Dikkat Çekenler

NFT Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

ABONE OL:

İngilizce karşılığı Non-fungible token olan ve dilimize Geri ödenemez tokenler olarak geçen NFT’ler şu anda dünya genelinde en çok tartışılan konulardan biridir.

  • Geri ödenebilir (sıfat): Başka bir benzer öğe ile değiştirilebilir; karşılıklı olarak değiştirilebilir.

Tüm farklılıklarına rağmen, bir hisse senedi ve bir kripto para arasındaki çok benzer bir şey vardır. Bunların diğer herhangi bir aynı hisse senedinden veya aynı kripto paradan farkları yoktur. Tüm para birimleri gibi bunlar birbirlerinin yerine geçebilecek şekilde tasarlandılar.

Öte yandan NFT’ler, her bir öğenin veya simgenin tamamen benzersiz olduğu bir kripto para birimi varlık sınıfıdır. Bu, NFT’leri bir para birimi olarak işe yaramaz hale getirir ancak başka şeyler için oldukça yararlı hale getirir.

 data-lazy-srcset=

NFT’ler şu anda en çok dijital sanat yaratmak için kullanılıyor. NFT’ler çok yeni bir teknoloji olsa da bu teknolojinin ilk örneği Ekim 2017’de oluşturulan CryptoKitties’dir. CryptoKitties; oyuncuların sanal kedileri benimsemelerine, büyütmelerine ve takas etmelerine olanak tanıyan bir oyundur.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Güney Afrika'da Kripto Para Kullanımı

CryptoKitties’in web sitesi:

CryptoKitties, dünyanın ilk blok zinciri oyunlarından biridir. Blockchain, Bitcoin gibi şeyleri mümkün kılan teknolojidir. CryptoKitties dijital bir para birimi olmasa da kripto paralar gibi aynı güvenliğe sahiptir. Her bir CryptoKitty, türünün tek örneğidir ve tamamen %100 size aittir. Kopyalanamaz, alınamaz veya yok edilemez…

NFT’ler Neden Bu Kadar Önemli?

NFT’ler sadece sanal kediler için mi var diye soracak olursanız haklı olursunuz. Yine de NFT’lerin kullanım alanları sanal kedilerden çok daha ileriye gitmeye başladı. Geçtiğimiz bir ay içinde NFT’ler küresel olarak bir takındı haline geldi.  15 Şubat 2021’de, 1766’da kurulan güvenilir bir müzayede evi olan Christies, dijital sanatçı Mike Winkelmann’ın diğer adıyla Beeple tarafından yaratılan tamamen dijital bir sanat eserini satma planlarını duyurdu.

Everydays-The First 5000 olarak adlandırılan eser, 2007’den 2021’e kadar her gün oluşturulan ve Beeple’ın Instagram’da yayınladığı 5.000 ayrı görüntüden oluşuyor.

Dijital bir resmin saçma olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, yine de Mike Winkelmann’ın NFT eseri milyon dolarlara ulaştı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kripto paraların gizliliği kalkarsa neler olur?
 data-lazy-srcset=

Açık artırmanın başlamasından yaklaşık bir saat sonra, fiyat 100 dolardan 1 milyon dolara çıktı. Müzayedi evi Christie’nin 20. ve 21. yüzyıl sanat odaklı araştırmacısı Alex, Instagram’da; “Beeple önderlik ediyor. Yenilik geliyor” diyerek heyecanını paylaştı.

NFT’lerin Kullanım Alanları Sınırsız!

Şu anda NFT’ler en son moda olabilir.

  • Çoğu NFT şu anda sadece tek bir blok zincirinde vardır: Ethereum.
  • NFT’lerin kullanımları şimdilik büyük ölçüde dijital biblolar yaratmak ve satmakla sınırlıdır. Milyon dolarlık ıvır zıvırlar, yine de ıvır zıvırdır.
  • Ayrıca, NFT’ler için merkezi olmayan uygulamalar geliştirmek zor ve zaman alıcı olabilir.
  • NFT’leri oluşturmak için kullanılan protokollerin etrafında ele alınamayacak kadar teknik sorunlar da vardır.

Bununla birlikte NFT’ler bir sonraki büyük şey de olabilirler. NFT’ler sadece sanal kediler ya da geçtiğimiz pazartesi günü 208 bin dolara satılan dijital olarak kodlanmış bir LeBron James smacından daha ölçülü ve pratik kullanımları da vardır.

 data-lazy-srcset=

NFT’ler benzersiz ve hacklenmeye karşı korumalı sanal token olduklarından dolayı doğum belgeleri, sağlık verileri, arazi kayıtları ve benzer çok daha fazla alanda her türlü veriyi depolayabilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  NFT Nedir? NFT Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Daha da önemlisi NFT’ler, bir gün akıllı sözleşmeler yoluyla para, hisse, mülk veya neredeyse herhangi bir varlığın takas edilmesi için anlaşmalar oluşturma ve yürütme yöntemimizde devrim yaratabilirler. Bu dijital sözleşmeler bir gün mahkeme gibi üçüncü taraf bir hakem ihtiyacını ortadan kaldırabilir ve bunun yerine koşulların karşılandığını onaylamak için blok zinciri kullanılabilir.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu