Anasayfa Sektörel Önde Gelen Web3 Şirketi, Rus Kullanıcılara Erişim Engeli Getirdi!

Önde Gelen Web3 Şirketi, Rus Kullanıcılara Erişim Engeli Getirdi!

Sektörel

Güncellenen ABD yaptırımları; WalletConnect'i, Rus kullanıcıları engellemeye yöneltti.

Önde Gelen Web3 Şirketi, Rus Kullanıcılara Erişim Engeli Getirdi!

Web3 Dapp'leri ve kripto para cüzdanları arasındaki bağlantıları kolaylaştıran popüler bir açık kaynak köprüsü olan WalletConnect, Rus kullanıcıların hizmetine erişimini engelledi.

WalletConnect, haberi 31 Ekim'de tweet yoluyla duyurdu ve bu hamlenin Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nin (OFAC) güncellenmiş yaptırım kılavuzuna yanıt olarak yapıldığını belirtti.

WalletConnect CEO'su Pedro Gomes, "Son yasal ve OFAC kılavuzuna göre WalletConnect'in Rusya'daki kullanılabilirliğini kısıtladık. Yönergeleri takip etmeye devam edeceğiz ve topluluğumuzu diğer değişikliklerden haberdar edeceğiz." dedi. 

WalletConnect, Ukrayna'daki belirli bölgelerin 30 Ekim'deki kısıtlamaların uygulanmasından geçici olarak etkilendiğini ancak hizmetlerin o zamandan beri geri yüklendiğini de sözlerine ekledi. Gomes, "Başka hiçbir ülke engellenmedi." diye ekledi.

Önde Gelen Web3 Şirketi, Rus Kullanıcılara Erişim Engeli Getirdi!

Bakanlığın Tornado Cash'e Yaptırım Hamlesi 

ABD Hazine Bakanlığı, geçtiğimiz Ağustos ayında Ethereum tabanlı kripto karıştırma protokolü Tornado Cash'i ve bağlı Ethereum cüzdanlarını Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenen Kişiler (SDN) listesine ekleyerek yaptırım uyguladığında dünyayı şoke etti.

Haber, OFAC'ın bilgisayar kodunu ilk kez SDN olarak belirlediğine işaret etti. Bu; ABD'de ikamet edenlerin, protokolü kullanmasını yasa dışı hale getirdi. ABD merkezli Web3 geliştirme ekipleri, yasal yansımalarla karşılaşmamak için yaptırım uygulanan adreslerin ön uç ara yüzlerine erişimini engelleyerek yanıt verdi.

Bu durum, Kuzey Kore destekli bilgisayar korsanlarının çalıntı gelirleri aklamasını durdurmayı amaçlarken, birçok sıradan Web3 kullanıcısı zincir üstü işlem yaparken gizliliklerini güçlendirmek için Tornado Cash'e güveniyordu. Bazı sektör paydaşları da bu hamlenin, kötü niyetli aktörler tarafından kullanıldığında merkeziyetsiz protokollerin yaptırıma tabi tutulması gibi tehlikeli bir emsal oluşturabileceğinden korkuyordu.

OFAC, daha sonra uygulamaların protokol dışına para taşımak için izin talep etmelerine imkân tanıyan bir süreç oluşturdu.

Önde Gelen Web3 Şirketi, Rus Kullanıcılara Erişim Engeli Getirdi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Layer 1 / Layer 2 Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Barimeks Nedir? Barimeks Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik