Anasayfa Sektörel OpenAI Haberi Gündemi Sarstı! Ünlü İsimden Çağrı Geldi...

OpenAI Haberi Gündemi Sarstı! Ünlü İsimden Çağrı Geldi...

Sektörel

Eski Coinbase CTO'su Balaji Srinivasan, OpenAI CEO'sunun kovulması üzerine merkeziyetsiz yapay zekâ çağrısında bulundu.

OpenAI Haberi Gündemi Sarstı! Ünlü İsimden Çağrı Geldi...

Sam Altman ve OpenAI yönetim kurulu arasında devam eden çekişme tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Yeni bir bakış açısı sunan eski Coinbase CTO'su Balaji Srinivasan, yapay zekâ alanında şeffaflığı savunuyor. 

Hem kurucu Sam Altman'ın hem de OpenAI Başkanı Greg Brockman'ın tartışmalı bir şekilde görevden alınmasının ardından Srinivasan, merkeziyetsiz yapay zekâ kavramını ortaya attı.

Sam Altman'ın beklenmedik bir şekilde görevinden alınması, Balaji Srinivasan'ın yapay zekâda şeffaflık çağrısını tetikledi. Ayrıntılı bir yazıda yapay zekânın gelişen manzarasına ışık tutan Srinivasan, onun şeffaflığını ve merkezi yapılar içerisindeki ilişkili riskleri vurguluyor.  Srinivasan, yapay zekâ topluluğunun manipülasyon ve güvenlik açıkları potansiyelini kabul etmesi gerektiğini ileri sürüyor.

Merkezi bir yapıyla ilişkili risklerin altını çizen Srinivasan, yapay zekâ topluluğunu manipülasyon ve güvenlik açıkları potansiyelini tanımaya çağırıyor. Srinivasan, Sam Altman gibi önde gelen isimlere karşı yapılan eylemlerin benzer şekilde herhangi bir OpenAI müşterisini etkileyebileceğini ileri sürerek, kamuoyunun tek bir başarısızlık noktasının tehlikelerini geniş çapta kabul etmesinin zamanının geldiğini savunuyor.

Buna ek olarak Srinivasan, "merkeziyetsiz yapay zekâ" kavramını desteklemek için yapay zekâyı tamamen merkeziyetsiz hale getirmeye yönelik son gelişmelerden ve yaklaşımlardan bazılarını yazıya ekledi.

Konu ile ilgili gönderiye daha fazlasını ekleyen Srinivasan, kurumları şeffaflık konusunda değişiklik yapmaya çağırıyor. Altman'ın görevden alınmasından çıkarılacak dersleri vurgulayarak kurumları şeffaflığı benimsemeye çağıran Srinivasan, "şirketin egemenliğine, teknolojinin merkeziyetsizliğine ve devletçi ideolojiden bağımsızlığa ihtiyaç olduğunu" ima etti.

Dünya, OpenAI'dan Gelen Habere Tepki Gösteriyor

OpenAI Haberi Gündemi Sarstı! Ünlü İsimden Çağrı Geldi...

Cumartesi sabahı Sam Altman'ın görevinden alındığının duyurulması üzerine bireyler, büyük markalar, yıldızlar ve YouTuber'lar tepkilerini paylaşmaya başladılar.

Sam Altman'ın yönetim kurulunun kararından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirmesi büyük ilgi uyandırdı ve MrBeast gibi fenomenlerden yorumlar aldı. Çok sayıda destekçi, Sam Altman'ı görüşlerini tam olarak ifade etmeye ve sağlam bir duruş sergilemeye çağırdı.

OpenAI yönetim kurulu üyeleri, Greg Brockman ile birlikte Sam Altman'ı neden görevden aldıklarını açıklığa kavuşturmadı. Buna ek olarak yeni CEO, daha önce OpenAI'nin CTO'su olarak görev yapan Mira Murati oldu.

Kaynak: CoinGape

OpenAI Haberi Gündemi Sarstı! Ünlü İsimden Çağrı Geldi... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar