların asla başka birisine şantaj ve benzer reklam amacı, para kazanma vaadi gibi vaatler ile gönderilmesinin uygun olmadığı açıklandı.

Bitcoin’in bir kripto para birimi olarak başkasına gönderildikten sonra yasal güçler tarafından geri alınmasının pek mümkün olamayabileceği, kripto paraların tamamen gizli kripto paralar olmasından dolayı New York sakinlerinin Bitcoin göndermesi konusunda uyarılarda bulunan departman, kripto paraların çok fazla sahte amaçlar ile kullanılabilecek olduğunu ve bunları geri almanın mümkün olamayabilecek olduğunu açıkladı.

Hileler ile kandırdılar!!

Genel olarak, dolandırıcıların, Sosyal Güvenlik İdaresi veya diğer kanun uygulayıcı kurumlardan memurlar gibi davrandıkları, vergi borcu, fatura gecikmesi, temizlik cezası gibi dolandırıcı numaraları ile New York sakinlerini dolandırmayı amaçladıkları, bunlara karşı asla kripto para veya fiat para gönderilmemesi gerektiği departman tarafından açıklandı.

Dolandırıcıların kurbanlarını ağlarına çekmek için çok fazla yöntemler kullandıkları, birçok kurbanı tehdit, gasp, şantaj ve cezalar ile tehdit ederek kripto para birimleri ile para tehdidinde bulunduklarını açıkladı. Bitcoin ile para dolandırıcılığı yapan gaspçı çetelerin sayısında büyük bir artış olmasının nedenlerinden birisi kripto paraların daha gizli olması ve buna bağlı olarak kripto para birimleri ile dolandırıcılık, gasp ve şantaj yapmaları durumunda kendi kimlikleri ve adreslerinin bulunamayacak ve ceza almayacaklarını düşünen siber dolandırıcıların bu yöntemi en çok kullandıkları yöntemler arasında olduğu ifade ediliyor.

3 şikayet!

Dolandırıcılar şimdiye kadar başarılı bir yıl geçirdiler ve 200’den fazla kurbanı toplam 2 milyon dolar aldatabildiler. NYPD’ye göre, geçen yıl sadece Bitcoin’den doğrudan bahseden üç şikayet aldılar, bu yüzden dolandırıcıların daha cesur ve daha aktif hale geldiği anlaşılıyor.

New York dışında ABD ve dünyanın bazı büyük ekonomiye sahip ülkelerinde kripto para dolandırıcılıklarının oranlarında büyük bir artış yaşanmakta. Bunun sebeplerinden birisi de kripto paraların dolandırıcı çetelerin daha fazla kullanması, buna bağlı olarak daha fazla insanın kripto paralar ile para alıp göndermek ve para alıp göndermenin daha da ötesinde kripto para birimleri ile para gönderdiklerinde bu para birimini tanıma şansı bulmaları yatıyor.

Polise göre, kurbanlar daha kolay kandırılıyor çünkü dolandırıcıların “sahtekarlık” adı verilen ve Sosyal Güvenlik İdaresi ve diğer resmi kurumların telefon numaralarını görüntülemek için arayan kimliklerini değiştirebilecekleri bir teknik kullanıyorlar. Bazı durumlarda, gerçek memur isimleri bile aramalarda siber dolandırıcılar tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor. Bunu yapmalarının arkasında ise dolandırıcılık amaçlayan siber çetelerin bu konuda profesyonel olması yatıyor.

NYPD’deki topluluk işleri şefi Nilda Hoffmann şunları söyledi:

SOFİSTİKE TELEFON DOLANDIRICILIKLARI, MAĞDURLARIN KENDİ DEVLET VE KANUN UYGULAYICI KURUMLARINDA ONLARA KARŞI OLAN GÜVENİNİ KULLANIYOR. BU TÜR BİR TELEFON DOLANDIRICILIĞININ KURBANLARI YAŞLILAR İLE SINIRLI DEĞİLDİR; BU SUÇLULAR TOPLUMUN HER KATMANINI HEDEF ALMAKTADIR VE HER DEMOGRAFİ SAVUNMASIZDIR.

Devlet yetkilileri telefonla özel bilgi veya para talep etme hakkına sahip değildir. 

Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde sizden para talep ve kripto para ile ceza ödemeniz gerektiğini söyleyen yetkili gibi görünen dolandırıcıları direkt olarak polis ekiplerine bildirin. Eğer devlet yetkilisi görünümünde olan dolandırıcılar sizden kripto para ile para talep ederler ise kripto para ile ödeme yapmayın ve devlet yetkilisi olduğunu iddia eden bu kişiye asla bu yöntem ile ödeme yapmayacak olduğunuzu açıkça söyleyerek 155 polis imdat hattını arayarak olay yerine polis çağırın.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde hiçbir memur ve devlet yetkilisi devlet kurumu dışında sizden para talep edemez. Devlet kurumu içerisinden sizden sadece ödemeniz gereken bir vergi, ceza veya benzer faturalarınız varsa bunları talep edebilir. Bunlar dışında sizden kripto para talebi veya zorla bir para talep edilemez.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
201
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
201
Şaşkın
Lol Lol
322
Lol
Harika Harika
201
Harika
Korkunç Korkunç
161
Korkunç
error: Kopyalama Engellendi!