Anasayfa Sektörel Orbit Chain Hack'lendi! Yaşanan Kayıp Dudak Uçuklattı

Orbit Chain Hack'lendi! Yaşanan Kayıp Dudak Uçuklattı

Sektörel

Orbit Chain, yılbaşı gecesi 81 milyon dolarlık hack'in kurbanı oldu.

Orbit Chain Hack'lendi! Yaşanan Kayıp Dudak Uçuklattı

Web3 güvenlik uzmanları, bilgisayar korsanlarının 10 multisig imzalayıcıdan 7'sine erişim sağlaması nedeniyle çapraz zincir projesi Orbit Chain'in yaklaşık 81 milyon dolar kaybettiğine inanıyor.

Dünya yılbaşını kutlamakla meşgulken, bilgisayar korsanları bir başka projeden daha fon çekiyorlardı.

Orbit Chain, Hack'in Temel Nedenini Araştırıyor

Orbit Chain, Orbit Bridge kullanıcılarını hack olayı ile ilgili olarak bilgilendirdi ve şöyle yazdı:

Merkeziyetsiz bir çapraz zincir protokolü olan Orbit Bridge'e yönelik tanımlanamayan erişim 31 Aralık 2023 08:52:47 PM +UTC tarihinde doğrulandı. Konuyla ilgili daha fazla bilgi sağlanacaktır.

Proje, hack'in temel nedenini belirlemek için kapsamlı bir analiz yürüttüğünü söylüyor. Ayrıca, kullanıcılara uluslararası kolluk kuvvetleriyle irtibat halinde olduğunu bildiriyor.

Saldırı nedeniyle yerel token ORC'nin fiyatı son 24 saat içinde yaklaşık yüzde 20 oranında düştü. X'te @officer_cia kullanıcı adına sahip bir tehdit araştırmacısı, saldırganların 10 multisig imzalayıcıdan 7'sine erişmiş olabileceğine inanıyor.

Multisig cüzdanlar, kripto varlıklara erişim için birden fazla özel anahtar sunar. Orbit Chain'in durumunda toplam 10 özel anahtar vardır. İşlem, yalnızca belirli sayıda anahtar sahibinin imzalaması halinde başarıyla gerçekleşir.

@officer_cia'ya göre, bilgisayar korsanları aşağıdaki varlıkları çaldı:

  • 30 milyon USDT
  • 10 milyon USDC
  • 10 milyon DAI
  • 9,7 milyon dolar değerinde 230.879 Wrapped Bitcoin (WBTC)
  • 21,7 milyon dolar değerinde 9.500 Ethereum (ETH)

Kötü aktörler, yaklaşık 81,5 milyon dolar değerinde varlık çaldı. Bilgisayar korsanlarının yeni cüzdanlarını Tornado Cash'ten para yatırarak finanse ettikleri öğrenildi. 

Orbit Chain Hack'lendi! Yaşanan Kayıp Dudak Uçuklattı

Geri Ödeme Vadeden Hesaplara Karşı Uyarı

Bilgisayar korsanları, Orbit Chain'den 81 milyon doların üzerinde para çalmış olsa da diğer dolandırıcılar kimlik avı dolandırıcılığı yapmaya çalışıyor. Birçok dolandırıcının X'te Orbit Chain'i taklit ettiği ve kullanıcılardan hack nedeniyle kaybedilen miktarın geri ödenmesini talep etmek için bir bağlantıya tıklamalarını istediği bildiriliyor. 

Dikkatli bakıldığında dolandırıcıların kullanıcı adında Orbit Chain'in yanlış yazıldığı anlaşılıyor. Şaşırtıcı bir şekilde, dolandırıcıların resmî bir kuruluş hesabına işaret eden kare bir profil resmi ile altın bir onay işareti var. Oysa orijinal Orbit Chain hesabında mavi onay işareti bile bulunmuyor.

Şirket, geri ödeme vadeden hesapların sahte olduğu konusunda kullanıcıları kesin bir dille uyarıyor. 

Kaynak: BeInCrypto

Orbit Chain Hack'lendi! Yaşanan Kayıp Dudak Uçuklattı içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası
Rehber Burak Atik
Icrypex Nedir? Icrypex Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik