Anasayfa Kimdir Nishad Singh Kimdir?

Nishad Singh Kimdir?

Geliştiriciler

Nishad Singh Kimdir? Hayatı, Eğitimi, Kariyeri ve FTX hakkında bilinmesi gerekenler...

Nishad Singh Kimdir?
Hızlı İçerik

Nishad Singh, iflas eden kripto para borsası FTX'in eski mühendislik direktörüdür.

Hayatı

Nishad Singh, Hint kökenlidir. Singh, FTX'in kurucusu olan Sam Bankman-Fried'ın kardeşi Gabe'in lise arkadaşıydı. FTX'in eski mühendislik direktörü olan Singh; "elektronik dolandırıcılık için komplo kurmak", "kara para aklamak için komplo kurmak" ve "federal kampanya finansmanı yasalarını ihlâl etmek için komplo kurmak" dâhil olmak üzere altı komplo suçlamasını kabul etmiştir.

Singh'in avukatları Andrew D. Goldstein ve Russell Capone tarafından yapılan açıklamada, söz konusu ismin bu olaydaki rolünden dolayı son derece üzgün olduğu, eylemlerinin sorumluluğunu kabul ettiği ve ayrıca hükümete yardımcı olmak ve mağdurlar için işleri yoluna koymak istediği ifade edilmiştir.

Eğitimi

Nishad Singh, 2017 yılında Berkeley'deki California Üniversitesi'nden Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği alanlarında lisans derecesi ile mezun olmuştur.

Kariyeri

Nishad Singh, 2016 yılında sosyal medya devi Facebook'ta (şimdiki adıyla Meta) staj yapmış ve 2017 yılında burada yazılım mühendisi olarak beş aylık bir görev süresi geçirmiştir. Singh, Sam Bankman-Fried'ın ilk şirketi olan Alameda Research'te mühendislik direktörü olarak görev yapmıştır.

Bankman-Fried, FTX'i kısmen Alameda'nın ticaret işine yardımcı olmak için kurmuştur. Singh, 2019 yılının Nisan ayından itibaren FTX'in mühendislik direktörü olarak görev yürütmeye başlamıştır. Bloomberg'in bildirdiğine göre; Singh, Bankman-Fried'in milyarder olarak bahsettiği 5 iş arkadaşından biri olmuştur.

Singh, FTX'in mühendislik direktörü olduktan bir yıl sonra Demokrat Parti için düzenli bir bağışçı haline gelmiştir. Kâr amacı gütmeyen OpenSecrets'a göre; Singh, 2022 seçim turunda Demokrat adayların federal kampanyalarına 8 milyon dolar vermiştir.

FTX

FTX, türevler ve kaldıraçlı ürünler konusunda uzmanlaşan, önde gelen bir merkezi kripto para borsası olmuştur. 2018 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü mezunu ve eski Jane Street Capital uluslararası borsa yatırım fonları (ETF'ler) traderı Sam Bankman-Fried tarafından kurulan FTX; türev ürünler, opsiyonlar, volatilite ürünleri ve kaldıraçlı tokenler dâhil olmak üzere bir dizi alım satım ürünü sunmuştur.

FTX, ayrıca BTC/USDT, ETH/USDT, XRP/USDT ve kendi yerel tokeni FTT/USDT gibi 300'den fazla kripto işlem çiftinde spot piyasalar sağlamıştır. FTX'in likidite sıkıntısı yaşamaya başlaması ve Binance'in önce FTX'i satın almaya karar verip sonra vazgeçmesi üzerine kripto para borsası, 11 Kasım 2022 tarihinde Bölüm 11 iflas koruma başvurusunda bulunmuştur. 

Şirketin CEO'su olan Bankman-Fried ise istifa etmiştir. Dolandırıcılık ve kara para aklama iddialarıyla yargılanmasının ardından kefaletle serbest bırakılan Bankman-Fried, son olarak tanıkları etkilemeye çalıştığı için cezaevine gönderilmiştir. 

FTX
Nishad Singh Kimdir?
Nishad Singh Kimdir? Nishad Singh Kimdir? Hayatı, Eğitimi, Kariyeri ve FTX hakkında bilinmesi gerekenler...

Nishad Singh Kimdir? ile ilgili Haberler