Anasayfa Rehber Nexo (NEXO) Nedir, Nasıl Alınır?

Nexo (NEXO) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Kripto borç verme yöntemlerine yeni bir ses getiren kredi platformu olan Nexo nedir? Nasıl çalışır? Özellikleri nedir? Yerel tokeni NEXO nasıl satın alınır?

Nexo (NEXO) Nedir, Nasıl Alınır?

Dijital finans denince akla gelen belli başlı kavramlar vardır. Örneğin; mobil bankacılık, kredi alma veya verme, EFT ve havale gibi.. Tüm bu işlemleri elimizin altında olan akıllı telefonlardan hızlı ve kolayca gerçekleştirebiliriz. Peki, tüm bu süreç Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Nexo (NEXO) gibi kripto para birimlerinde nasıl işler? Bir kripto para birimini kredi olarak alabilir miyiz? Bu paragraf dikkatinizi çektiyse ve kriptolara ilgiliyseniz Nexo nedir? Nexo coin nedir? Nasıl çalışır? Öğrenmekte fayda var.

Nexo Nedir?

Nexo nedir? Nexo (NEXO), blockchain tabanlı kredi platformudur ve kullanıcılara kripto para destekli gerçek zamanlı kredi seçenekleri sunar. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), BNB veya XRP gibi kripto para birimlerini teminat gösteren kullanıcılar, itibari para birimi veya stablecoin şeklinde kredi alabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse Nexo; kullanıcıların kripto para birimleri satın alabilecekleri, satabilecekleri, ticaret yapabilecekleri ve borç alabilecekleri eksiksiz bir finans ekosistemidir. Ekosistemde, kripto ile ilgili her şey için çok yönlü bir çözüm bulunur.

Yeni başlayan kullanıcılar, ilk kriptolarını kolayca satın alabilir ve otomatik olarak günlük faiz kazanmaya başlayabilir. Deneyimli kullanıcılar ise günlük harcamaları için kullanmak veya daha fazla kriptoya yatırım yapmak için borç para alabilir.

Nexo nedir sorusuna detaylı bir cevap almak istiyorsak, çalışma mantığına da mutlaka aşina olmamız gerekir.

Nexo Nasıl Çalışır?

Nexo ağı, otomatik borç verme sürecinde akıllı sözleşmeleri kullanır ve Oracle sistemi sayesinde Ethereum (ETH) blok zinciri üzerinden kredileri yönetir. Kullanıcı, kripto para birimini Nexo destekli dijital cüzdana aktardıktan sonra, Oracle kredi bağlantısını kurar ve kullanıcıya anında parasını tahsis eder. Kullanıcı krediyi geri ödemek için para yatırdığında, Oracle kripto para birimlerini işler ve sonucu blockchain ağı üzerine kaydeder. NEXO coine güç veren akıllı sözleşmeler, kullanıcı bakiyelerinin kaydedilmesi için kullanılır.

Nexo Nasıl Çalışır?

Nexo ağının kitlesi, bireysel ve kurumsal yatırımcılar, kripto para şirketleri, borsalar, madenciler ve varlıkları karşılığında likidite isteyenlerden oluşur. Ağ, biriken kredi faizlerinden kâr elde ederken, kurumsal kredi ve danışmanlık hizmetleri de sunarak gelir sağlar.

NEXO'da gerçekleşen her işlem, Ethereum ağı tarafından İş Kanıtı (Proof of Work, PoW) algoritması kullanılarak doğrulanır ve güvence altına alınır.

Nexo Kim Tarafından ve Ne Zaman Kurulmuştur?

Nexo’nun ilk kuruluşu olan Credissimo, finans profesyonelleri ve kripto meraklılarından oluşan bir ekip ile tüketici kredisi ürünleri sağlayarak verimsiz kredi piyasasını düzeltmeyi amaçlayan bir platform olarak 2007 yılında ortaya çıktı. Daha sonra ekip, 2018 yılında dijital varlık sahiplerinin kripto para birimlerine karşı itibari para birimi ve stablecoin kredileri almalarına izin veren, böylece kripto para ile borç verme yöntemlerine yeni bir ses getiren Nexo platformunu hayata geçirdi.

Tüm bunların yanında ağ, faaliyetleri sürekli Deloitte tarafından denetlenen ödüllü bir ekiple çalışıyor ve Nexo Danışma Kurulunda TechCrunch ve Polymath kurucuları gibi sektörün önde gelen isimleri yer alıyor. 10 yılı aşkın süredir FinTech tecrübesi ile Nexo, şu anda 200'den fazla bölgeye hizmet veriyor ve platformda günümüze kadar 250.000’den fazla müşteri işlem gerçekleştirmiştir.

Nexo’yu Diğer Ağlardan Farklı Yapan Özellikleri Nelerdir?

Nexo, gerçek zamanlı kripto para destekli kredilerin ilk sağlayıcısı konumunda ve kredi piyasasındaki verimsizlikleri çözmeyi hedefler. Nexo nedir detaylı öğrenmeye başladık. Tabii ki oldukça ses getiren bir kredi kuruluşu olmanın bazı ayırt edici özellikleri var. Gelin Nexo’nun whitepaper’ına göre özelliklerine daha detaylı bakalım.

Nexo’yu Diğer Ağlardan Farklı Yapan Özellikleri Nelerdir?

 • NEXO coin, dünyanın ilk ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) uyumlu varlık temelli tokenidir.
 • Nexo, platformu kullanmayı sürdüren ve NEXO'ya yatırım yapmaya devam eden sabit kullanıcıları kazanmayı amaçlar. Bu nedenle şirketin bir Sadakat Programı bulunur. Yerel token, Nexo Finance Sadakat Programında çok önemli bir rol oynar. Bu program, kişinin Nexo Cüzdanındaki tüm portföy bakiyesindeki NEXO tokenlerinin yüzdesine bağlı olarak değişen NEXO token sahiplerini ödüllendirir. Buna karşılık Sadakat Programı, Base, Silver, Gold ve Platin olarak 4 katmana ayrılmıştır.
 • Katmanlar, bireysel bir portföyün yüzde kaçının NEXO tokenlerinde tutulduğuna bağlıdır. Örneğin, bir Nexo kullanıcısı NEXO'daki portföyünün %10'una sahipse, çoğu varlık için %12'ye varan faiz oranlarına ve ayda 5 ücretsiz kripto para çekme işlemine hak kazanan Platin seviyesinde olacaktır. Diyelim ki; 10.000 dolar değerinde Bitcoin (BTC) stake ediyorsunuz, 1 yılın sonunda birikecek miktar 10.531,62 dolar olacaktır.
 • Nexo, yıllar içinde kendi kripto para borsasını da geliştirdi ve Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ile beraber BNB ve Avalanche (AVAX) gibi kripto paraları barındırıyor. Nexo Exchange kullanıcıları, kredi veya banka kartlarıyla kripto satın alabilir ve 140'ı nadir olanlar olmak üzere 300'den fazla kripto çifti ile işlem yapabilir.
 • Ekosistemin hizmetlerine en son eklenen ise dünyanın ilk kripto destekli kartı olan Nexo Card'dır. Bu kart, Mastercard'ın kabul edildiği her yerde kullanılabilir. Kart sahipleri, verilen krediyi desteklemek için Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) veya diğer 40 kripto para birimini teminat olarak kullanabilir.

Nexo Coin Nedir? Nasıl Satın Alınır?

NEXO coin, Nexo blockchain ağının yerel tokenidir. Bu token, platformda stake edildiği zaman kullanıcılara toplanan krediler üzerinden faiz indirimleri sunar ve yatırılan fonlar sayesinde oluşan faiz ödemelerinden faydalanmanızı sağlar. Nexo token sahipleri ayrıca, Nexo ağında elde edilen kâr üzerinden pay alır.

Nexo Coin Nedir? Nasıl Satın Alınır?

NEXO coin, Ethereum (ETH) tabanlı ERC 20 standardını kullanır. NEXO coin, aynı Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) gibi dev kriptolarda olduğu gibi Binance, Huobi Global, Bybit, Bitget gibi birçok kripto borsasında işlem görür. Bu tokene yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, işlem gördüğü borsalardan herhangi birinde hesap açmalıdır. Eğer Türk Lirası ile işlem yapmak isterseniz “Bitay” borsasını kullanabilirsiniz.

Örneğin popüler bir Bitcoin borsası olan Binance üzerinden NEXO coin satın almak istiyorsunuz;

 1. Borsanın web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden “Kayıt Ol” kısmına geçiş yapın.
 2. Ardından istenilen tüm bilgileri girin ve aktivasyonunuzu tamamlayın.
 3. Web sitesinde sol üstte bulunan “Kripto Al” seçeneğine tıklayın.
 4. Yeni bir kullanıcıysanız, Kredi veya Banka Kartı ile cüzdanınıza kolayca bakiye yükleyebilirsiniz.
 5. Nexo coin ile Binance üzerinden Tether (USDT), Bitcoin (BTC) ve Binance USD (BUSD) çiftleriyle işlem gerçekleştirebilirsiniz.
 6. Kararınızı verdikten sonra, almak istediğiniz kripto parayı, değeri ve miktarı seçin.
 7. Onaylayın ve tebrikler! Artık NEXO coin yatırımcısısınız.

Nexo coin, tüm zamanların en yüksek seviyesini 16 Kasım 2021 tarihinde 87.08 Türk Lirasi ile, tüm zamanların en düşük seviyesini ise 12 Eylül 2018 tarihinde 0.8159 Türk Lirası ile görmüştür. Tokenin maksimum arzı 1.000.000.000 NEXO, dolaşımdaki arzı ise bu yazının yazıldığı tarihte 560.000.011 NEXO’dur.

Ortalama son iki yıldır, NEXO'nun tokenomik yapısının bir parçası olarak şirket, yerel tokenini açık pazardan geri satın alıyor. Buyback ismiyle anılan bu program, piyasa üzerinde tokenin likiditesini artırmayı ve böylece fiyat oynaklığını azaltmayı amaçlar.

Yazımızın sonuna geldik ve Nexo nedir? Nasıl çalışır? Özellikleri nedir? detaylıca öğrenmiş olduk. Şunu belirtmekte fayda var; Nexo, kullanıma açıldıktan sonra tokeninin "tamamen denetlendiğini" bildirmiştir. Kasım 2019 tarihinde şirket, bağımsız bir güvenlik şirketi olan Castillo Network tarafından denetlendi ve kritik güvenlik sorunlarının bulunmadığı açıklandı.

Nexo (NEXO) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)