Anasayfa Sektörel Önde Gelen DEX'e Hack Şoku: 46 Milyon Dolarlık Kayıp Var!

Önde Gelen DEX'e Hack Şoku: 46 Milyon Dolarlık Kayıp Var!

Sektörel

Önde gelen merkeziyetsiz borsa KyberSwap, hack sonunda yaklaşık 46 milyon dolarlık kayıp yaşadı.

Önde Gelen DEX'e Hack Şoku: 46 Milyon Dolarlık Kayıp Var!

Merkeziyetsiz borsa KyberSwap, önemli bir hack'in kurbanı oldu. Söz konusu hack, çeşitli kripto para birimlerinde yaklaşık 46 milyon dolar kayıpla sonuçlandı. KyberSwap tarafından yapılan duyuruya göre; saldırı, KyberSwap Elastic'i hedef aldı ve kullanıcıların fonlarını çekmeleri için acil tavsiyelerde bulunulmasına neden oldu. Bu arada olay, merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarındaki güvenlik açıkları hakkında soru işaretleri yaratıyor.

KyberSwap Güvenlik İhlâli

Kyber Network'ün ünlü merkeziyetsiz borsası KyberSwap, yaklaşık 46 milyon dolarlık kripto varlığının boşaltılmasıyla büyük bir güvenlik ihlâliyle karşılaştı. DeFiLlama verilerine göre; KyberSwap Elastic protokolünü etkileyen açık, platformun kilitli toplam değerinde (TVL) hızlı bir düşüşe neden oldu. TVL, saatler içinde yaklaşık yüzde 70 oranında düştü. Son verilere göre; platformun TVL'si, haberi takip eden birkaç saat içinde 84,9 milyon dolardan 14,32 milyon dolara düştü.

KyberSwap kullanıcıların, ihtiyati tedbir olarak fonlarını çekmeleri için derhal bildirimde bulunuldu. Bu arada blockchain analistleri; saldırganın zincir üstü mesajlar bırakarak protokol geliştiricileri, çalışanlar, DAO üyeleri ve likidite sağlayıcılarıyla görüşmelere işaret ettiğini ortaya çıkardı.

DeBank verilerine göre; hack'ten en çok etkilenen varlıklar Arbitrum (ARB), Optimism (OP), Ethereum (ETH) ve Base oldu. Rapora yakından bakıldığında; Arbitrum'da yaklaşık 18,85 milyon dolar kaybedildiği, bunu Optimism'de 15,36 milyon doların ve Ethereum'da 7,44 doların izlediği görülüyor.

Önde Gelen DEX'e Hack Şoku: 46 Milyon Dolarlık Kayıp Var!

Kripto Topluluğu Tepki Gösteriyor

Hack'in yankıları, KyberSwap'in ötesine geçerek daha geniş kripto topluluğunu etkiledi. Kyber Network Crystal (KNC) token fiyatları, piyasanın bu tür olaylara karşı hassasiyetini yansıtan kısa bir düşüş yaşadı. Bu olay, büyük kripto borsalarının karşı karşıya kaldığı düzenleyici incelemelere bir karmaşıklık katmanı daha ekledi.

Kyber Network Crystal v2 son 24 saatte yüzde 2,86 değer kaybederek 0,72 dolardan işlem görürken, düne göre işlem hacmi yüzde 154,39 artışla 58,48 milyon dolara yükseldi. Kripto, son 24 saat içinde 0,7202 dolar gibi düşük bir değere ulaştı.

KyberSwap'te yaşanan olay, merkeziyetsiz finans alanında gelişen risklerin belirgin bir hatırlatıcısı oldu. Bu arada, yatırımcılara ve sektör katılımcılarına DeFi ekosistemindeki potansiyel güvenlik açıkları karşısında tetikte olmaları çağrısında bulunuluyor.

Kaynak: CoinGape

Önde Gelen DEX'e Hack Şoku: 46 Milyon Dolarlık Kayıp Var! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar