Kripto Para Haberleri

Özel Kripto Paralar CBDC’lerle Rekabet Edebilir Mi?

New York merkezli finansal teknolojiler firması SFB Technologies’in baş ekonomisti Peter Dittus, özel stabil kripto paraların CBDC’ler (merkez bankası dijital para birimleri) ile karşılaştırıldığında değersiz olduğunu söyledi.

Özel Kripto Paralar CBDC'lerle Rekabet Edebilir Mi? –

TradingView Bitcoin Fiyatı: https://www.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Paranın Geleceği Stabil Paralar Mı?

Paranın geleceği, tarih öncesi bir fiat sisteminin yapısına meydan okuyan Bitcoin ortaya çıktığından beri önde gelen ekonomistler ve endüstri liderleri arasında önemli bir konuşma noktasıydı. Yeni nesil kripto para birimleri olan stabil kripto paralar, son birkaç yılda muazzam bir ilgi kazandı ve merkez bankası tarafından verilen paralar için potansiyel bir rakip olarak ortaya çıktılar.

Özünde, stabil kripto paralar iki şekilde kategorize edilmiştir; özel stabil kripto paralar ve devlet destekli stabil kripto paralar.

Facebook gibi büyük teknolojilerin farklı ulusal para birimlerine sabitlenmiş kendi sabit paralarını yayınlamaya çalışmasıyla, Çin, Japonya ve Avrupa gibi bölgeler özel mülkiyete ait stabil paralara cevap olarak CBDC test çalışmalarını yürütmekle meşguller.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  10.5 Yıldır Kripto Para Yasaları Neden Oluşturulmadı?

Özel Sabit Kripto Paralar Bir Adım Önde

Sanal blockchain konferansı Unitize’in ikinci gününde konuşan Dittus, CBDC’lerin fiat para biriminin değerini ulusal para biriminin değerini koruyarak dijital bir forma aktarmasına karşı, özel stabil paralarda değer görmediğini savundu.

CBDC’lerin aksine, özel stabil paralar özel firmalar tarafından çıkarılır ve düzenlenir. Değerleri farklı ulusal para birimleriyle bağlantılıdır. Dittus, bu stabil paraların düzenleyici bir çerçevenin güvenliğinden ve hükumetin temel desteğinden yoksun olmalarından dolayı gerçek dünyada nispeten daha az kullanışlı uygulamalara sahip olduklarını açıkladı.

Özel stabil paraların neden bir değeri olmadığını düşündüğünü açıklayan Dittus, ödeme sistemindeki birkaç uygulamanın dışında, geleceklerinin belirsiz olduğunu da sözlerine ekledi. Devlet destekli dijital para birimleri, hükumetin tüm düzenleyicilerine ve onaylarına sahiptir ve bu da onu kredi riski olmayan bir varlık haline getirir.

CBDC’ler aynı şeyleri ek bir güvenlik ve güvenilirlik ile sunarken kim neden özel olarak ihraç edilen ve kontrol edilen stabil paraları kullanmak istesin ki? Ayrıca, Venmo ve Paypal gibi mevcut alternatif, güvenli ve yaygın olarak benimsenen dijital ödeme platformları var, bu da stabil paraların elinde tutabileceği herhangi ihtiyacı daha da azaltıyor.

Dittus, özel stabil paraların çekiciliğini sorgularken, büyük kullanıcı tabanlarından yararlanmaya başladıkları için Facebook ve Telegram gibi tanınmış teknoloji devleri tarafından yayınlanan stabil paraların potansiyelini kabul ediyor. Ancak Dittus, daha küçük firmalar tarafından kontrol edilen stabil paraların gelecekte alıcısı olmayacağı sonucuna vardı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kava Coin (KAVA) Nedir? Nasıl Alınır?

“Litvanya CBDC Gibi Kripto Para Yaptı” adlı haberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/litvanya-cbdc-kripto-para/

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu