Anasayfa Sektörel Ortaya Çıktı: FTX Kurucusu Tanıkları Engellemeye Çalışıyor!

Ortaya Çıktı: FTX Kurucusu Tanıkları Engellemeye Çalışıyor!

Sektörel

İflas eden kripto para borsası FTX'İn kurucusu Sam Bankman-Fried, tanıkların ifade vermelerini engellemek için mücadele ediyor.

Ortaya Çıktı: FTX Kurucusu Tanıkları Engellemeye Çalışıyor!

Çökmüş olan kripto para borsası FTX'in eski CEO'su Sam Bankman-Fried, 3 Ekim'de New York'ta açılacak olan dolandırıcılık davasında hükûmetin birden fazla tanığa soru sormasını engellemeye çalışıyor.

Özellikle Bankman-Fried; eski FTX yatırımcılarının, içeridekilerin ve platformdaki tüm birikimlerini trajik bir şekilde kaybeden Ukraynalı bir müşterinin ifadelerini engellemeyi amaçlıyor.  

Bankman-Fried, Müşterilerinden Milyarlarca Dolar Çalmakla Suçlanıyor

Bankman-Fried; elektronik dolandırıcılık, menkul kıymet dolandırıcılığı, kara para aklama ve kampanya finansmanı yasalarını ihlâl etme gibi çeşitli suçlamalarla karşı karşıya. Kendisine yöneltilen suçlamalar arasında, koruma fonu Alameda Research'ü desteklemek için FTX müşterilerinden milyarlarca dolar çalmak, lüks mülklere düşkünlük ve yasa dışı siyasi katkılarda bulunmak yer alıyor.

Bankman-Fried, 2019 yılında Gary Wang ile birlikte FTX'i kurdu. Kripto para borsası hızla büyüyerek dünyanın en büyüklerinden biri haline geldi. Fakat ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yürütülen bir dizi tartışma ve soruşturmanın ardından FTX, Kasım 2022'de iflas başvurusunda bulundu.

Savcılar; Bankman-Fried'in, piyasaları manipüle etmek ve kaynakları Alameda Research'e aktarmak için tescilli bir "risk motoru" kullanırken, FTX'teki varlıklarının güvenliği konusunda müşterileri aldattığını iddia ediyorlar. Söz konusu ismin, suç ortaklarıyla iletişim kurarken şifreli bir dil kullandığını; bazılarının yetkililerle iş birliği yapmayı seçtiğini de ileri sürüyorlar.

Ortaya Çıktı: FTX Kurucusu Tanıkları Engellemeye Çalışıyor!

Bankman-Fried'in Avukatı, Tanık İfadesine Karşı Çıkıyor

Bankman-Fried'in avukatı Mark Cohen, Salı günü, hükûmet tarafından çağrılması planlanan birkaç tanığın ifadesinin alınmaması için bir dilekçe sundu. Cohen, bu tanıkların görüş ve yorumlarının ilgisiz, önyargılı ve erken olduğunu savundu.

Cohen'e göre; hükûmet, tanıkların jürinin objektif olarak değerlendirmesi gereken konularda sübjektif görüşlerini ifade etmelerini amaçlıyor. Ayrıca, Yargıç Lewis Kaplan'ın Bankman-Fried'in kendi önerdiği uzmanları reddetmesinin ardından hükûmetin uzman tanıklar sunmak istediğinin altını çiziyor. 

Cohen, borsada önemli mali kayıplara uğrayan ve savaş nedeniyle ülkesini terk edemeyen Ukraynalı bir FTX müşterisinin ifadesine ilişkin itirazlarını da dile getiriyor. Bu müşterinin uzaktan ifade vermesine izin verilmesinin uygunsuz olduğunu, zira bu kişinin seçilmesinin yalnızca jüri arasında sempati ve öfke uyandırmayı amaçladığını iddia ediyor.

Birkaç hafta sürmesi beklenen duruşma Salı günü Doğu saatiyle sabah 9:30'da Downtown Manhattan'daki bir mahkemede jüri seçimiyle başlayacak.

Bankman-Fried, kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddetti. SBF, suçlu bulunması halinde 100 yıldan fazla hapis cezasına çarptırılabilir. Söz konusu isim, Çinli yetkililere rüşvet verdiği iddiasıyla ilgili beş ek suçlama hakkında Mart 2024'te yapılması planlanan bir başka duruşmayı da bekliyor.

Kaynak: CoinGape

Ortaya Çıktı: FTX Kurucusu Tanıkları Engellemeye Çalışıyor! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Pepe Coin Güvenlik Rehberi: Yatırımlarınızı Koruma Altına Alın!
Rehber Banu Fırıncılar
Solana Ecosystem: Çok Yönlü Blok Zinciri Çözümleri
Rehber Banu Fırıncılar