Anasayfa Rehber NFT'leri Kullanmanın Yenilikçi Yollarını Tanıtan Loot NFT Nedir?

NFT'leri Kullanmanın Yenilikçi Yollarını Tanıtan Loot NFT Nedir?

Rehber

Kısa bir süre içinde popüler olan ve NFT’leri kullanmanın yenilikçi yollarını tanıtan Loot NFT nedir? Loot NFT Nasıl Çalışır?

NFT'leri Kullanmanın Yenilikçi Yollarını Tanıtan Loot NFT Nedir?

Kısa bir süre içinde popüler olan ve, NFT’leri kullanmanın yenilikçi yollarını tanıtan Loot NFT nedir? Tamamen Loot NFT fikirlerine dayanan bu tokenler için yepyeni kullanım durumları neler? Loot (for Adventurers) nedir? Loot NFT nedir?

NFT Nedir?

NFT’nin açılımı Non-Fungible Token’dir ve bu terim Türkçe’de değiştirilemez tokenler olarak anılmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Türk Dil Kurumu ile ortaklaşa çalışmasında NFT’nin karşılığını Nitelikli Fikrî Tapu olarak belirlemiştir. Peki bu tam olarak ne demek?

NFT’ler dijital sanattır, bir varlığın benzersiz olduğunu ve başka bir şeye eşit olmadığı anlamına gelir. Örneğin, Bitcoin değiştirilebilirdir, 1 Bitcoin ile başka 1 Bitcoin aynıdır, Bununla birlikte, türünün tek örneği olan bir NFT değiştirilemezdir. Farklı bir NFT ile takas edebilirsiniz ama sonuç olarak tamamen farklı bir şeye sahip olursunuz.

Loot (for Adventurers) Nedir?

Loot NFT ya da resmi adıyla Loot (for Adventurers), token sahipleri tarafından oluşturulan, fantezi oyunlarında kullanılabilecek öğeleri temsil eden metin tabanlı, değiştirilemez tokenlerden (NFT'ler) oluşan bir koleksiyondur. CryptoPunks gibi, Loot NFT'lerin basımı ücretsizdi ve herhangi bir önceden tanımlanmış kullanım durumu yoktu. Bunun yerine, Loot (for Adventurers) sahipleri, projenin yönünü belirlemek için işbirliği yaparak yaratıcılıklarını kullanmaya devam ediyor. Loot'un değeri, yeniliğinden, kökenlerinden ve aktif ve yaratıcı topluluğu tarafından oluşturulan uygulamalar için neredeyse sonsuz potansiyelinden geliyor.

Loot (for Adventurers) Nedir?

Loot NFT’leri, siyah bir arka plan üzerinde beyaz metin görüntüleri olarak ifade edilen 8.000 değiştirilemez tokenden (NFT) oluşan bir koleksiyondur. Her NFT, fantezi-macera oyunlarını anımsatan bir ganimet "çantasını" temsil eder. Loot çantaları olarak da bilinen Loot NFT'leri, istatistikleri veya resimleri değil, öğeleri listeleyen basit resimlerdir. Her Loot NFT'si, başıboş bir orta çağ kahramanının gözetiminde bulunabilecek silahlar ve zırhlar gibi sekiz adet rastgele seçilmiş macera teçhizatı içerir. Örneğin, "İlahi Koruma Cübbesi" veya "Gümüş Öfke Yüzüğü" gibi öğeler bu Loot NFT çantalarında bulunabilir.

Loot (for Adventurers) NFT'leri OpenSea NFT pazar yerinden ya da projenin kendi web sitesinden satın alınabilir.

Loot, Ağustos 2021'de piyasaya sürüldüğünde, oyunun nasıl oynanması gerektiğini yöneten önceden tanımlanmış tek bir amaç veya kurallar dizisi yoktu. Listedeki çeşitli öğelerle ilişkili istatistikler veya resimler olmadan, öğenin adı dışındaki her şey tamamen hayal gücüne bırakıldı. Bu, Loot topluluğuna bu öğeler etrafında inşa edilen oyun sistemi üzerinde tam kontrol sağladı. Topluluğun kolektif yaratıcılıkları sayesinde, orijinal Loot (for Adventurers) koleksiyonunu tamamlayan bir dizi araç, harita, karakter ve diğer NFT'ler ortaklaşa oluşturuldu.

Loot NFT Nedir?

Temelinde Loot, NFT'dir. Bununla birlikte, her değiştirilemez token birbirinden arklı olduğundan dolayı Loot NFT’leri de birkaç ilgi çekici yönleri ile diğerlerinden farklıdır. NFT'lerin ücretsiz olarak basıldığı gerçeği en öne çıkanıdır. Neredeyse herkesin onları satarak kâr elde etmeye çalıştığı NFT pazarında bu nadirdir. Çoğu durumda, NFT'ler aynı zamanda resimlerdir. Loot (for Adventurers) örneğinde, NFT'ler yalnızca belirli oyun içi öğeleri ifade eden varlıklardır. Loot NFT’leri, aşağıdaki kategorilere ayrılır:

  • Yaygın
  • Nadir
  • Ender
  • Epik
  • Efsanevi
  • Mitik

Bir Loot NFT çantasının değeri, içeriğine göre önemli ölçüde değişir. Bir nesnenin değeri nadirliği arttıkça artar. Bununla birlikte, ek bilgiler verildikçe malların değerinin nasıl değişeceği henüz bilinmemektedir. Çok sayıda kişi, bir sonraki oyunda mallarının beklenen değerine bağlı olarak bu Loot (for Adventurers) çantalarını takas eder. Loot NFT çantalarının en ilgi çekici yönü, her bir öğenin akıllı sözleşme tarafından okunabilen parametreleri olmasıdır. Bu, platformun üzerine inşa edilmiş bir nesne ile etkileşime girebileceklerini gösterir. Sonuç olarak, çeşitli oyunlara ve diğer projelerde kullanılabilirler edebilirler. En büyük yönü, topluluğun aktif olarak hayran sanatı, oyun bilgisi ve bir sonraki oyunun anlatımı üzerinde çalışıyor olmasıdır.

Loot NFT Nedir?

Loot NFT girişimi, benzer projelerin öncüsü olmuştur. Kullanıcılarına Familiars NFT'leri veren ve adını Loot'tan alarak FLOOT tokenine bakalım. Loot'ta olduğu gibi FLOOT, kullanıcıları sahip oldukları her bir Familiars NFT’si için 110.000 FLOOT tokeni kazanır.

Loot NFT Nasıl Çalışır?

Loot NFT'leri, takas edilemez ERC-721 Ethereum (ETH) tokenleridir, yani her biri benzersizdir ve çoğaltılamazdır. Projenin Treasure adlı akıllı sözleşmesi, sekiz ganimet öğesini ve her NFT için "mükemmellik" derecelendirmesini üreten bir derece rastgelelik içerir. Puan ne kadar büyükse, öğenin adı da o kadar çok değişkendir.

Bu örneği ele alalım. 2423 numaralı Loot çantasının dokuz öğesi içinde üç yaygın, üç nadir, bir ender, bir epik ve bir mitik eşya var. Mitik bir nesne, yalnızca bir kez var olan Loot ekosistemindeki tüm öğeler arasında en az görülenlerdendir. Bu çantada bulunan nesnelerin nadirliği, çantanın değerini belirlemede en etkili faktörlerden biridir. Ancak değeri düşünülürken başka unsurlar da devreye girebilir.

Loot NFT Nasıl Çalışır?

Loot NFT'lerini Kim Yarattı?

Loot (for Adventurers), video paylaşım platformu Vine'ın kurucu ortağı olarak sektörde tanınmış bir programcı ve girişimci olan Dom Hofmann tarafından oluşturuldu. Hofmann, Loot (for Adventurers) projesinin, oyun dünyalarında taşınabilir olacak bir bilimkurgu/fantezi oyunu arzusundan ilham alan bir deney olduğunu söyledi. Hofmann, Loot'tan önce Blitmap adlı bilim-fantezi piksel sanatı projesini oluşturdu.

Loot NFT'lerini Kim Yarattı?

Projenin gizemine ek olarak, 8.000 Loot NFT koleksiyonu önceden herhangi bir pazarlama yapılmadan piyasaya sürüldü. Kripto para birimi topluluğu, Ağustos 2021'de Hofmann tarafından atılan sadece tek bir tweet ile Loot (for Adventurers) NFT’leri ile haberdar edildi. 7.777 mevcut çanta talep edildi. Daha da ilginç bir şekilde, Loot NFT’leri için herhangi bir basım ücreti yoktu, Loot çantalarını talep edenler sadece Ethereum işlem ücreti ödedi. #7778'den #8000'e kadar olan çantalar Hoffmann tarafından rezerve edildi.

Loot (for Adventurers) projesinin arkasında herhangi bir şirket veya ekip olmadığı için, projenin geleceği tamamen Loot NFT sahiplerinin elindedir. Dom Hofmann, projenin yönünün hayranlarının ellerinde kalmasını tercih ederek topluluğun arka planında yer alıyor. Bu, Loot'un hayali dünyasına eklenen ve Loot'tan ilham alan projeler de dahil olmak üzere birçok yeniliğe yol açtı.

Adventure Gold (AGLD) Nedir?

Adventure Gold (AGLD), Ethereum (ETH) ağı üzerinde oluşturulmuş bir ERC 20 tokenidir. Loot NFT projesi için oylama gücü ve yönetişim özellikleri satın almak için kullanılabilir ve yayınlanmamış bir oyunda AGLD’nin oyun içi para olarak kullanılması bekleniyor. Loot, AGLD token sahiplerinin, bir zincirde tutulan fantezi temalı, metin tabanlı macera teçhizatı öğeleri olan, değiştirilemez tokenlerin (NFT'ler) rastgele oluşturulmuş bir listesi olan bir "Loot Çantası" satın almalarını da sağlar.

Adventure Gold (AGLD) Nedir?

AGLD ilk olarak Eylül 2021'de piyasaya sürüldü ve Loot sahiplerinin 10.000 adet ücretsiz AGLD tokeni almasına izin verdi. Loot (for Adventurers) girişiminin devrim niteliğindeki doğası nedeniyle, lansman sırasında token değerleri arttı. Adventure Gold'un mevcut arzı ve toplam arzı 70.170.001 adettir.

Ethereum (ETH) blok zincir ağının önde gelen kurucusu Vitalik Buterin, popülaritesinde etken olan Loot NFT projesini onayladı ve destekledi. Bu, Syndicate DAO'nun kurucu ortağı ve Loot (for Adventurers) topluluğunun bir üyesi olan Will Papper tarafından Loot NFT'leri için yerel token olarak Adventure Gold'un hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı.

Adventure Gold Tokeninin Özellikleri

Adventure Gold'un (AGLD) tüm arzı 75,3 milyon AGLD'dir. İlk 8.000 NFT Loot'un her biri, airdrop olarak çanta başına 10.000 AGLD airdrop’u aldı ve stoğun geri kalanı piyasada satışa sunuldu. Şu anda AGLD'nin en büyük sahipleri Huobi, FTX ve Uniswap V3 borsalarıdır.

AGLD tokenlerinin kullanım alanları:

  • Token sahipleri çeşitli hibeler ve protokollerle ilgili oylamaya katılır.
  • Sahipleri Loot ekonomisinde toplayıcı olabilir ve açık LOOT para yığınına katılmaya hak kazanır.
  • AGLD ile Treasury kanalıyla ekosisteme katkıda bulunanlara fon sağlanır.
  • AGLD stake edenler Loot ve mLoot ödülleri kazanılmasına olanak sağlar.

Loot (for Adventurers) Neden Popüler?

Kısa bir süre içinde Loot (for Adventurers) NFT hayranlarının, geliştiricilerin ve yatırımcıların hayal gücünü ele geçirdi. Loot (for Adventurers), kripto para birimlerinin temel bir ilkesi olan merkeziyetsiz bir projedir. Loot (for Adventurers), kullanıcılarına her bir NFT ile ne yapacaklarına karar verme gücü vererek kontrolü merkezi bir grup geliştiriciden alır ve topluluğun yaratıcılığını teşvik eder.

Buna ek olarak Loot (for Adventurers), geleneksel NFT’ler de yeniliklere neden oldu. NFT’lerin kullanım alanları şu anda belirli platformlara kilitlenmiştir. Stake yapma, oyunlar için yardımcı program tokeni olan NFT’ler, yönetişim sistemleri ve diğerleri normal bir NFT’nin kullanım alanıdır. Ancak bunlar artık standartlaşmıştır ve böylece NFT topluluğu için daha az heyecan vericidir. Loot (for Adventurers), tüm bu faydalara ek olarak bir Loot NFT’sinin nasıl kullanılacağını konusunda kullanıcıların karar vermesi, hızlı bir şekilde Loot (for Adventurers) NFT’lerini popülerleştirmektedir.

NFT'leri Kullanmanın Yenilikçi Yollarını Tanıtan Loot NFT Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)