Anasayfa Rehber Okb (OKB) Nedir, Nasıl Alınır?

Okb (OKB) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan OKX nedir? Yerel tokeni OKB coin nedir? Avantajları nelerdir? Nasıl alınır? İşte tüm detaylar..

Okb (OKB) Nedir, Nasıl Alınır?

Kripto para borsaları, sektörde oldukça önemlidir ve kullanıcıların hem kripto paraları benimsemesi hem de altcoin alım satım etkinliği için önemli bir köprüdür. Ayrıca bazı borsaların kendi yerel tokeni de bulunur. İşte şimdi bahsedeceğimiz konu tam da borsaların tokenleri ile ilgili ve OKB coin nedir? Nasıl çalışır? OKB kripto para nasıl satın alınır? gibi soruların cevabını öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

OKB Coin Nedir?

OKB coin nedir? OKB coin, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan OKEx ve OK Blockchain Foundation tarafından piyasaya sürülen ERC 20 tabanlı kripto para birimidir.

OKB, kullanıcıların kripto para borsası OKEx’in çeşitli özelliklerine erişmelerini sağlayan yardımcı program tokenidir. Kripto para birimi, işlem ücretlerini hesaplama ve ödemeler dışında, kullanıcılara platform üzerindeki oylamalara ve yönetişime katılma hakkı da verir. Ayrıca, cüzdanlarında OKB coin tutan kullanıcılar ödüllendirilir. Tabii ki OKB coin nedir detaylıca öğrenmek için çalışma mantığına hakim olmak ve OKEx borsasının ne olduğunu bilmek gerekir.

OKEx Kripto Borsası Nedir?

OKEx kripto para borsası şu anki bilinen adıyla OKX, 2017 yılında piyasaya sürülen, genel merkezi Seyşeller’de bulunan kripto para borsasıdır. OKX, Çin'in önde gelen borsası OKCoin'in Avrupa karşılığı olarak bilinir. OKX, ABD’deki kullanıcılar için mevcut olmasa da Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) gibi çok sayıda kripto para birimi satın almak, stake etmek ve ticaret yapmak isteyenler için iyi bir seçim olabilir.

OKEx Kripto Borsası Nedir?

Dev borsa her ne kadar dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ile benzerlik gösterse de, OKX’i farklı yapan birkaç özelliği vardır. Bunlardan en önemlisi; OKX’in kendi ”bulut madenciliği” hizmetine sahip olmasıdır. Borsa ayrıca, kullanıcılara işlem seçenekleri sunma konusuna odaklanmış bir yapıya sahiptir. OKX, CoinMarketCap'in işlem hacmine göre dünyanın en büyük borsaları sıralamasında 7. sırada yer alır.

Bulut madenciliği, kripto para birimlerinin çıkarılması için bulut tabanlı teknolojilerin hesaplama gücünden yararlanarak, makine ve tesislere ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilen madencilik yöntemidir.

OKX borsası, 2022 yılında Dubai Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcısı (VASP) lisansı almıştır. Bu lisans sayesinde OKX, piyasa üzerindeki kalifiye yatırımcılar ile finansal hizmet sağlayıcılarına bazı borsa ürünlerini verebilir. Aynı yıl OKX, Bahamalar’da Dijital Varlık İşletmesi olarak kaydolmuş ve Nassau’da bölgesel bir merkez ofis açmıştır.

OKX ve OKB Coin Kim Tarafından Ortaya Çıkarılmıştır?

2013 yılında Star Xu, Çin'de OKCoin'i kurarak, sektörde büyük bir üne kavuşmuştur. Ardından 2017 yılında Xu, ayrı bir tüzel kişilik altında faaliyet gösteren, Malta menşeili OKX borsasını kurmuştur. Günümüzde Xu, OK Group'un CEO'su konumundadır.

Diğer kurucu ortak Jay Hao ise günümüzde OKX’in CEO'su pozisyonunda yer alır. Hao, kariyeri boyunca teknoloji ve mühendislik konularına odaklanmış, video yayınları ve mobil oyun alanlarında blockchain tabanlı uygulamalara öncelik vermiştir. OKX öncesinde, yarı iletken sektöründe yirmi yıllık tecrübeye sahiptir. Borsa, multimedya işlemcileri için UVLED, ASIC, FPGA ve multimedya codec bileşenleri ve SOC dahil olmak üzere çeşitli codec bileşenleri geliştirmiştir.

OKX ve OKB Coin Kim Tarafından Ortaya Çıkarılmıştır?

OKB Coin Nasıl Çalışır?

OKB coin, OKX'in blok zincirinde çalışır. Bu da demek oluyor ki kullanıcılar, dijital varlıkla birkaç farklı eylem gerçekleştirebilir. OKB’nin geliştirilmesi merkezidir ve halka açık olmayan bir kişinin liderliğinde geliştirilmektedir. OKB, madenciliği yapılabilen bir altcoin değildir.

OKB kripto para sahipleri, OKX'in “Earn” programı aracılığıyla pasif bir gelir elde edebilirler. Bu, kullanıcıların borsanın içindeki işlem ücretlerinden yararlanmak için OKB'yi varlık olarak stake etmelerini sağlar. Ayrıca OKB sahiplerinin, ekosistemdeki teklifler üzerinde oy hakları vardır.

OKB coine gelecekteki büyüme beklentisiyle yatırım yapmak mümkün olsa da, asıl amacı borsa içindeki işlevlere yardımcı olmaktır.

OKB Coin’in Avantajları ve Dezavantajları

Tabii ki her kripto borsasında olduğu gibi, OKX borsası ve yerel token OKB’de de avantaj ve dezavantajlar bulunur.

Avantajları

 • Düşük ücretler: İşlem ücretleri %0,10'dan başlar ve bu oran, daha yüksek işlem hacimleri veya sahip olduğunuz OKB coin arttırımı ile azalır.
 • Yüksek faizli staking: Belirli kripto para birimlerini stake ederken yıllık %100'den fazla faiz oranı kazanılabilir.
 • Kripto para alma kolaylığı: Kredi/banka kartı, banka hesabı transferi, Apple Pay, Google Pay, dijital cüzdan veya diğer desteklenen hizmetler sayesinde kolayca para birimi satın alınır.
 • Jumpstart hizmeti: Jumpstart, kullanıcıların platform tarafından incelenmiş, güvenli ve yüksek potansiyelli bir proje olarak listelenen erken dönem kripto para birimi projelerine yatırım yapmalarını sağlar.

Dezavantajları

 • ABD’ye erişim yok: OKX, düzenleme ve uyumluluk nedenleriyle ABD merkezli kullanıcılar tarafından mevcut değildir.
 • Belirli kriptolar için düşük likidite: En iyi 20 borsanın arasında yer almasına rağmen, bazı kripto para birimleri düşük likidite seviyesiyle işlem görür.
 • Eski müşterilerden gelen şikayetler: Bazı incelemeler, kötü müşteri hizmeti ve kayıp para olduğunu gösteriyor.
 • Yüksek rekabet: Merkeziyetsiz finans (DeFi) sektöründeki borsalar arasında yüksek rekabet yaşandığı için OKB coin fiyatında geri çekilmeler görülebilir.

OKB Coin Nasıl Alınır?

Günlük olarak yaklaşık 100 milyon dolar değerinde OKB coin alınıp satılmaktadır. OKB coin, OKX borsasına ek olarak Gate.io, ProBit Global, LBank, BKEX, MEXC, BitMart gibi borsalarda işlem görür. Eğer OKX borsası üzerinden alım satım yapmak isterseniz, Bitcoin (BTC), Tether (USDT), Ethereum (ETH), XRP ve USD Coin (USDC) gibi ticaret çiftlerini kullanabilirsiniz.

OKB Coin Nasıl Alınır?

Örneğin OKX üzerinden OKB token satın almak istiyorsunuz, takip edeceğiniz adımlar şöyle olmalıdır:

 1. OKX borsasına giriş yapın ve “Kayıt Ol” sekmesine geçin.
 2. Tüm ticaret özelliklerine erişmek için KYC (müşterinizi tanıyın) gereksinimlerini tamamlayın.
 3. Ardından, web sitesinde sol üstte bulunan “Kripto Al” butonuna tıklayın.
 4. Karşınıza çeşitli ödeme seçenekleri çıkacaktır (kart veya P2P işlemleri gibi), size en uygun olanını seçin.
 5. Açılan sayfa size en hızlı satın alma panelini sunar, işlem yapmak istediğiniz çifti seçin.
 6. Almak istediğiniz OKB coin miktarını yazın, ödeyeceğiniz ücret otomatik olarak hesaplanacaktır.
 7. Onaylayın ve tebrikler! Artık bir OKB token yatırımcısısınız.

Her ne kadar ABD’de kullanılamıyor olsa da, OKX en büyük kripto borsalarının arasında yer alır ve şu anda 356 adet altcoin işlemini destekler. Aradığınız bir kripto varsa, onu OKX'te bulma şansınız yüksektir. Yeterli araştırma ve bilgiyle sizde kolayca bu borsa üzerinden Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), OKB coin gibi tokenlerin yatırımcısı olabilirsiniz.

Okb (OKB) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)