Anasayfa Rehber NFT Nedir?

NFT Nedir?

Rehber

NFT nedir? İşte son dönemde popülaritesi atan bu varlıkların çalışma sistemi ve kullanım alanları ile ilgili tüm bilgiler...

NFT Nedir?

NFT Nedir?    

NFT (non fungible token), benzersiz tanımlama kodlarına ve onları birbirlerinden ayıran meta verilere sahip bir blockchain üzerindeki kriptografik varlıklar olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine NFT'ler takas edilemiyorlar. Bunların, birbirleriyle aynı olan ve bu nedenle ticari işlemler için bir araç işlevi görebilen kripto para birimleri gibi varlıklardan farklı bir yere sahip olduklarını söyleyebiliriz.    

ERC-721, Ethereum blockchaini üzerinde NFT’lerin nasıl oluşturulacağını açıklayan bir standarttır. ERC-1155 standardı ise varlıklar için gerekli işlem ve depolama maliyetlerini azaltan bir standarttır. Değiştirilebilir ve değiştirilemez varlıkların tek bir işlemde etkili bir şekilde transfer edilmesine imkân tanıyan ERC-1155, böylece konsepti daha da ileriye taşımayı başarıyor.    

NFT nedir? sorusunun yanıtı için değiştirilebilir varlık ile değiştirilemez varlık arasında basit bir kıyaslama yapabiliriz.

NFT Nedir?

Ekonomide değiştirilebilir varlık, para gibi kolay bir şekilde değiş tokuş edilebilen birimlere sahip bir şeydir. Örneğin, parayla bir adet 20 TL'lik banknotu iki adet 10 TL'lik banknot ile takas edebilirsiniz. Sonuçta bu aynı değere sahip olacaktır.    

Diğer yandan, bir şey değiştirilemez ise bunun imkânsız olduğunu göreceksiniz. Değiştirilemez varlıklar, benzersiz özelliklere sahip olmakla birlikte başka bir şeyle değiş tokuş edilemezler. Bunlara Sandro Botticelli'nin "Venüs'ün Doğuşu" isimli tablosu örnek olarak verilebilir. Bu tablonun fotoğrafını çekebilirsiniz ya da bir baskı satın alabilirsiniz fakat bu durum sadece bir orijinal tablo olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.      

Dijital evrende herhangi bir mülk gibi alınıp satılabilen NFT'lerin kendilerine ait somut bir formu bulunmuyor. Bunlar, "eşi benzeri olmayan" varlıklar olarak nitelendiriliyor. NFT’leri, fiziksel varlıklar ya da sanal varlıklar için sahiplik sertifikaları şeklinde düşünebiliriz.    

Birçok NFT, sadece Ethereum (ETH) ile satın alınabiliyor. Bu nedenle bir miktar ETH varlığına sahip olmanız ve varlıklarınızı dijital bir cüzdan içerisinde saklamanız önem arz ediyor. Daha sonra OpenSea, SuperRare ve Rarible gibi herhangi bir çevrim içi pazar yeri vasıtasıyla kolay bir şekilde alım yapabilirsiniz.  

NFT Nasıl Çalışır?    

NFT Nedir?

NFT nedir? sorusuna yanıt verdikten sonra şimdi de çalışma sistemlerine göz atabiliriz. Bu varlıklar, kendi bilgilerinin bir blockchain üzerinde yayınlandığı, "minting" yani "basım" adı verilen bir süreçle oluşturuluyor.

Söz konusu süreç; yeni bir blokun meydana getirilmesini, bir doğrulayıcının NFT bilgilerini doğrulamasını ve bu bilgilerin kayıt altına alınmasını gerektiriyor. Basım süreci, genel olarak varlığın sahipliğini belirleyen ve transfer edilebilirliğini yöneten akıllı sözleşmelerin dâhil edilmesini gerektiriyor.    

Token basımıyla birlikte direkt olarak bir blok zinciri adresine bağlı eşsiz bir tanımlayıcı atanıyor. Her tokenın bir sahibi oluyor. Sahiplik bilgileri (basılan varlığın yer aldığı adres), halka açık oluyor.

Aynı öğeden 3,000 NFT basıldığını düşünelim. Bunlar, bir müzik festivali için genel biletler olsun. Biletlerin her biri eşsiz bir tanımlayıcıya sahip oluyor. Sonuç olarak bu biletler, birbirinden ayırt edilebiliyor.    

Bitcoin gibi kripto para birimleri genel olarak finansal bakımdan değiştirilebilir oluyor. Başka bir deyişle bunlar birbirleriyle alınıp satılabiliyor ve değiş tokuş edilebiliyor. Değiştirilebilirlik özelliği, dijital ekonomide kripto varlıkları güvenli bir işlem aracı olarak elverişli duruma getiriyor.    

NFT'ler ise her bir varlığı eşsiz ve yeri doldurulamaz bir hale getirerek kripto paradigmasını değiştiriyor. Bu şekilde değiştirilemez bir varlığın diğerine eşit olması imkânsızlaşıyor. Varlıkların dijital temsilleri olan NFT'ler, dijital pasaportlara benzetiliyor. 

Her bir NFT, kendisini diğerlerinden ayıracak eşsiz ve devredilemez bir kimlik içeriyor. Bu varlıklar, aynı zamanda genişletilebiliyor. Üçüncü ve eşsiz bir NFT üretmek amacıyla bir NFT'yi diğeriyle birleştirebiliyorsunuz.    

Tablolar gibi eserler, türünün tek örneği oldukları için değerli oluyor fakat dijital dosyalar kolay bir şekilde ve sonsuza dek çoğaltılabiliyor. NFT'ler söz konusu olduğunda sanat eserleri, alınıp satılabilen bir dijital sahiplik sertifikası oluşturmak için tokenize edilebiliyor.  

Kripto para biriminde olduğu gibi blockchain olarak bilinen bir ortak defterde depolananların kime ait olduğuna dair bir kayıt bulunuyor. Defter, dünya genelinde çok sayıda bilgisayar tarafından tutuluyor. Bu nedenle kayıtlar taklit edilemiyor. NFT'ler, akıllı sözleşmeleri de içerebiliyor. Bu sözleşmeler, sanatçıya gelecekteki herhangi bir satıştan pay verebiliyor.  

NFT Kullanım Alanları Nelerdir?    

NFT Nedir?

NFT'ler birkaç kullanım alanına sahiptir. Mesela bunlar, sanat eseri ve gayrimenkul gibi fiziksel varlıkların dijital olarak temsil edilebilmesi için uygun araçlardır. Blockchainlere dayanan varlıklar, aracıların ortadan kaldırılması ve sanatçılar ile hedef kitleler arasında bağlantı kurulması ya da kimlik yönetimi için de kullanılabiliyor.    

Aracıları kaldırabilen varlıklar, işlemleri kolay bir hale getirebiliyor ve yeni pazarlar oluşturabiliyor. NFT'ler için pazarın büyük bir bölümünün; dijital sanat eserleri, nadir şeyler ve spor kartları gibi koleksiyon öğelerini merkezine aldığı fark ediliyor.

En popüler örnek olarak verilebilecek NBA Top Shot, NBA anlarını dijital kart şeklinde toplayan bir yerdir. Söz konusu dijital kartlardan bazılarının milyonlarca dolar karşılığında satılması dikkat çekici olmuştur.   

Kripto alım satımı ile ilgilenen ve sanat eseri toplamaktan hoşlanan kişiler, genel olarak NFT'leri kullanıyorlar. Bunun dışında kullanım alanlarını şu şekilde özetleyebiliriz:    

NFT Nedir?

Günümüzde en popüler kullanım alanı dijital içeriktir. İçerik oluşturucular, kazançlarının bu varlıklarla arttığını görüyorlar. Söz konusu kişiler, içeriklerini yayınlamak için kullandıkları platformlar üzerinde içerik sahipliği elde ettikleri bir ekonomiyi güçlendiriyorlar.    

NFT'ler, oyun geliştiricilerinden yoğun bir talep görüyor. Bunlar, oyunculara çok sayıda fayda sağlayabiliyor. Normal şartlarda çevrim içi bir oyunda eşyalar satın alabiliyorsunuz. NFT'ler söz konusu olduğunda öğeleri satabiliyor ve paranızı geri kazanma imkânına sahip olabiliyorsunuz.  

NFT'ler, domain adınıza hatırlaması daha kolay bir ad sağlıyor. Bu, bir web sitesi domain adı gibi çalışıyor. Yani IP adresini genel olarak alaka ve uzunluk seviyesine göre daha değerli ve unutulmaz hale getiriyor.      

Son dönemde NFT dünyasında yatırım popüler hale gelmiş durumda. Bu dünyanın erken dönem yatırım için kapıları açtığı görülüyor. Burada yatırım yapmak isteyen kişiler, genel olarak taban fiyattan alım yapmayı tercih ediyorlar. 

Taban fiyat, NFT'nin koleksiyondaki en düşük fiyatını temsil ediyor. Fakat en ucuz NFT, daima olumlu bir sonuç getirmeyebiliyor. Yatırım yapmak isteyenler, Google Trends aracılığıyla en fazla aranan NFT'leri görmeyi de tercih edebiliyorlar.

NFT'ler, metaverse teknolojisiyle beraber yeni kullanım alanlarına sahip oluyor. Mesela Fortnite'ta gerçekleştirilen Travis Scott konserine 27 milyonun üstünde kullanıcı katılmıştır. Bu etkinlik esnasında çok sayıda ticari ürünün satıldığı görülmüştür. Söz konusu ürünler arasında hem avatar görünümleri hem de dans hareketleri NFT'leri yer almıştır. Böylece Scott, konserin yanı sıra NFT satışlarıyla birlikte 20 milyon dolar kazanmıştır.

Bunun dışında Crockpot, Anheuser-Busch ve Coca-Cola gibi popüler markaların, son dönemde kendi metaverse NFT'lerini satmaya başladıkları görülmüştür. 

NFT'lerin bu dünyaya entegre edilmesi önemli bir gelişmedir. Bunlar, söz konusu evrene bireyselliği getiriyor. Varlıkların buradaki potansiyel kullanım alanları arasında dijital avatarlara yönelik aksesuarlar ve kıyafetler, hızlı bir şekilde doğrulanabilen özellikler ve özgeçmişler, sosyal etkinlikler ya da sanal gerçeklik konserleri, ortak çalışma alanlarına yönelik erişim varlıkları ve daha fazlası yer alıyor.  

NFT'ler, bir blockchain üzerinde yaşayan varlıkların eşşiz, dijital temsilleri olarak tanımlanıyor. Dünya; dağıtık, değişmez defterler tarafından işlemlerin nasıl daha hızlı ve daha güvenli duruma getirilebileceğini keşfediyor. 

NFT'ler ise bu süreçte hayati bir role sahip oluyor. İşlem geçmişleri korunan ve ticareti düzene koyma potansiyeline sahip olan bu varlıklar, gelişmeye devam eden dijital dünyada bir mihenk taşı olarak kabul ediliyor.  

NFT Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)