OneCoin skandalı!

2 Dakikada Okunabilir


30’lu yaşlarındaki Bayan Begum, 2016 yılında Londra’daki Aldgate’deki OneCoin etkinliğine gitti ve kripto paraya yatırım yaptı.

OneCoin, ABD’de sahte bir kripto para birimi olarak listelenmiştir, Yeni Zelanda’da bir uyarı listesinde yer almaktadır ve şu anda çok seviyeli pazarlama planı Singapur’daki bir davanın konusudur. Singapur Polisi daha sonra halkı OneCoin’a veya bununla bağlantılı herhangi bir pazarlama programına dahil olma riskleri konusunda uyardı. 2018’de Çin polisi, OneCoin operasyonunda 266 milyon ABD Doları değerinde bir baskını başarılı bir takiple yaptı.

Londra’da yaşayan Begum’un kripto parayı satın aldıktan sonra ve nakit alım yaptıktan sonra, “Bir kaç ay içerisinde bir plan olmadığını gördüm” dedi. Bir pazarlama etkinliğinde daha sonra Begum’e kripto paraların verileceği söylendi ve 70.000 dolar parası bu olayda dolandırıldı.

ABD Adalet Bakanlığı: Eski bir dolandırıcılık yöntemi

Yaklaşık 1000 potansiyel yatırımcının katıldığı etkinliğin düzenleyicileri, yatırımı ne kadar erken yapabilirler ise o kadar fazla kazanabilecek oldukları iddiası ile katılanları dolandırdı. Bu vakanın 70.000 dolarla sınırlı olmadığı tahmin edilirken, yapılan baskınlar sonrasında Begum’un parasının geri alınıp alınamayacak olduğu konusunda henüz bir bilgi yok.

2016 yılının Ekim ayında, yatırımcıya paralarının değerinin iki katına çıktığı ve paranın bir hesapta durduğu söylendi. Yatırım yaparak para kazanmaya çalıştıktan sonra, ertesi yıl şöyle söylendi:

Yatırımcı hesabınıza giriş yaparsanız paranız size verilmeyecek. Kesinlikle yatırımcı IMA hesabınıza girmeyin ve hesabınızla ilgili bilgileri başkaları ile asla paylaşmayın. Asla başkalarına kripto paralardan herhangi bir tanesini satın aldığınızı açıklamayın.

OneCoin, insanları dijital para birimine yatırım yapmak için onbinlerce sterlin ödemeye ikna etmekle suçlandı. Begum’un üç yıldan beri paralarını nakde çevirme çabaları, bu süreçte gerçekleşemedi ve yatırımcılar sürekli olarak problemler yaşadı.

OneCoin organizasyonu, Bitcoin’den sonra ikinci nesil kripto para birimli olduğunu ve zaten çok büyük bir takip gerçekleştirdiğini iddia ediyor ve yatırımcılar için muazzam geri dönüşler vaat ediyor. OneCoin’in iade edilemeyecek ve asla başkalarına verilemeyecek olduğunu iddia ediyorlar.

Bu sadece tek bir kripto para için geçerli değil. Birçok kripto para birimi projesi olduğu iddiası ile bu tür dolandırıcılıklar var ve bu tür dolandırıcılıkların vakası sürekli olarak artış gösterebiliyor. Yatırımcıların kripto para konusunda dikkatli hareket etmesi gerektiği belirtiliyor.

Kurucular, yılda 300 yeni milyoner yarattıklarını iddia ederken, ABD Adalet Bakanlığı buna “sanal bir dolandırıcılık örneği ve eski bir aldatmaca” dedi. İngiltere’de şirkete yönelik soruşturma ve dolandırıcılık iddiaları devam ediyor.


error: Kopyalama Engellendi!