Kripto Para Borsaları

Paribu Kimin?

Paribu Kurucusu Kim?

Paribu kurucusu Yasin Oral olarak biliniyor. Oral, Ankara’da 1985 senesinde dünyaya geldi. Lise yıllarında yazılım çalışmalarına başlayan Oral, TÜBİTAK tarafından düzenlenen bir yarışmaya katılım gösterdi. Oral, TÜBİTAK internet sitesi geliştirmelerini 2001 senesinde dışarıdan destekledi.

Üniversite öğrencisiyken de boş durmayan Oral, taşımacılık alanında hizmet veren bir internet sitesinin kuruculuğunu üstlendi. Söz konusu internet sitesi, nakliyecilerin koordinasyon halinde çalışmasına imkân veren tek platform olarak karşımıza çıktı. Oral, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden 2009 senesinde mezun oldu.

Oral, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra “matbuu.com” olarak bilinen internet sitesini kurdu. Söz konusu internet sitesi, ülkemizin ilk online matbaası oldu. Çok sayıda rota görüntüleme ve mesafe hesaplama projesi tasarlayan Oral, bu projelerin dünya genelinde kullanımını sağladı.

Oral, “Biletgo” olarak bilinen online bilet platformunu ise 2015 senesinde hayata geçirdi. Aynı sene içerisinde Paribu için hazırlıklara başlayan Oral, kripto para borsasının 2017 senesinde hizmet vermeye başlamasını sağladı. Oral, şu anda Paribu borsasının CEO’su olarak görev yürütüyor. Başarılı isim, aynı zamanda Blokchain Türkiye Platformu Yürütme Kurulu Üyeliğini sürdürüyor.

Paribu Kimin?

Paribu Ne Zaman Kuruldu?

Paribu borsası için ön hazırlıklara 2015 senesinde başlandı. Söz konusu borsa 2016 senesinde kuruldu ancak 14 Şubat 2017 tarihinde hizmet vermeye başladı.

İlginizi Çekebilir: Paribu Giriş

Paribu Nasıl Kuruldu?

Paribu nasıl kuruldu? sorusuna yanıt verebilmek için öncelikle Bitcoin’in piyasaya sürüldüğü zamanlara gidelim. Bitcoin’in 2009 senesinde Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürülmesi tüm dünyanın gündemine oturdu. Bitcoin ile birlikte finansal işlemlerin herhangi bir kuruma, kuruluşa ya da hükûmete bağlı olmadan gerçekleştirilebileceği ifade edilirken, bu işlemlerin hem fiyat hem de hız bakımından ciddi fırsatlar sunacağı belirtildi. Söz konusu kripto para birimi, ödeme ve yatırım işlemleri bakımından önemli bir kilometre taşı oldu.

Bitcoin’in piyasaya sürülmesinin ardından birçok yeni kripto para birimi hayata geçirildi. Bunun Türkiye üzerindeki etkisi de çok geçmeden görüldü. Türkiye’de hem blok zinciri teknolojisine hem de kripto para birimlerine yönelik talep artmaya başladı. 2016 senesine gelindiği zaman çok sayıda insanın, kripto para birimlerine yönelik yatırım yapmaya başladığı görüldü.

Paribu Kimin?

Ülkemizde kripto para birimlerinin kullanımı arttı. Fakat yatırımcılar, bu kez güvenilir bir şekilde alım-satım gerçekleştirebilecekleri, aynı zamanda hızlı ve basit bir şekilde transfer yapabilecekleri bir platform arayışına girdi.
Yasin Oral liderliğindeki bir ekip, bu arayışın farkına varır varmaz harekete geçti. Kullanıcı verilerinin ve kripto varlıkların güvenli bir şekilde saklanabilmesi gerekiyordu.

Paribu borsasını hayata geçirmek için faaliyetlere başlayan ekip, kullanıcıların güvenli bir şekilde kripto para ekosistemine dâhil olması için gerekli altyapıyı ve ara yüzü oluşturdu. Öte yandan, kripto varlıkların sorunsuz bir şekilde saklanabilmesi için soğuk cüzdanlar tasarlandı.

İlginizi Çekebilir: Paribu Nedir?

Kullanıcı verilerinin muhafaza edilmesi ile ilgili protokollerin yerine getirilmesi için gerekli koşulların tamamlanmasıyla her şey hazır oldu. Paribu, 14 Şubat 2017 tarihinde hizmet vermeye başladı. Kripto para borsasına yoğun bir ilgi gösterildi. Paribu, çok kısa bir süre içerisinde pazar lideri olmayı başardı. İlk başta sadece Bitcoin alım-satımının gerçekleştirildiği Paribu borsasında 2018 senesinin Ekim ayından itibaren altcoin işlemleri de başlatıldı.

Paribu Kimin?

Paribu Avantajları

Paribu borsasının birçok avantajı bulunuyor. Bu avantajlar arasında kripto para işlemlerinin 7/24 yapılabilmesi, kripto para alım-satımının çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmesi, birçok kripto para arasında seçim yapılabilmesi, AVAX, XLM, ADA, LINK, WAVES, MKR, XRP, ETH ve BTC işlemlerinin herhangi bir komisyon ücreti olmaksızın USDT ile gerçekleştirilebilmesi, taraftar tokenleri aracılığıyla kulüplere ilişkin kararlarda söz hakkına sahip olunabilmesi, Türk Lirası yatırma ve çekme işlemlerinin 7/24 gerçekleştirilebilmesi yer alıyor.

İlginizi Çekebilir: Paribu Hesap Açma İşlemi Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım Rehberi

Öte yandan, Türk Lirası yatırmada herhangi bir limit bulunmuyor. Kullanıcı verileriniz ve kripto varlıklarınız güvence altında tutuluyor. Paribu borsası ile kripto para piyasasının takibini şeffaf bir şekilde yapabiliyorsunuz. Fiyat performansını da anbean izleme imkânına sahip oluyorsunuz. Son olarak hızlı altyapı ve üst düzey performansın keyfini çıkarıyorsunuz.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 50 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün