Anasayfa Sektörel Parti Yetkilisi, Madenciliği Desteklediği için Müebbet Cezası Aldı

Parti Yetkilisi, Madenciliği Desteklediği için Müebbet Cezası Aldı

Sektörel

Bitcoin madenciliği faaliyetlerini destekleyen eski bir Çinli parti yetkilisi, müebbet hapis cezası aldı.

Parti Yetkilisi, Madenciliği Desteklediği için Müebbet Cezası Aldı

Eski bir Çinli parti yetkilisi olan Xiao Yi, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlarından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Kendisine yöneltilen suçlamaların bir kısmı Bitcoin madenciliği faaliyetlerini desteklemesiyle bağlantılı.

Çinli yetkilinin, Bitcoin madencilik işletmelerine finansal iştirakler ve destek sağlamanın yanı sıra güç kaynağı için hükümler sağlamak üzere etkisini kullandığı bildirildi.

Bitcoin Madenciliği Faaliyetlerine Yardım Etmek İçin Yetkinin Kötüye Kullanılması

Parti Yetkilisi, Madenciliği Desteklediği için Müebbet Cezası Aldı

22 Ağustos'ta yerel olarak yayınlanan bir raporda; Hangzhou Orta Halk Mahkemesi, kararıyla Yi'yi hem rüşvetten hem de görevi kötüye kullanmaktan suçlu ilan etti.

Rapor, toplam rüşvet miktarının yaklaşık 17,4 milyon ABD dolarından fazla olduğunu gösteriyor. Raporda, "Toplam yasa dışı mülk kabulünün 125 milyon yuandan fazlaya eşdeğer olduğu" belirtiliyor.

Bununla birlikte rüşvet suçlamaları "özellikle çok büyük" olarak nitelendirilirken, yetkinin kötüye kullanılması suçlamalarının "özellikle ciddi" olduğu vurgulandı. Bitcoin madenciliği faaliyetleriyle olan ilişkisi, yetkinin kötüye kullanılması kapsamına giriyor gibi görünüyor.

Yi'nin Çinli bir parti yetkilisi olarak mali sübvansiyonlar, fon desteği ve güç garantileri sağlayarak Bitcoin madencilik şirketlerine yardım ettiği açıklanıyor. Savcılar; bunun kamu malına, ülke ve vatandaşların çıkarlarına "ağır kayıplar" verdiğini açıkladı.

Çin'in Kripto Para Konusunda Güçlü Duruşu

Parti Yetkilisi, Madenciliği Desteklediği için Müebbet Cezası Aldı

2021'de Çin eyalet konseyi, kripto para madenciliğinin yasaklandığını ilan etti. Söz konusu karar; Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'nun (NDRC),  2019 yılında bunu "istenmeyen" olarak nitelendirmesinden sonra geldi. Düzenleyici kurum, bunun olumsuz çevresel etkisini vurguladı.

Çinli yetkililer, Eylül 2017'de Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ticaretine ilişkin yasağı uygulamaya koymuşlardı. Daha önceki raporlar, yasağın ardından Bitcoin ağındaki hash oranının yüzde 50 düştüğünü ve sonraki aylarda Bitcoin fiyatının yaklaşık 30.000 dolara gerilediğini gösteriyor.

Fakat kripto para dünya çapında daha yaygın bir şekilde benimsenmeye başladıkça Çin de yavaş yavaş onun potansiyelini araştırıyor gibi görünüyor. Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), stablecoin'lere ilişkin düzenleyici çerçevesini aktif olarak geliştiriyor ve bildirildiğine göre bunu 2024 yılına kadar tamamlamayı planlıyor.

Kaynak: BeInCrypto

Parti Yetkilisi, Madenciliği Desteklediği için Müebbet Cezası Aldı içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar