Anasayfa Rehber Ontology (ONT) Nedir, Nasıl Alınır?

Ontology (ONT) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Ontology (ONT) Nedir? Ontology (ONT) Nasıl Çalışır? ONT Kurucuları Kim? Ontology (ONT) Nasıl Alınır? ONT Avantajları Neler?

Ontology (ONT) Nedir, Nasıl Alınır?

Ontology, verileri ve sistemleri korumak için tasarlanmış, güvenli ve benzersiz müşteri zincirleri sağlayan kurumsal düzeyde bir blockchain projesidir. Dağıtılmış defter teknolojilerini kullanılabilir biçimde büyük işletmelere getirmek amacıyla platform, halka açık bir blok zincirinde 'özel oda' olarak kabul edilir. ONT, Ontology ağının kripto para birimidir. Daha detaylı bir şekilde Ontology (ONT) Nedir? Ontology (ONT) Nasıl Çalışır? gibi merak edilenlere bakalım ve hatta kurucuları hakkındaki kafa karışıklığını giderelim.

Ontology (ONT) Nedir?

Ontology platformu, iş sistemlerinde blockchain teknolojisinin basitleştirilmiş bir şekilde uygulanmasını sağlar. Ontology platformunu ve yerel tokeni 2017'de piyasaya sürüldü. Ticari kuruluşların kendi özel ihtiyaçlarına göre blockchainuygulamasını ve özelleştirmesini sağlayan bir dizi araçla çıktı. Dağıtılmış defter platformu, mevcut iş altyapısını sıfırdan değiştirmeye gerek kalmadan blok zincirinin daha kolay kurulumuna izin verdi. Bunu mümkün kılmak için Ontology platformunun, bir siloya bağımlı olmayacak bir defter oluştururken daha fazla esneklik sağlayan merkezi bir blok zincirinin altına çeşitli birlikte çalışabilir zincirler koyması gerekiyordu, bu, tek bir blockchain yerine, Ontology kullanan işletmelerin hem özel hem de genel blok zincirlerini tam olarak kullanabilmesine olanak tanıyor. Rakiplerin verilere erişmesinden korktukları için verilerini halka açık bir blok zincirinde bırakmak istemeyen herhangi bir şirket, verilerine erişim izinlerini özelleştirmelerine olanak tanıyan Ontology özel blok zincirini kullanabilir. Bu, NEO platformu ile Ontology arasındaki stratejik bir ortaklık yoluyla kolaylaştırılarak, NEO'nun halka açık blok zinciri ile Ontology'nin özel blok zinciri arasında bilgi paylaşımını sağlar. 

Bu ilişki platformların yerel kripto para birimlerine de uzanıyor. Ontology'nin ONT tokenleri, bir airdrop'un parçası olarak NEO sahiplerine dağıtıldı. Airdrop yapılmasının amacı, airdrop ile kripto para alanların ağlarında karar alma sürecinde yer alabilecekleri yönetişim tokenleri olarak hizmet etmesine izin vermekti. Aynı zamanda, ONT coin sahipleri, akıllı sözleşmeleri yönetmek ve ağ üzerinde zincirleme işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan Ontology Gas (ONG) adlı hizmet tokenleri (NEO'nun gaz tokenine benzer) ile ödüllendirilir. Doğru uygulamanın ardından Ontology'nin, Proof-of-Stake (PoS), Bizans Hata Toleranslı (BFT) ve Doğrulanabilir Rastgele İşlev (VRF) mekanizmalarını birleştiren VBFT modeline dayalı olarak saniyede binlerce işlemi gerçekleştirebileceği iddia ediliyor.

Ontology (ONT) Nedir? Nasıl Çalışır?

Ontology, merkezi olmayan kimlik ve verilerde uzmanlaşmış, yüksek performanslı, açık kaynaklı bir blok zinciridir. Ontology'nin benzersiz altyapısı, güçlü zincirler arası işbirliğini ve Katman-2 ölçeklenebilirliğini destekleyerek işletmelere ihtiyaçlarına uygun bir kurumsal blockchain tasarlama esnekliği sunar. Hızı, güvenliği ve güveni artırmak için merkezi olmayan bir kimlik ve veri paylaşım protokolleri paketi içeren Ontology'nin özellikleri arasında bir mobil dijital kimlik uygulaması ONT ID ve ekosistem genelinde kullanılan DID ve merkezi olmayan bir veri alışverişi ve işbirliği çerçevesi olan DDXF yer alır. Ontology'nin özelleştirilebilir yaklaşımı başarılı bir şekilde ilgi gördü ve Şubat 2023 itibarıyla Ontology'nin ana ağında çalışan 103 adet merkezi olmayan uygulama (dApps) var. En iyi performans gösteren Ontology destekli dApp'ler, zincirler arası birlikte çalışabilirliğe odaklanan merkezi olmayan finans (DeFi) projesi Wing Finance ve blok zincir temelli Tarımsal Ürün Pazarı olan MarketBly’dir. 

Ontology (ONT) Nedir? Nasıl Çalışır?

Ayrıca Ontology, otomotiv mobilitesini modernize etmenin ve blockchain teknolojisini kullanarak finansman sağlamanın yollarını keşfetmeye yardımcı olmak için otomobil üreticisi Daimler ile yapılan bir anlaşma da dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli ortaklığa imza attı. Ontology, Daimler ile işbirliği içinde şu anda, kullanıcıların verilerini doğrulamaya yardımcı olurken aynı zamanda kullanıcıların gizliliğine ve güvenliğine saygı duymaya yardımcı olan ve sürücüler için blok zinciri tabanlı bir araç içi deneyim ve kimlik doğrulama hizmeti olan Welcome Home için minimum uygulanabilir bir ürün (MVP) geliştiriyor. Öncü bir MVP ürünü olan Welcome Home, Daimler'in mobilite birimlerinin birinci sınıf deneyimini, özellikle merkezi olmayan kimlikler ve veri korumayla ilgili olarak Ontology'nin teknik üstünlüğüyle birleştiriyor. Ontology'nin arka uç sistemleri, yeni nesil Ontorand Consensus Engine (OCE) üzerinde çalışır; bu da, Proof of Stake (PoS), Doğrulanabilir Rastgele İşlevin (VRF) ve Bizans Hata Toleransı (BFT) bir kombinasyonu olan Doğrulanabilir Bizans Hata Toleransı (VBFT) adı verilen özelleştirilmiş bir konsensüs mekanizmasına dayanır. Kısacası VBFT, temel PoS modeline etkileyici bir ölçeklenebilirlik düzeyi ekler, VRF düğüm seçim süreci aracılığıyla ek güvenlik ve doğrulanabilir rastgelelik sağlar ve BFT ile daha kısa kesinlik oranları sunar. Her bileşenin göreli avantajlarını karmaşık ve dinamik bir şekilde birleştiren bir çerçevedir. ONT coin ağı için potansiyel kullanım durumları, müşteriler açısından neredeyse sınırsız olsa da, platformun birincil kullanıcı avantajları iki farklı özellik üzerinde toplanmaktadır:

 • ONT ID: Kurcalamaya dayanıklı, merkezi olmayan kimlik çerçevesi.
 • Dağıtılmış Veri Değişim Çerçevesi (DDXF): Dağıtılmış bir veri alışverişi ve yönetim çerçevesi.

Not: Çalışma prensipleri açısından Ontology (ONT) ağı Bitcoin (BTC) ağından çok farklıdır. Bitcoin (BTC) ağı İş Kanıtları (PoW) mekanizmasını kullanır, Ontology (ONT) ise Doğrulanabilir Bizans Hata Toleransı (VBFT) kullanır. Bitcoin (BTC) ağı PoW ile çalıştığından Bitcoin (BTC) madenciliği yapmanın maliyeti ve giriş ücretleri yüksektir. Buna karşın Ontology (ONT) ağın madencilik yapmak staking sisteminden dolayı çok daha ucuzdur.

Çift Kripto Para Sistemi

Ontology'nin ana ağının piyasaya sürülmesinden bu yana proje, ağını güvence altına almak ve güçlendirmek için iki token çıkardı:

Ontology Coin (ONT): Ontology'nin birincil kripto para birimi ONT, NEO platformunda bir NEP-5 tokeni olarak yayınlandı. Bununla birlikte, Haziran 2018'de Ontology ana ağı başlatıldı ve NEP-5 ONT tokenleri, yerel ana ağdaki ONT token ile değiştirildi. Ontology ekibi, İlk Halka Arz (ICO) düzenlemek yerine, NEO sahiplerine ve e-posta listelerine kaydolan kişilere ücretsiz olarak ONT dağıttı (tutulan her 5 NEO için 1 ONT airdrop ile dağıtıldı). Ek olarak, yalnızca belirli stratejik yatırımcılara açık olan özel bir token satışı düzenledi. Borsa verilerine göre ONT, 2023 itibarıyla neredeyse %90'ı dolaşımda olan 1.000.000.000 ONT arzı vardır. Lansmanında, ONT tokenlerinin %15'i çekirdek ekibine, %10'u NEO konseyine, %28'i kurumsal ortaklara, %10'u teknik topluluğuna ve %25'i ekosisteminin gelişimine tahsis edildi.

Ontology blockchain ekosistemi içinde ONT, token sahiplerine yönetişim hakları ve tokenlerini stake etme yeteneği verir. Bu roller, işlemlerin doğrulanmasına yardımcı olarak ağın güvenliğini artırır. Bir kullanıcı ONT’lerini bir düğümde stake ettiğinde, hangi düğümün blok işleme için fikir birliğine katılacağına dair oylarını güvence altına almak için ONT'lerini bir oylama döngüsü için akıllı bir sözleşmeye kilitler. Her bloğun işlenmesi 1 – 30 saniye sürer, bu da her staking ödül turunun 16 saatten 20 güne kadar değişebileceği anlamına gelir. ONT coin stake eden kullanıcılar aynı zamanda staking ödülleri kazanırlar, risk neredeyse yoktur ve bu sayede Ontology'nin karar alma sürecinde rol alabilir ve projeye katılımlarından yararlanabilirler. Bununla birlikte, ONT coin stake ettiğinizde, stake etme ödüllerinizi Ontology Gas'ta (ONG) şeklinde alırsınız. Ontology Gas (ONG): Bir Ontology bloğu onaylandığında ONG üretilir. Esasen ONG, Ontology ana ağına güç sağlayan tokendir ve kullanıcıların blok zinciri çalışır durumda tutmaya yardımcı olduklarında işlem ücretleri kazanmalarına olanak tanır. ONG, akıllı sözleşmeleri yürütmek gibi ONT coin blok zincirinde işlemler gerçekleştirirken de kullanılır.

Ontology (ONT) Nedir? Nasıl Çalışır?

Birlikte Çalışabilirlik

Ontology'nin platformlar arası birlikte çalışabilirliği, projenin heterojen bir birlikte çalışabilirlik protokolü ittifakı olan PolyNetwork'ü başlatmak için NEO ve Switcheo ile ortaklık yaptığı Ağustos 2020'de büyük ölçüde genişledi. PolyNetwork'ün birincil amacı, ilgili projelerin diğer tokenize edilmiş varlıklar için çeşitli dijital para birimlerini takas etmek gibi zincirler arası işlemleri etkili bir şekilde gerçekleştirme yeteneğini en üst düzeye çıkarmaktır. Bu işlevsellik, ayrı kuruluşların birbirleriyle ayrıntılı düzeyde etkileşim kurmasına ve işbirliği yapmasına yardımcı olur. Daha detaylı olarak, birkaç önemli PolyNetwork işlevi aşağıdakileri içerir:

 • DeFi geliştiricilerine zincirler arası uyumlu merkezi olmayan uygulanmalar (dApp) oluşturmak için yeni altyapı sağlamak.
 • Ethereum, Neo, Ontology ve Cosmos dahil olmak üzere hem heterojen hem de homojen zincirlerin yanı sıra her platformun homojen zincir çatallarının Bitcoin (BTC) ağını desteklemek için gelecek planları ile desteklenmesi.
 • Zincirler arası işlemler için kolay, enerji tasarruflu erişime izin vermek ve kısmen örtüşen birden fazla akıllı sözleşmeye olan ihtiyacı azaltmak.
 • Verilerin ve tokenize edilmiş varlıkların açık ancak güvenli aktarımlarını etkinleştirerek zincirler arası işlemlerin ölçeklenebilirliğini artırma.

Bu kadar çok geleneksel platformun yalıtılmış veri siloları olarak var olmasının, yalnızca operasyonel açıdan değil, aynı zamanda son kullanıcı deneyimi açısından da zararlı olduğu kanıtlanmıştır. Tam ekonomik değer zinciri boyunca tüm katılımcılara fayda sağlayan küresel bir zincirler arası platform oluşturmak için çalışan Ontology ve ortakları, blok zincirinin altında yatan gerçek potansiyeli gerçekleştirme yolunda önemli adımlar atıyor.

Kullanım Alanları:

Ontology'nin son dönemde odaklandığı sektörlerden biri otomotiv sektörüdür. Ontology, araba parçalarını doğrulamak, tedarik zinciri boyunca ödemeleri ve anlaşmaları kolaylaştırmak, sigorta taleplerini ele almak ve daha fazlası için blockchain kullanan bir çözüme sahiptir. Ontology'ye göre, bu çözüm şu anda büyük bir Alman otomotiv şirketi olan Daimler tarafından kullanılıyor.

Ağ, ONTO uygulaması aracılığıyla bireyler için kullanım durumlarına sahiptir. Bunlar arasında ONT NFT'leri şeklinde konser biletleri satın almak, bir araba kazasından hemen sonra sigorta taleplerini karşılamak ve hatta ONT coin kazanmak için arabanızı diğer kullanıcılara kiralamak gibileri yer alır. Ancak, ticari kullanım durumunun aksine, bireyler için bu örnekler hala teorik aşamadadır.

Ontology (ONT) Nedir? Nasıl Çalışır?

ONT Kurucuları Kim?

Ontology platformu, 2017 yılında OnChain adlı Çinli bir şirket tarafından oluşturuldu. Platform, projeyi yöneten uzmanlar Erik Zhang, Jun Li ve Da HongFei ile OnChain ekibi tarafından kuruldu. OnChain şirketi ayrıca, NEO blok zincirinin kurucusudur. Ontology'nin resmi web sitesi Jun Li'yi Ontology'nin kurucusu olarak listeliyor ve LinkedIn’de de Li, Onchain'in kurucu ortağı/baş mimarı olarak listeleniyor. Bununla birlikte, kripto para topluluğunda Ontology platformunun kurucusu hakkında kafa karışıklığı var. Bu noktada, NEO'nun Onchain'e veya Onchain'in NEO'ya sahip olmadığı açıklığa kavuşturulmalıdır. Bir Youtube röportajında Da Hongfei, şirketin rolleriyle ilgili kafa karışıklığını gidermiştir.

Da Hongfei’nin bu konu hakkındaki açıklamaları şu şekildedir:

“İlk olarak, NEO ve Onchain'in ayrı varlıklar olduğunu açıklığa kavuşturmam gerekiyor, yani Onchain, NEO'ya veya NEO, Onchain'e sahip değildir. Ayrı ayrı finanse edilirler, NEO topluluk tarafından finanse edilir ve Onchain, Çin'deki çok ünlü bir finans grubu olan Fosun tarafından finanse edilir. İkinci olarak, Onchain NEO ekosisteminden yararlanır. DNA adı verilen ürün NEO'ya çok benziyor ancak Go dilinde yazıldı. OnChain, diğer blok zincirlerine ve finansal kurumlara kendi blok zincirlerini DNA ile oluşturmalarında yardımcı oluyor. Temelde NEO'ya çok benziyor ve gelecekte NEOx (çapraz zincir protokolü) ile her şey birbirine bağlanacak."

Ontology (ONT) Nasıl Alınır?

ONT coin 50'den fazla borsada listelenmiştir. ONT coin almak için Binance, KuCoin, Bithumb, Bittrex, Binance TR ve diğerlerini kullanabilir. Bir borsa seçip hesap açtıktan sonra ONT coin kolayca satın alınabilir. Hali hazırda bir kripto borsa hesabınız varsa ve bu borsada ONT coin listelenmişse borsanın ticaret sayfasına giderek istediğiniz değerden ONT coin satın alabilirisiniz.   

ONT Avantajları Neler?

Ontology, rakip kripto para birimlerinden daha fazla avantajı garanti eder ve böylece kendisine bir niş oluşturur. Ontology blok zincirinin avantajlarından bazıları şunlardır:

 1. Kullanıcılara üçüncü taraf ele geçirmelerine karşı mutlak koruma sağlar ve hiç kimse ağ içindeki yatırıma erişemez veya yatırımı devralamaz.
 2. Önemli kararlar alınırken, katılımcıların katkısı dikkate alınır ve bu kişiler ağda güncellemeler yapabilir. Bu, kullanıcıların ağa sahip olmalarına ve ağda değişiklik yapmalarına izin veren düğümler aracılığıyla mümkün olur.
 3. Değerinde bir düşüş yaşanmasına rağmen, lansmanından bu yana zaman içinde büyük bir büyüme potansiyeli gösterdi. Dayanıklı olmayı ve önümüzdeki yıllarda boyunca büyümeyi hedefliyor. Aynı büyümeyi sürdürebilirse, kripto para pazarında mevcut olan en iyi kripto para birimlerinden biri olabilir.
 4. Tüm kişisel yatırım işlemleri şifrelenir ve detaylara sadece kullanıcının kendisi erişebilir. Ağa yayılmış düğümler bile bu verilere ulaşamaz.
 5. Ontology blok zinciri son derece güvenilirdir ve varlıkların ve kullanıcıların siber saldırılardan korunmasına yardımcı olur.

Ontology (ONT) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)