Anasayfa Sektörel Ortaya Çıktı: Hamas, Saldırı Öncesi Büyük Miktarda Kripto Aldı!

Ortaya Çıktı: Hamas, Saldırı Öncesi Büyük Miktarda Kripto Aldı!

Sektörel

Hamas'ın, İsrail'e saldırı öncesinde 41 milyon dolarlık kripto para aldığı ortaya çıktı.

Ortaya Çıktı: Hamas, Saldırı Öncesi Büyük Miktarda Kripto Aldı!

İsrail hükûmetinin el koyma emirlerine ve blockchain analizlerine dayanan araştırmalar; Hamas'ın, Filistin İslami Cihad (PIJ) ve Hizbullah gibi diğer militan gruplarla birlikte İsrail'e yönelik saldırı öncesinde milyonlarca dolar kripto fonu aldığını gösterdi.

The Wall Street Journal'ın bir raporuna göre; kripto araştırmacısı Elliptic'in analiziyle ortaya çıktığı üzere PIJ ile bağlantılı kripto cüzdanları, Ağustos 2021 ile Haziran 2023 arasında 93 milyon dolar kadar kripto para aldı. BitOK tarafından bildirildiği üzere benzer bir zaman diliminde Hamas ile ilişkili cüzdanlar yaklaşık 41 milyon dolar kripto para aldı.

Hamas'ın İsrail'e yönelik son saldırısı, ülkeye yönelik büyük bir saldırıyı engelleyemedikleri için İsrail istihbarat teşkilatları ve siber yetenekleri konusunda bazı ciddi soruları gündeme getirdi.

Hamas, Yaptırımlara Rağmen Kriptoda Milyonlar Topladı

Hamas, PIJ ve Hizbullah, yabancı terör örgütleri olarak tanımlanmalarına ve yaptırımlara tabi olmalarına rağmen bağış toplamaya ve silah temin etmeye devam etti. Bununla birlikte kriptonun, saldırıyı doğrudan finanse edip etmediği belirsizliğini koruyor.

Kripto para işlemleri, dijital cüzdanlar arasında anlık ve anonim token transferlerini mümkün kılarak yetkililerin takip ve düzenleme yapmasını zorlaştırmaktadır. Bu taktik, geçmişte DAEŞ ve El Kaide de dâhil olmak üzere çeşitli terör örgütleri tarafından kullanıldı.

Daha önce bildirildiği üzere İsrailli yetkililer, Hamas tarafından sosyal medya platformlarında bağış istemek için kullanılan kripto para hesaplarını dondurmak üzere harekete geçti. Fakat ele geçirilen kripto para biriminin tam miktarı açıklanmadı.

Ortaya Çıktı: Hamas, Saldırı Öncesi Büyük Miktarda Kripto Aldı!

Kripto Yoluyla Terör Finansmanı Zorluk Yaratıyor

Hamas, en azından 2019'dan beri aktif olarak kripto para fonları arıyor ve öncelikle Telegram kanalını kullanarak Bitcoin bağışları talep ediyor. Hamas, zaman içerisinde kripto para adresleri oluşturmak ve fonlarının gerçek kaynağını gizlemek için ödeme işlemcilerine yöneldi ve müfettişlerin işlemleri takip etmesi için engeller yarattı.

Kripto para, bu militanlar tarafından kullanılan bağış toplama yöntemlerinden sadece biri olsa da yetkililer için benzersiz zorluklar teşkil ediyor. Sınırlardan fiziksel para kaçırmak riskli olabilir. Aynı zamanda fiziksel para daha kolay tespit edilebilir. Fakat kripto para birimi, fon aktarımı için gizli ve etkili bir yol sunar.

ABD Hazine Bakanlığı, Nisan ayında yayınladığı bir raporda, birçok merkeziyetsiz finans (DeFi) hizmetinin kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele (AML/CFT) yükümlülüklerini yerine getirmediğini vurguladı.

Bazı DeFi hizmetleri mevcut AML/CFT düzenlemelerine tabi değilken, bazı yetki alanları DeFi alanında güçlü AML/CFT kontrollerinden yoksundur.

Kaynak: Cryptonews

Ortaya Çıktı: Hamas, Saldırı Öncesi Büyük Miktarda Kripto Aldı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar