Anasayfa Sektörel OpenAI'da Geçici CEO'luğa Getirilen Mira Murati Kimdir?

OpenAI'da Geçici CEO'luğa Getirilen Mira Murati Kimdir?

Sektörel

Görevinden alınan OpenAI CEO'su Sam Altman'ın yerine geçici olarak CEO'luk görevini üstleneceği bildirilen Mira Murati kimdir? Ayrıntılar burada...

OpenAI'da Geçici CEO'luğa Getirilen Mira Murati Kimdir?

Şoke edici bir gelişme olarak ChatGPT geliştiricisi OpenAI, milyarder Sam Altman'ın CEO'luk görevinden alındığını ve yerine geçici CEO olarak Mira Murati'nin getirildiğini duyurdu.

Mira Murati Kimdir? OpenAI'ın Yeni CEO'su

Arnavut kökenli ve Dartmouth mezunu bir mühendis olan ve OpenAI'ın önde gelen ürünlerinden bazılarının geliştirilmesine Baş Teknoloji Sorumlusu (CTO) rolüyle katkıda bulunduğu bilinen Mira Murati, OpenAI'ın geçici CEO'su olarak görev yapacak.

Murati; daha önce havacılık, otomotiv, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) alanlarında deneyim kazandı. Tesla'da kıdemli ürün müdürü olarak görev alan Murati, Model X'in geliştirilmesine önemli katkılarda bulundu.

Yapay zekâyı pratik, gerçek dünya uygulamalarına entegre etmeye odaklandığı bir VR şirketi olan Leap Motion'da görev alan Murati, bu farklı deneyimin ardından 2018 yılında OpenAI'a katıldı.

2018'de OpenAI'ın bir parçası olan Murati, ChatGPT'nin ve DALL-E'nin geliştirilmesine rehberlik etmede önemli bir rol oynadı. Murati, geçen yıl Baş Teknoloji Sorumlusu (CTO) rolünü üstlendi. Şirket, Cuma günü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Uzun görev süresi ve yapay zekâ yönetişimi ve politikası konusundaki deneyimi de dâhil olmak üzere şirketin tüm yönleriyle yakın ilişkisi göz önüne alındığında, yönetim kurulu onun bu rol için benzersiz bir şekilde nitelikli olduğuna inanıyor ve kalıcı bir CEO için resmî bir arama yürütürken sorunsuz bir geçiş öngörüyor.

Bloomberg tarafından bildirildiği üzere Mira Murati; personele gönderdiği bir notta, Sam Altman'ın ayrılmasının ardından şirkette liderlik rolünü üstlenmekten "onur duyduğunu ve alçakgönüllü" olduğunu ifade etti. Murati, ayrıca şunları da ekledi:

Şu anda araçlarımızın yaygın olarak benimsendiği, geliştiricilerin platformlarımız üzerinde aktif olarak çalıştığı ve politika yapıcıların bu sistemleri düzenlemenin en iyi yollarını tartıştığı çok önemli bir noktadayız. Bu, memnuniyet verici bir ilerlemedir ve yapay zekânın inşa edildiği ve iyilik için kullanıldığı bir geleceğe katılma fırsatıdır.

OpenAI'da Geçici CEO'luğa Getirilen Mira Murati Kimdir?

OpenAI Yönetim Kurulu Üyeleri Arasında Görüş Ayrılığı

Yeni gelişmelerle birlikte OpenAI yönetim kurulu üyeleri arasındaki çatlak da gün yüzüne çıkıyor. Sam Altman'ın yakın müttefiki ve OpenAI'ın kurucu ortağı Greg Brockman, Altman'ın görevden alınmasından kısa bir süre sonra istifasını açıkladı. Altman'ın şirketten ayrıldığını duyuran kişi ise kurucu ortak ve baş bilim insanı Ilya Sutskever oldu.

Kaynak: CoinGape

OpenAI'da Geçici CEO'luğa Getirilen Mira Murati Kimdir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
Metaverse Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
NFT Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan