Anasayfa Altcoin Offchain Labs Dev Hamlesini Duyurdu: ''Arbitrum Stylus'' Geliyor!

Offchain Labs Dev Hamlesini Duyurdu: ''Arbitrum Stylus'' Geliyor!

Altcoin

Blockchain geliştiricisi Offchain Labs, ''Arbitrum Stylus'' adı verilen yeni bir teknik uygulamayı tanıttı. İşte ayrıntılar...

Offchain Labs Dev Hamlesini Duyurdu: ''Arbitrum Stylus'' Geliyor!

Blockchain geliştiricisi Offchain Labs, ''Arbitrum Stylus'' adı verilen yeni bir teknik uygulamayı tanıttı. Yeni araç, birden fazla dilde akıllı sözleşme geliştirmeyi destekleyecektir. 

Arbitrum Stylus'un hem kodu hem de test ağı kamuya açıktır ve firma bunları Arbitrum topluluk oylamasına sunmuştur.

Arbitrum Stylus İle Tanışın

Arbitrum Stylus, birden fazla programlama dilinde akıllı sözleşme geliştirmeyi mümkün kılacak. Bunlara Arbitrum'un Katman-2 ağındaki Rust, C ve C++ dahildir. Bu dillere yönelik destek, hâlihazırda benimsenmiş olan Solidity programlama diline eklenecektir. Yeni araç, geliştiricilerin Solidity'de ve WebAssembly'ye (WASM) dönüştürülebilen dillerde akıllı sözleşmeler yazmasına olanak tanıyarak kendisini diğerlerinden ayırıyor. WebAssembly, web üzerinde Rust ve C++ gibi programlama dillerinden kod çalıştırmanın bir yoludur. Arbitrum Stylus'un kullanıma sunulmasıyla birlikte bu dillerdeki kodlar da blockchain üzerinde çalıştırılabilecek.

Blockworks'ün teknoloji lideri Rachel Bousfield şunları söyledi:

"Eğer birisi Rust, C veya C++ ile çalışıyorsa, Solidity veya Vyper gibi yeni bir programlama dili öğrenmek yerine, zaten aşina olduğu teknolojileri kullanabilir, uygulamalarını yazabilir ve ürünlerini bu dillerde yapabilir. ”

Blockchain kod çalıştırmanın işlevselliği, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler oluşturmaya başlamasını son derece kolaylaştırır. Offchain Labs ayrıca Arbitrum Stylus'un kodunu ve test ağını da kamuya açık hale getirdi. Bunun arkasındaki fikir, Ethereum uyumlu akıllı sözleşme geliştirmeye erişimi genişletmektir.

Offchain Labs Dev Hamlesini Duyurdu: ''Arbitrum Stylus'' Geliyor!

Akıllı Sözleşme Geliştirmeyi Basitleştirme

Offchain Labs, Stylus'un C, C++ ve Rust gibi programlama dillerinde deneyimli geliştiriciler için Arbitrum'da akıllı sözleşme oluşturmayı basitleştirmek üzere tasarlandığını belirtti. Firmanın tahminlerine göre Stylus'un tanıtılması, 3 milyondan fazla Rust ve C geliştiricisinin Ethereum akıllı sözleşme ekosistemine dahil edilmesine yardımcı olabilir. Şu ana kadar Ethereum akıllı sözleşme ekosistemi Solidity geliştiricilerinin hakimiyetindeydi. Offchain Labs ayrıca Stylus desteğini yakın gelecekte WASM'ye dönüştürülebilecek diğer programlama dillerine de genişletmeyi planlıyor.

Offchain Labs'ın CEO'su ve kurucu ortağı Steven Goldfeder şunları söyledi:

“En kapsayıcı geliştirici topluluğunu büyütmek ve oluşturmak bizim için inanılmaz derecede önemli. Yeni uygulamalar oluşturmak için mümkün olduğu kadar çok kişiye erişim açmak istiyoruz. Zincirde ve teknoloji yığınında sınırsız inovasyon potansiyeli var."

Şirket ayrıca Stylus'un daha geniş dil desteğinin ve geliştirilmiş verimliliğinin sosyal medya ve hatta oyun gibi niş alanlardaki projelere fayda sağlayabileceğini de ima etti. Stylus, EASM dilleriyle uyumluluğu sayesinde hesaplamaları önemli ölçüde hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Ücretler Önemli Ölçüde Düşürüldü

Stylus, giriş engelini azaltmanın yanı sıra ücretlerin düşürülmesine de yardımcı olacak. Bunun nedeni Stylus'un tek bir sanal makine yerine iki sanal makineye sahip olmasıdır. Bir sanal makine, Solidity kullanan geliştiriciler için değiştirilmemiş Ethereum Sanal Makinesi olacak, diğeri ise ayrı bir WASM sanal makinesi olacak.

“Solidity'de bir ADD talimatını gerçekleştirmek için gereken maliyetle aynı miktarda, Stylus'ta 150 ADD talimatını yürütebilirsiniz. Yoğun bilgi işlem gerektiren işler için Stylus muhtemelen maliyetleri 10, 50 veya 100 kat arasında düşürür; bu büyük ölçüde ne yaptığınıza bağlıdır.''

Offchain Labs Dev Hamlesini Duyurdu: ''Arbitrum Stylus'' Geliyor!

Tahkim Topluluğu Oy Verecek

Daha önce de belirtildiği gibi Offchain Labs, Arbitrum Stylus'un kodunu ve test ağını kamuya açık hale getirdi. Firma ayrıca her ikisini de Arbitrum topluluğu oylamasına sundu. Arbitrum DAO'nun Stylus'u benimsemeyi seçmesi halinde araç, Arbitrum One, Arbitrum Nova ve Arbitrum Orbit geliştiricilerinin kullanımına sunulacak.

Ancak oylamanın tarihi henüz açıklanmadı. Offchain Labs, test ağı geri bildirimi almayı planlıyor.

Şu anda Arbitrum Stylus'a yönelik denetimler sürüyor. Ekip, aynı zamanda Stylus'a daha fazla programlama dili eklemeyi ve ücretleri daha da düşürmenin bir yolunu bulmaya çalışıyor diyebiliriz.

Offchain Labs Dev Hamlesini Duyurdu: ''Arbitrum Stylus'' Geliyor! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik