Kripto Para Haberleri

New York’ta Bitcoin Madenciliği Çevre Endişeleri Manifestosu

New York'un Seneca gölündeki yerel halk, Bitcoin madencilik firmaları faaliyete başladığından beri suyun sıcaklığı hakkında şikayetler dile getirdi.

NBC haberlerine göre, New York’un Seneca gölündeki yerel halk, Bitcoin madencilik firmaları bölgede faaliyet göstermeye başladığından bu yana suyun yükselen sıcaklığı hakkında şikayetler dile getirdi.

Bir Powerplant-Cryptocurrency Mining Hybrid olan Greenidge Generation tarafından işletilen tesisler, geçtiğimiz bir buçuk yıl boyunca tesisteki elektrik üretimini artırdı.

Raporlara göre, Seneca Gölü bölgesindeki tesis, madencilik operasyonuna kalıcı olarak katılan 8 binden fazla cihazı barındırıyor.

Daha geçen ay, yerel halk, artan hava kirliliğinden ve gölün ısınmasından sorumlu olduğunu iddia ederek maden tesisine karşı bir protesto düzenledi. Dresden sakini Abi Buddington, “Göl o kadar sıcak ki, kendinizi bir jakuzide gibi hissediyorsunuz” dedi.

Greenidge CEO’su Jeff Kirt, NBC’ye “Tesisin çevresel etkisi şu anda olduğundan daha iyi olmamıştı” dedi ve bu, şirket tarafından yaptırılan raporlarla destekleniyor.

Her şey gösteriyor ki şu anda göl kıyısı tesisi federal ve eyalet çevre izinlerine göre çalışıyor.

Greenidge’in tesisi yerel elektrik şebekesine katkıda bulunurken, ürettiği gücün çoğu 2019’dan beri Bitcoin madenciliği için kullanılıyor.

Doğal gaz kullanımı ve genişleme planları, kripto para madenciliği etrafındaki artan çevresel endişeler arasında tepki yarattı.

Greenidge Faaliyetlerini Genişletmeyi Planlıyor

Greenidge

Çevreci kuruluşlar ve yerel halk, Greenidge’in bölgedeki operasyonlarına karşı çıkmaya devam ederken, düzenleyiciler tüm yasalara uyulduğunu tespit etti.

Firma tarafından yayınlanan materyallere göre, yetkililer, faaliyetlerinin “çevre üzerinde önemli bir etkisi olmadığını” kabul etti .

Firma ayrıca, tesisin emisyonlarını dengelemek için satın alma kredileri sonucunda faaliyetlerinin tamamen karbon nötr hale geldiğini söyledi.

Şu anda hiçbir yasal zorluk firmaların faaliyetlerini durdurmayı başaramadı, ancak tüm taraflar firmanın Eylül ayındaki hava izni yenilemesini yakından takip ediyor.

Greenidge’in sahibi Atlas Holdings, yatırımcılardan toplanan 3 milyar doların bir kısmını kullanarak yıl sonuna kadar Bitcoin madencilik kapasitesini dört kattan fazla artırmayı planladığını belirtti.

Bu, Seneca Gölü operasyonlarının genişletilmesinin yanı sıra Güney Carolina, Spartanburg’da yeni bir tesisin açılmasını da içeriyor.

Seneca Lake Guardian’ın başkan yardımcısı Yvonne Taylor, Greenidge’in iş modeline atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Bu kripto operasyonları, nispeten serin bir iklimde nispeten ucuz güce sahip herhangi bir yer arıyor. Tüm New York eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri ve gezegen için korkunç bir iş modeli.”

Açıklaması, geçtiğimiz ayların en iyi haberlerini yapan kripto para madenciliği eleştirmenlerinin bir yansıması.

Kripto Para Madenciliğinin Çevresel Etkisi: Bitmeyen Tartışma

Kripto para biriminin karbon ayak izi, Nisan ayının başından bu yana tartışmaların merkezinde yer alıyor ve New York Times gibi yayınlar dünya çapında tartışmaya dikkat çekiyor.

Dünya çapındaki kripto para madencilik operasyonlarının Şili’den daha fazla enerji tükettiği gerçeğine atıfta bulunan göz alıcı başlıklardan olumsuz etkisini inkar edenlere kadar hiçbir fikir birliğine varılmadı.

Araştırmalar, küresel madencilik operasyonlarının büyük miktarda enerji gerektirdiğini gösterse de, aynı raporlar, aynı operasyonların gerektirdiği enerjinin %78’inden fazlasının yenilenebilir kaynaklardan yararlandığını göstermiştir.

Kripto Para Madenciliği

Piyasa Değişiyor Olabilir

Çoğu kripto para birimi ve blok zinciri projesi, iş kanıtından daha enerji verimli algoritmalara geçiş yapmaya başladı.

Bittrex Global CEO’su Stephen Stenberg, Haziran ayında Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan bir makalede bu değişime atıfta bulunarak, “kriptonun çevresel etkisi etrafında bu ileri geri gidişatın göze batan bir noktayı kaçırdığını” belirtti.

Stenberg’in bahsettiği nokta, kriptonun geliştirilmekte olduğu erken aşamanın yanı sıra daha yeşil bir gelecek inşa etme potansiyelidir.

Stenberg, “Kripto ve blok zinciri, bizi çok daha yeşil bir gezegene götürme potansiyeline sahip” dedi.

Bu inanç, Haziran ayında Square tarafından “Bitcoin, Bol, Temiz Enerji Geleceğinin Anahtarıdır” başlıklı bir notta da dile getirildi ve Bitcoin madencilerinin “son derece esnek ve kolayca kesilebilir yük sundukları için benzersiz enerji alıcılarını temsil ettiğini  söyledi. küresel olarak likit bir kripto para biriminde bir ödeme ve tamamen konumdan bağımsızdır.”

Blockchain ve kripto para kuruluşlarının çevresel kaygıların daha fazla farkına varmasıyla birlikte , endüstrinin çabalarını daha çevre dostu bir yaklaşıma yönlendirmek için “Bitcoin Madencilik Konseyi” gibi gruplar kuruldu.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu