Kripto Para Borsaları

Paribu İşlem Hacmi

Dünya Ekonomik Forumu tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, Türkiye’de kripto para alım-satımının giderek daha yaygın bir hale geldiğini ortaya koydu. Söz konusu araştırma, Türklerin yüzde 16’sının kripto para işlemi gerçekleştirdiğini gösterdi.

Paribu Kullanıcı Sayısı

Türkiye’nin en fazla kullanılan kripto para borsalarından biri olan Paribu, 4 milyona yakın kullanıcıya sahip olduğunu duyurdu. Çok sayıda yatırımcının farklı borsalarda hesaplarının bulunduğunu biliyoruz. Öte yandan, sadece merak ettiği için kayıt yaptıran ancak herhangi bir işlem gerçekleştirmeyen kişiler de bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Paribu Komisyon Oranları

Uzmanlara göre, Türkiye’de bulunan aktif kripto para yatırımcı sayısı artmaya devam ediyor. Son dönemde kripto para yatırımı gerçekleştiren kişi sayısı neredeyse ikiye katlandı. Türk Lirası’nda değer kaybının yaşanması, yüksek enflasyon gerçekleşmesi ve pandeminin ekonomi üzerinde olumsuz etkilere yol açması nedeniyle böyle bir durumun ortaya çıktığı ifade ediliyor. Kripto para birimlerinin hızlı bir şekilde değer kazanması da bu durumu iyice tetikledi.

Paribu İşlem Hacmi

Paribu Günlük İşlem Hacmi

Paribu gibi Türk borsalarının günlük işlem hacimlerine ilişkin veriler, Türkiye’de kripto para yatırımına olan ilginin boyutunu gözler önüne seriyor. Kripto para borsalarının son bir senedeki işlem hacimlerine baktığımızda her şeyi açıkça görebiliyoruz.

Paribu, 14 Mart 2021 tarihinde günlük 1,5 milyar dolarlık işlem hacmi ile dünya üçüncüsü oldu. Böylece Bittrex, Poloniex ve Bitfinex gibi kripto para borsalarının önüne geçmeyi başardı. Söz konusu kripto para borsası, 16 Nisan 2021 tarihinde günlük 2 milyar 790 milyon dolarlık işlem hacmi ile rekor kırmayı başardı. 10 Eylül 2021 tarihi itibarıyla borsanın günlük işlem hacmi ise 450 milyon dolar civarında.

İlginizi Çekebilir: Paribu Coin Listesi

Paribu, daha önce de Chiliz (CHZ), Holo (HOT) ve Waves (WAVES) hacimleriyle önemli başarılar kaydetmişti. 1 Nisan 2020 tarihinde 15 milyon WAVES’lik hacmi ile dünyada birinci olmayı başaran borsa, 4 Mayıs 2020 tarihinde 1,4 milyon dolarlık CHZ hacmi ile dünyada ikinci olurken, aynı tarihte 12 milyon dolarlık HOT hacmi ile dünyada birinci oldu.

Paribu dışında BtcTurk borsası da günlük işlem hacimleriyle dikkat çekiyor. Söz konusu borsa, 6 Nisan 2021 tarihinde günlük 1,4 milyar dolarlık işlem hacmi ile rekora imza attı. 10 Eylül 2021 tarihi itibarıyla borsanın günlük işlem hacminin 580 milyon dolar civarında olduğu fark ediliyor.

Paribu İşlem Hacmi

Rekorlara baktığımız zaman Türklerin yalnızca Paribu ve BtcTurk platformlarından günde 2 milyar dolar değerinde kripto para satın aldığını düşünmek kesinlikle yanlış olur. Borsaların toplam işlem hacimlerinin bütün işlemleri kapsadığını unutmayalım.

200 TL’ye Ethereum satın alıp 10 dakika içerisinde 201 TL’ye sattığınızı düşünelim. Bu durumda 401 TL’lik bir işlem gerçekleştirilmiş oluyor. 200 TL ile Ethereum satın aldığınızı ve Ethereum varlıklarınızla da farklı kripto para birimlerini satın aldığınızı varsayalım. Bu durumda da ayrı ayrı olacak şekilde bütün işlemlerin toplandığını ifade edebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Paribu Müşteri Hizmetleri

Kripto Para Hacim Sıralaması

İşlem hacmi, kripto para birimlerinin popülaritesini yansıtan metriklerden biridir. İşlem hacmi, herhangi bir kripto para biriminin hangi sıklıkta el değiştirdiğini görmenize imkân tanıyor. İşlem hacmi, genel olarak kripto para birimine ilişkin son bir günlük aktivite miktarıyla hesaplanıyor.

Dikkatinizi çeken bir kripto para biriminde fiyat istikrarının sürüp sürmediğini ya da herhangi bir alım fırsatının ortaya çıkıp çıkmadığını anlamak için önceki performansına bakmakta ve farklı kripto para birimleriyle kıyaslama yapmakta fayda var.

İşlem hacminin yüksek olması, yatırımcı sayısının artmasını sağlıyor. İyi bir yatırımcı olmak istiyorsanız işlem hacimlerinin takibini yapmanız da önem arz ediyor. Kripto para hacim sıralamasının takibini buradan yapabilirsiniz.

Paribu İşlem Hacmi

Paribu Güvenilir Mi?

Paribu borsasının Türkiye’de tamamen yasal bir şekilde hizmet verdiğini söyleyebiliriz. TLS 1.3 protokolü ile çalışan Paribu, güvenlik testinde iyi bir skor elde etti. Bu bakımdan Paribu borsasının güvenilir bir borsa olduğu anlaşılıyor. Paribu, Ziraat Bankası, Akbank, Vakıfbank, Yapı Kredi ve Fibabanka gibi birbirinden farklı bankalar ile çalışıyor. Öte yandan, borsada AML (Kara Para Aklamayı Önleme) ve KYC (Müşteriyi Tanıma) gibi güvenlik uygulamaları da söz konusu.

İlginizi Çekebilir: Paribu Nasıl İndirilir?

Paribu, Türkiye’de Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin alım-satımı için en fazla tercih edilen kripto para borsalarından biri. Banka hesaplarınızdan Paribu borsasında bulunan hesabınıza para transferi yapabiliyorsunuz. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda, “Paribu güvenilirdir.” diyebiliriz.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 50 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün