Anasayfa Sektörel Önde Gelen Kripto Borsası, Çalışanlarını İşten Çıkarıyor!

Önde Gelen Kripto Borsası, Çalışanlarını İşten Çıkarıyor!

Sektörel

Kripto para borsası CoinDCX, çalışanlarının bir bölümünü işten çıkarmaya karar verdi.

Önde Gelen Kripto Borsası, Çalışanlarını İşten Çıkarıyor!

Hindistan'ın önde gelen kripto para borsalarından CoinDCX, uzun süreli ayı piyasası ve ülkenin vergi politikalarının gelirleri etkilemesi nedeniyle personelinin yüzde 12'sini işten çıkarıyor.

2018 yılında Neeraj Khandelwal ve Sumit Gupta tarafından kurulan Mumbai merkezli kripto para borsasında yaklaşık 590 kişi çalışıyor. Şirketin çeşitli ekiplerdeki 71 çalışanını işten çıkarma kararı, mevcut iş önceliklerindeki bir değişimi yansıtıyor.

Son gelişme, kripto para sektöründeki uzun süreli ayı piyasasının ve Hindistan'ın gelirde düşüşe yol açan sıkı vergi politikalarının ardından geldi.

Hindistan hükûmeti, 1 Şubat 2022'den bu yana kripto kârlarına yüzde 30 vergi ve tüm işlemlere kaynakta kesilen yüzde 1 vergi (TDS) uyguladı.

Bu önlemler; özellikle de TDS, işlem hacimleri üzerinde dramatik bir etki yaratarak Hindistan merkezli kripto borsalarını pek çok kişinin "hayatta kalma modu" olarak adlandırdığı duruma itti.

CoinDCX Kurucularından Açıklama Geldi 

Önde Gelen Kripto Borsası, Çalışanlarını İşten Çıkarıyor!

CoinDCX kurucuları Sumit Gupta ve Neeraj Khandelwal tarafından yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Küresel çapta startup'lar ve işletmeler, zorlu makro koşullar nedeniyle zor zamanlar geçiriyor. Kriptoda ise uzun süreli ayı piyasası ve TDS'nin yerel borsalar üzerindeki etkisi nedeniyle daha da zor. Bu faktörlerin hacimlerimiz ve dolayısıyla gelirlerimiz üzerinde önemli bir etkisi oldu. Belirli ekipleri yeniden boyutlandırmak ve işi kârlı ve sürdürülebilir bir büyümeye yönlendirmek için zor bir karar aldık.

2021'de 1,1 milyar dolarlık değerlemeyle Hindistan'ın ilk kripto unicorn'u haline gelen CoinDCX, geçen yıl İcra Müdürlüğü'nün (ED) bir Döviz Yönetimi Yasası (FEMA) davasıyla ilgili belgeleri talep etmesiyle incelemeye alındı. Fakat şirket, yaklaşımının "her zaman şeffaflık" olduğunu savundu ve hükûmetin sorularına buna göre yanıt verdi.

Kurucular, ekibin azaltılmasına yönelik başka bir plan olmadığını ve kararların kapsamlı tartışmalar ve üst düzey liderlerle yakın iş birliği sonrasında alındığını vurguladılar.

İşten çıkarılan çalışanlara; tam ihbar süresi kıdem tazminatı, fazladan bir aylık maaş, borçlu olunan değişken ücret ve teşvikler, kullanılmayan izinlerin paraya çevrilmesi, genişletilmiş sağlık sigortası ve sağlık yardımları ve danışmanlık desteğine erişim dâhil olmak üzere destek ve kaynaklar sunuluyor.

Önde Gelen Kripto Borsası, Çalışanlarını İşten Çıkarıyor! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Fiyat-Satış Oranı (P/S Oranı) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Ethereum Enterprise Alliance: İş Dünyasında Blok Zincir Devrimi
Rehber Banu Fırıncılar
Airdrop Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Piramit ve Ponzi Sistemler Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Ethereum Ağında ICO Nasıl Yapılır? Adım Adım Kılavuz
Rehber Banu Fırıncılar
Hedera Hashgraph (HBAR) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik