Anasayfa Coin Rehberi NFTler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

NFTler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Coin Rehberi

Milyonlarca dolarlara satılan NFT'ler, sanat ve oyun dünyalarını adeta fırtına gibi sardı. İşte NFT'ler hakkında bilmeniz gereken her şey..

NFTler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

NFT’ler hakkında kafanız mı karıştı? İşte bilmeniz gerekenler: NFT’ler, sanat ve oyun dünyalarını adeta fırtına gibi sardı. İster geçici bir moda olsun ister sanatçılar için yeni bir olasılık olsun NFT’ler milyonlarca dolara satılmaya devam ediyorlar.

Bazıları NFT fenomenin uzun ömürlülüğünü tartışıyor ve Beeple’ın “Everyday: The First 5,000 Days” NFT’sinin 69,3 milyon doların üzerinde satılmasından sonra fiyatların düştüğünü söylüyorlar. Ancak, bazı insanlar da NFT’lerin sanat dünyasının kalıcı yeni bir özelliği olduğuna inanıyor. Ancak, blockchain ve takas edilebilirlik hakkındaki tüm konuşmalar NFT’ler hakkında kafanızı karıştırdıysa, korkmayın… Aşağıda her şeyi netleştireceğiz.

Bu rehberde, NFT’lerin gerçekte ne olduğundan, nasıl çalıştıklarına, kripto paralar ile farklarına, nasıl ve nereden satın alınacaklarına bakacağız. İşte NFT’ler hakkında bilmeniz gereken her şey:

NFT Nedir?

NFT’ler esasen değere sahip tahsil edilebilir dijital varlıklardır. Fiziksel sanatın değerli bir yatırım olarak görülmesi gibi, NFT’ler de öyledir. NFT, değiştirilemez token anlamına gelir. Bu, sahiplik kanıtı oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanan bir dijital defterde depolanan benzersiz ve değiştirilemez bir veri birimi olduğu anlamına gelir.

itcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri gibi dijital bir tokendir. Ancak bir kripto para biriminden farklı olarak, bir NFT benzersiz ve değiştirilemezdir. Bir NFT’nin orijinal kaydında, NFT’yi saf para biriminin üzerine çıkaran ve NFT’yi gerçek anlamına kat an ekstra bilgiler yer alır.

Her türlü dijital dosya bir NFT olabilir. NFT, dijital olarak saklanabilen ve değer taşıdığı düşünülen neredeyse benzersiz her şeyden yapılabilir. Esasen, herhangi bir fiziksel sanat eseri gibidirler, ancak örneğin duvarınıza asmak yerine, orijinal kopyanın size ait olduğunu kanıtlayan bir JPG dosyası alırsınız. Bu dosyayı dijital ortamda saklayabilir ya da sergileyebilirsiniz.

NFT’ler Nasıl Çalışır?

NFT’ler, işlemleri kaydeden dağıtılmış bir kamu defteri olan bir blockchain’de bulunur. Çoğu NFT tipik olarak Ethereum blockchaininde tutulur, ancak diğer bazı blockchain’ler de NFT’leri destekler. Aşağıdaki alanlarda hem maddi hem de maddi olmayan öğeleri temsil eden dijital nesnelerden bir NFT oluşturulabilir:

 • Sanat
 • GIF’ler
 • Videolar ve önemli spor olayları
 • Koleksiyon
 • Sanal avatarlar ve video oyunu resimleri
 • Tasarımcı spor ayakkabılar
 • Müzik

Tweetler bile NFT yapılabilir. Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey, ilk tweet’ini NFT olarak 2,9 milyon dolardan daha fazla bir rakama sattı.

Aslında, NFT’ler fiziksel koleksiyoncu öğeleri gibidir, yalnızca dijital ortamdadırlar. Yani alıcılar fiziksel bir duvara gerçek bir yağlı boya tablo asmak yerine dijital bir dosya alır ve bunu dijital ortamda sergileyebilir.

Ayrıca NFT’lerin mülkiyet hakları da vardır. Bir NFT’nin aynı anda sadece bir sahibi olabilir. NFT’lerin benzersiz verileri, sahipliklerini doğrulamayı ve sahipler arasında değeri aktarmayı kolaylaştırır. NFT sahibi veya yaratıcısı, içinde diğer bilgileri de saklayabilir. Örneğin, sanatçılar bir NFT’nin meta verilerine imzalarını ekleyerek sanat eserlerini imzalayabilirler.

NFT ve Kripto Paraların Farkları

NFT, değiştirilemez token anlamına gelir. Genellikle, Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimiyle aynı tür programlama kullanılarak oluşturulur, ancak benzerlik burada biter.

Fiziksel para ve kripto para birimleri “değiştirilebilirdir” yani birbirleriyle takas edilebilirler. Aynı zamanda değer olarak da eşittirler, bir dolar her zaman başka bir dolar değerindedir; bir Bitcoin her zaman başka bir Bitcoin’e eşittir. Kripto paraların değiştirilebilirliği, kriptoları blockchain de işlem yapmak için güvenilir bir araç haline getirir.

NFT’ler farklıdır. Her bir NFT’nin birbiriyle değiştirilmesini veya birbirine eşit olmasını imkânsız kılan dijital imzaları vardır. Örneğin, bir NBA Top Shot video NFT’si başka bir NFT olan Beeple’ın “Everyday: The First 5,000 Days” NFT’sine eşit değildir. Ayrıca herhangi bir NBA Top Shot NFT’si başka bir NBA Top Shot NFT’sine de eşit değildir.

NFT Nasıl Satın Alınır?

Kendi NFT koleksiyonunuzu oluşturmaya hevesliyseniz, bazı önemli öğeleri edinmeniz gerekiyor:

İlk olarak, NFT’leri ve kripto para birimlerini saklamanıza izin veren bir kripto para cüzdanı edinmeniz gerekiyor. Daha sonra NFT satıcısının hangi para birimlerini kabul ettiğine bağlı olarak, muhtemelen Ethereum gibi bir kripto para birimi satın almanız gerekecektir. Artık Coinbase, Kraken, eToro ve hatta PayPal ve Robinhood gibi platformlarda kredi kartı kullanarak kripto para satın alabilirsiniz. Ardından kripto paralarınızı cüzdanınıza taşıyabilirsiniz.

Seçenekleri araştırırken ücretleri aklınızda tutmak isteyeceksiniz. Çoğu borsa, kripto para satın aldığınızda işleminizin en az bir yüzdesini alır. Ayrıca bir NFT alırken de işlem ücreti ödersiniz. Bu yüzden alacağınız NFT için doğru miktarda kripto paraya sahip olduğunuzdan emin olun.

NFT’ler Nereden Satın Alınır?

Bir NFT resminin üzerine sağ tıklayıp kaydederek sistemi hacklediğinizi düşünmeyin. Bu sizi milyoner yapmaz çünkü indirdiğiniz dosya, onu blockchain’in bir parçası yapan ve dosyayı orijinal olarak tanımlayan bilgilere sahip değildir. NFT satın almak istiyorsanız, çeşitli platformları kullanabilirsiniz. Aşağıda listelenen siteler, NFT pazar yerlerinden sadece birkaçıdır:

 • OpenSea
 • SuperRare
 • NiftyGateway
 • Foundation
 • VIV3
 • BakerySwap
 • AxieMarketplace
 • Rarible
 • NFTShowRoom

NFT’ler ayrıca video oyunlarında oyun içi olarak da satın alınabiliyor. Bu varlıklar oyuncular tarafından alınıp satılabiliyor ve avatarlar gibi kullanılabiliyor.

Popüler NFT Pazar Yerleri

Kripto para cüzdanınızı kurduktan ve içine kripto yatırdıktan sonra NFT almaya 1 adım daha yaklaşmış olursunuz.  Şu anda NFT alabileceğiniz en büyük pazar yerleri şunlardır:

 • OpenSea.io: Bu eşler arası platform, kendisini “nadir dijital öğeler ve koleksiyonlar” tedarikçisi olarak görüyor. OpenSea kullanmak için yapmanız gereken tek şey bir hesap oluşturmaktır. OpenSea’deki NFT’leri satış hacmine ve fiyata göre sıralayabilirsiniz.
 • Rarible: OpenSea’ye benzer şekilde Rarible da sanatçıların ve yaratıcıların NFT çıkarmasına ve satmasına izin veren demokratik ve açık bir pazar yeridir. Rarible’da yayınlanan RARI tokenleri, RARI sahiplerinin ücretler ve topluluk kuralları gibi özelliklere katılmasını sağlar.
 • Foundation: Foundation NFT platformunda sanatçılar, sanatlarını yayınlamaları için diğer yaratıcılardan davet almalıdır, ayrıca NFT’lerini çıkarma için işlem ücreti ödemelidir. Topluluğun münhasırlığı ve giriş maliyeti daha yüksek kalibreli sanat eserleriyle dolu olduğu anlamına gelir. Örneğin, Nyan Cat yaratıcısı Chris Torres, NFT’yi Foundation platformunda sattı. Bu giriş zorluğu, aynı zamanda daha yüksek fiyatlar olabileceği anlamına da gelebilir. NFT’lere olan talebin mevcut seviyelerde kaldığını ve hatta zamanla arttığını varsayarsak, Foundation gibi bir platform sermaye kazanmak isteyen sanatçılar ve koleksiyoncular için kötü bir şey değildir.

NFT’leri Kimler Kullanıyor?

NFT’ler günümüzde popüler kültürü takip eden sanatçılar, oyuncular ve markalar arasında kabul görüyor. Aslında, her gün NFT pazarına yeni bir oyuncu ve şirket giriyor. Sanatçılar için NFT alanına adım atmak, sanat satmak için başka bir olasılıktır ve hayranları sanatçıları desteklemenin başka bir yolunu bulmuş olur.

NFTler Hakkında Bilmeniz Gerekenler içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)