Anasayfa Rehber 0X (ZRX) Nedir, Nasıl Alınır?

0X (ZRX) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

OX (ZRX) Nedir, Nasıl Alınır? Ox (ZRX) Ne İşe Yarar? Ox (ZRX) Kurucusu Kim? Ox (ZRX) Neden Artıyor? OX (ZRX) Geleceği

0X (ZRX) Nedir, Nasıl Alınır?

0x (ZRX) Ethereum (ETH) tabanlı kripto para birimlerinin değiş tokuş tapılmasını kolaylaştıran eşler arası (P2P) bir protokoldür. 0x Labs tarafından oluşturulan protokol borsa fonksiyonları yapmak isteyen her türlü geliştiriciye açık standartlı ve çekirdek DeFi bloğu olarak hizmet vermektedir. Peki, tam olarak 0x nedir? ZRX nedir?

Ox Nedir? ZRX Nedir?

Merkeziyetsiz borsa (DEX) olarak tanınınan 0x, Ethereum (ETH) temelli kripto para birimlerinin eşler arası (P2P) olarak değiştirilmesine olanak sağlar. ZRX token, 0x platformunun yerel yönetişim ve staking kripto para birimidir. ZRX sahibi kişiler protokolün gelişimi hakkında söz hakkına sahiptir ve staking yaparak Ethereum (ETH) likidite ödülleri kazanabilirler. 0x paylaşılan bir altyapı üzerinde genel akıllı sözleşmeler kullanır. Protokol sorunları çözmek için önerilen iki farklı teknolojiyi birleştirir: Durum kanalları ve otomatik piyasa yapıcıları (AMM) teknolojisi. Durum kanalları ticari işlemleri çevrimdışı hale getirir, böylece ticari işlemler Ethereum (ETH) ağında gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkabilecek yüksek işlem ücretlerinden kaçınılır. Otomatik piyasa yapıcıları (AMM) ise belirli bir kripto para birimi fiyatının belirli bir seviyeye ulaştığından ticari işlemlerin kolaylaştırılmasına yarayan üçüncü taraflardır. Böylece otomatik piyasa yapıcıları (AMM) iki taraf arasındaki ticari işlemleri gerçekleştirir (taraflar işlemleri kendisi gerçekleştirmek zorunda kalmaz) ve bir işlemde diğer taraf olarak hareket eder.

Dijital varlık 0x projesinin kurucuları sistemlerini “zincir içinde takas hizmetleri sunan zincir dışı sipariş rölesi” olarak tanımlamaktadır. Protokol genellikle sunduğu çözümlerden “Kripto para birimleri için Craigslist” olarak bahsetmektedir. Bunun nedeni protokol üzerinde her geliştiricinin kolaylıkla kripto para borsası yaratabilme ve bunu yayınlama yeteneğidir. 0x ağının yerel Ethereum (ETH) tabanlı kripto para birimi ZRX coin ticari işlem ücretlerini ödemek gibi yerlerde kullanılır.

ZRX Nedir? Nasıl Çalışır?

0x kullanıcıların isteğe bağlı olarak kripto para piyasası oluşturmasına olanak sağlayan bir uygulamadır. 0x protokolü kullanan kişiler Ethereum blockchain ağında çalışan varlıkları token varlıklarına dönüştürebilir, yatırım ve alım satım yapabilir. 0x piyasasının çalışması için iki tür kullanıcıya ihtiyaç vardır:

  1. Piyasa Yapıcılar: Sipariş defterine likidite sağlarlar. Yapıcılar borsada anında gerçekleşmeyen emirler girerler, bunun yerine emirlerinin eşleşmesini beklerler.
  2. Piyasa Alıcılar: Sipariş defterinden likidite alan taraflardır. Alıcılar borsadaki mevcut emirler ile eşlenen ve böylece anında gerçekleşen emirler girerler.

0x sipariş defteri protokol röle hizmeti (relayer) veren taraflarca yürütülür. Bu taraflar 0x sipariş defteri ve blockchain ağındaki iletişimi kolaylaştırmak ile görevlendirilmiştir. Bir kullanıcı bir işlem yaptığında yapıcılar kriptografik olarak imzalanmış siparişleri belirli bir ticari işlem ücreti karşılığında sipariş defterine gönderen röle tarafına gönderir. Bu işlemler token ticareti, belirli bir fiyat seviyesi ve işlemin gerçekleştirilmesi için son tarih gibi bilgileri içerebilir. Bir emir gerçekleştirildiğinde 0x protokolü Ethereum blockchain ağında çalışan akıllı sözleşmeleri kullanarak alıcıların taleplerini yapıcıların siparişleri ile eşleştirir. Böylece kullanıcılar arasında token transferi gerçekleşir.

ZRX Nedir? Nasıl Çalışır?

ZRX Nedir? Kim Tarafından Kuruldu?

0x protokolü 2016 yılında Will Warren ve Amir Bandeali tarafından kurulan ZeroEx Inc. adlı bir şirketin ürünüdür. Warren şirketin CEO’su ve Bandeali CTO’su olarak. görev yapmaktadır. 2017 Temmuz ayında ZeroEx Inc. şirketi projenin yerel dijital varlığı olan ZRX coin karşılığında 24 milyon dolar değerinde Ethereum (ETH) topladığı satış etkinliği gerçekleştirmiştir. Projeye Polychain Capital, Blockchain Capital ve Pantera Capital başta olmak üzere diğer yatırım amaçlı şirketler destek vermiştir. 

ICO satışı öncesinde Will Warren çeşitli araştırma görevlerinde çalışmış ve kısa bir süreliğinde Basic Attention Token (BAT) kripto para birimi projesi için teknik danışmanlık yapmıştır. Amir Bandeali ise İllinois Üniversitesi fen fakültesinden lisans derecesi ile mezun olmuştur. 0x kurulumuna katılmadan önce çeşitli pozisyonlarda çalışmıştır. Şirketin danışmanları arasında Bitcoin (BTC) borsası Coinbase'in eş kurucusu Fred Ehrsam, Augur eş kurucusu Joey Krug ve Scalar Capital eş kurucusu Linda Xie bulunmaktadır.

ZRX Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kullanıcılar 0x yani ZRX token protokolü geleneksel finansal merkezi borsa platformlarına bir alternatif olma hedefi doğrultusunda ilgi çekici bulmaktadır. Şimdiye kadar birçok cüzdan kullanıcıların 0x protokolüne cüzdanlarını bağlaması ve bu ekosistem içinde kripto para birimi alım satım ve yatırım yapması için destek eklemiştir. Ayrıca, tam olarak Bitcoin (BTC) olmasa da geniş yelpazeye sahip kripto para birimlerini destekleyen merkeziyetsiz borsaların geleceğine inanan kişiler yatırım amaçlı olarak ZRX coin varlığını portföylerine eklemek isteyebilir. Son olarak 0x protokolü Ethereum ağında Bitcoin (BTC) kripto para birimleri olan Wrapped Bitcoin (WBTC) ve renBTC (RENBTC) varlıklarını desteklemektedir.

ZRX Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları:

  • 0x protokolü tanınmış bir projedir. Geliştirici takımı start-up yarışmasını kazanmıştır. Yatırımcıları ve eş kurucuları arasında popüler uzman ve geliştiriciler yer almaktadır.
  • 0x protokolü herkes tarafından kullanılabilir ve herhangi bir kullanım ücreti yoktur.
  • Platform kullanıcıların kayıt ve doğrulama yapmasını zorunlu kılmaz.
  • 0x akıllı sözleşmeler aracılığıyla merkeziyetsiz uygulamaların bağlanmasını ve böylece varlık değiş tokuşunun yapılmasına olanak sağlar.

Dezavantajları:

  • Protokol Bitcoin (BTC) ağı ile çalışmaz ve sadece ERC 20 tokenleri ile çalışmaktadır. Akıllı sözleşme alanında Ethereum (ETH) popülaritesini azaltacak gelişmeler olursa protokol ve ZRX coin büyük sorunlarla karşılaşabilir.

0X (ZRX) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)