Anasayfa NFT NFT'lere Dair Kritik Veri Açıklandı: Son 3 Yılın En Kötüsü Oldu!

NFT'lere Dair Kritik Veri Açıklandı: Son 3 Yılın En Kötüsü Oldu!

NFT

2023'ün üçüncü çeyreği, NFT satışları açısından son üç yılın en kötü çeyreği olarak kayıtlara geçti.

NFT'lere Dair Kritik Veri Açıklandı: Son 3 Yılın En Kötüsü Oldu!

2023'ün üçüncü çeyreğinde NFT satışları, piyasanın yaklaşık üç yıldır gördüğü en kötü satışlar oldu. Binance Research raporuna göre; NFT sektörü, üçüncü çeyrekte 299 milyon dolarlık satış kaydetti. Bu, Ethereum (ETH) fiyatındaki düşüşe ve çoğu koleksiyonun taban fiyatlarına atfedildi. 

Satışlarda Üç Yılın En Kötü Çeyreği

Binance araştırmacıları, Eylül ayının Ocak 2021'den bu yana NFT satışlarındaki düşüş açısından kayıtlara geçen en kötü ay olduğunu söyledi. Azuki, Bored Ape Yacht Club ve Mutant Ape Yacht Club gibi büyük koleksiyonların taban fiyatları, bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 25'ten fazla düştü. Oyun ve metaverse ile ilgili NFT koleksiyonları yüzde 40'tan fazla düşüşle son çeyrekte en fazla gerileyen koleksiyonlar oldu.

Eylül ayında ortalama satış fiyatı 38,17 dolar olarak gerçekleşti ve Ağustos 2021'deki 791,84 dolarlık zirveden önemli ölçüde düştü. Günlük tekil NFT alıcılarının ortalama sayısı da bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 14 azalarak yaklaşık 53.000'e düştü. Analistler, bu durumu zorlu piyasa ortamına ve düşük likiditeye bağlıyor.

Üçüncü çeyrekte NFT satış hacmindeki düşüşe rağmen, Ethereum ve Layer-2 ölçeklendirme çözümü Immutable, pazar paylarında artış yaşadı. Ethereum yüzde 6'lık bir artış gösterirken, Immutable yüzde 4'lük bir büyümeye tanık oldu. Immutable, Gods Unchained gibi popüler blockchain oyunlarına ev sahipliği yapıyor. Onlar üçüncü çeyrekte satış sayısı açısından listenin başında yer aldılar.

Oyun NFT'lerinin popülaritesi artarken, işlem sayısı bakımından ilk beş koleksiyon Gods Unchained, Axie Infinity, NBA Top Shot, NFL All Day ve Mythical Beings oldu.

Analistler, satışlardaki düşüşün ortasında, muhtemelen daha düşük ücretler ve ılımlı ETH fiyatları dolayısıyla üçüncü çeyrekte genel bir büyüme görüldüğünü belirtti.

NFT'lere Dair Kritik Veri Açıklandı: Son 3 Yılın En Kötüsü Oldu!

Kripto Piyasasının Değeri Üçüncü Çeyrekte Azaldı

Daha geniş bir perspektiften bakıldığında, Ripple Labs ve varlık yönetim firması Grayscale'in yasal zaferlerini takip eden rallilere rağmen kripto para piyasasının toplam değeri üçüncü çeyrekte yüzde 8,6 oranında düştü.

Kripto para toplama faaliyetleri üçüncü çeyrekte daha da gerileyerek 2020'nin dördüncü çeyreğinden bu yana toplanan en düşük miktarı kaydetti. Para toplama turları yüzde 24,9 ve toplanan fonlar yüzde 21,4 oranında düştü.

İşin iyi tarafı, büyük geleneksel finans oyuncularının spot Bitcoin ETF başvuruları etrafındaki çılgınlığın ortasında Bitcoin (BTC) yılbaşından bugüne yüzde 63,1 artış gösterdi. XRP ve Solana (SOL) gibi diğer varlıklar da önemli kazançlar kaydetti. Kurumsal benimseme, en iyi geleneksel şirketlerin ayaklarını suya daldırmasıyla devam etti.

NFT'lere Dair Kritik Veri Açıklandı: Son 3 Yılın En Kötüsü Oldu! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar