Kripto Para Haberleri

Neye yatırım yapılmalı? Altın mı, Kripto mu? Hisse Senedi mi?

Covid-19 salgını sadece çeşitli pazarlar ve endüstriler üzerinde değil, aynı zamanda artan işsizlik, işten çıkarmalar ve ücret kesintilerinden etkilenen bireylerin gelirleri üzerinde de ciddi bir etki yarattı. İnsanlar giderek artan bir şekilde sadece birikimlerinin değerinin düşmesini engellemekle kalmayıp, bu zor zamanlarda para kazanmayı da merak etmeye başladılar.

Birçok kişi artık yatırım yapmaktan bahsediyor. Yatırım yapmak bir önceki sorunun cevabı olabilir mi ve bu konudan her zaman uzak olanlar için hangi varlık yatırım yapmaya değer mi? Yatırım yapmaktan uzak kalmak; para kazanmadan, pasif gelir elde etmeden, emeklilik için birikim yapmadan, ipotekleri ödemeden ve istediğiniz arabanın sahibi olma fırsatlarını kaçırmaktır.

Acemi yatırımcıların saflarına katılmaya karar verirseniz bir başlangıç ​​sermayesine sahip olmanız ve neye yatırım yapacağınıza karar vermeniz gerekir: Kripto para birimleri, hisse senetleri veya altın… Bunlar bireysel yatırımcılar arasında en popüler olan varlıklardır. Sermayeden bahsetmişken 100 dolar ile başlamak yeterlidir. Bununla birlikte, yatırım yapmak için bir varlık seçmek biraz zor olabilir. Seçeneklerimize daha yakından bakalım:

Kripto para birimleri

Bir yıl önce, Mart 2020’de 0,016 BTC’yi 100 dolara satın alabiliyordunuz. Mevcut döviz kurunda bu 946 dolardır, yani yıllık kârınız %846 olur. Bu tür oranlar, geleneksel yatırım seçeneklerine ziyade kripto para piyasasının karakteristik özelliğidir. Klasik finansal varlıklar bir kural olarak, sermayenizi onlarca kez katlamaz.

Ancak, yüksek kârın yüksek riskler getirdiği de unutulmamalıdır. Yine de, modern yatırımcılar portföylerinde kripto para birimleri bulundurmaya çalışıyorlar. Konuyla ilgili bilgiliyseniz, DeFi tokenleri ile para kazanabilirsiniz. Bilginiz yoksa her zaman Bitcoin satın alabilir veya Elon Musk’ın stratejisini takip ederek biraz Dogecoin satın alabilirsiniz.

Hisse senetleri

Büyük hisse senetlerine yatırım yapmak, yatırımcılar arasında klasik bir yaklaşımdır. Riskler daha düşük olursa ancak kârlar da düşük olur. Hisse senetlerine yatırım yapmanın piyasayı derinlemesine anlamayı gerektirdiğine inanılıyor, ancak bunu WallStreetBets’ten GameStop yatırımcılarına söylemezsiniz.

Hisse senetlerine yatırım yapmanın ciddiyeti çok yüksektir. Warren Buffett’ın da dediği gibi, sadece hisse senedi değil, bir şirketten bir hisse satın alıyorsunuz ve bu yüzden bunu düşünün ve ona göre hareket edin. Diyelim ki elektrikli arabalara inanıyorsunuz ve geçen Ocak ayında 86 dolara bir Tesla hissesi aldınız. Bu yıl Ocak ayında fiyatın ne olduğunu biliyor musunuz? Tesla hisseleri Ocak 2021’de 880 dolar değerindeydi. Getiri açısından Bitcoin’e oldukça yakın duruyor.

Altın

Tasarruf edilen sermayenin kazanılmış sermaye olduğu ve bir numaralı koruyucu varlık olarak kabul edilen altın olduğu düşünüldüğünde, bu büyük bir varlıktır. Çok satan “Zengin Baba Zavallı Baba” kitabının yazarı Robert Kiyosaki’ye göre altın, herhangi bir kriz anında mevcut fonlardan tasarruf etmeye yardımcı olan en iyi varlıktır. Kiyosaki, 2020’de kripto para satın almayı önerenlerden biriydi ve başarılı ekonomistin/yazarın altınla ilgili bu sözleri bugün hala mantıklı geliyor.

Bir kriz sırasında altın fiyatı her zaman artma eğilimindedir. 2020’nin başında altın fiyatı yaklaşık 1.420 dolardı. Geçen yılın yazında 2.000 dolara yükseldi ve şimdi 1.700 dolar civarında seyrediyor.

Bir riskten korunma stratejisi de kullanışlı olabilir. İdeal seçenek Bitcoin’e, hisse senetlerine ve altına yatırılan sermaye ile çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturmak olacaktır. Bu her üç varlık da son birkaç yılda büyüme göstermiştir.

Ancak tablolara bakarken veya satın alınan varlığın büyümesini izlerken, yalnızca kârı sabitleyip bu varlıklardan çıktığınızda ve fonlarınızı çektiğinizde kâr elde etmiş olursunuz. O ana kadar, yatırımlarınızın değeri 2018’de Bitcoin’in fiyatı 20.000 dolardan çok hızlı bir şekilde 3.000 dolara düşmesi gibi aynı şekilde tuzla buz olabilir. Bunu hatırlamak ve paniğe kapılmamak önemlidir, çünkü daha sonra Bitcoin fiyatı yükselmiştir. Yani Bitcoin’i 20.000 dolardan satın alanlar şu anda Bitcoini iki katına hatta üç katına kadar başarılı bir şekilde satabildiler. Yine de, hangi varlığı seçerseniz seçin kaybetme riski her zaman vardır.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu