Dikkat ÇekenlerKripto Para Haberleri

PayPal’ın Kripto Para Sektörüne Girmesi Ne Anlama Geliyor?

PayPal ve Venmo’nun Bitcoin ve diğer kripto paraların doğrudan satışını sunmaya hazır olduğu söylentileri dün manşetlerde yer aldı. Şirketten henüz resmi bir onay alınmadı. Ancak birkaç farklı kaynaktan gelen haberlere göre ödemeler devi blockchain mühendisleri için bir işe alım ilanı verdi ve bu gelişmeler beklentileri arttırdı.

Eşler arası ödeme alanına bir bakışta rekabetin arttığı görülmektedir. Cash App, Circle Pay, Wirex, Robinhood ve Revolut gibi şirketlerin hepsi benzer pazarlar için rekabet ediyor. Bu şirketlerin tümü hizmetlerine ek olarak kripto paralara da destek sunuyor. Bunu dikkate alarak, ödemeler devinin kripto paraları iş modeline dahil etmemesi mali olarak sorumsuz görünüyor. Dahası, bu söylentiler gerçekleşirse bu gelişme şirket için 180 derecelik çarpıcı bir dönüşü temsil edecektir.

2 yıl önce eski şirketin CEO’su Bill Harris, Bitcoin’in dolandırıclık olduğunu söyledi. Eski CEO, BTC’yi zenginliği bilgisizlerden internet dolandırıcılarına aktarmak için bir mekanizma olduğunu iddia etti ve BTC’yi “tarihin en büyük dolandırıcılığı” olarak nitelendirdi. Bununla birlikte, çoğu zaman olduğu gibi rekabet pazar liderini konumunu yeniden gözden geçirmeye zorlamıştır. Bunu göz önünde bulundurarak yapılan karalama kampanyalarına rağmen, kripto paraların ödemelerde kaçınılmaz olduğuna dair kanıtlar ortadadır.

Bitcoin Benimsenme Hayali PayPal ve Venmo Söylentileri ile Güçleniyor

BTC’de trilyon dolarlık piyasa değeri için gerekli olan kitlesel benimsenmenin yolu uzun ve acı vericidir. Ancak şirket, doğrudan Bitcoin ve diğer kripto paralarda satış hizmeti sunarsa BTC’nin benimsenmesi büyük oranda artabilir.

PayPal ilk elektronik ödeme platformlarından biriydi ve 2020 yılının ilk çeyreği itibariyle 325 milyon aktif kullanıcıya ve yıllık %17 büyümeye sahip.

PayPal’ın sahibi olduğu Venmo da boş bir şirket değil. Ryze Research’e göre, bankacılık devi JP Morgan Chase ile eşit bir rakam olan 50 milyon aktif kullanıcıya sahip. Böylece, kripto para alıp satan 375 milyon kullanıcının potansiyel bir havuzu ortaya çıkıyor. Lripto Youtuberı CryptoLark, bunun Bitcoin’de kıtlık yaratacağını iddia etti.

“Her bir PayPal kullanıcısı şu anda 0.05 BTC’ye sahip olamaz.”

Bununla birlikte, şu anda belirsiz kalan şey bu iki şirketin Bitcoin ve kripto paraları kendi iş stratejilerine nasıl dahil edeceğidir. Ryze Research tarafından da belirtildiği gibi, PayPal, havale ve e-Ticaret için kullanılırken, Venmo öncelikle tüketiciler tarafından eşler arası bir uygulama olarak kullanılmaktadır. Her iki platformda da kripto paraların dahil edilmesi, bu farklı iş modellerini değiştirecektir.

Ryze Research, her iki platforma da kripto paraları getirmenin şirketlerin mevcut stratejilerini geliştireceğine inanıyor.

“İlk işlevsellik sadece satın alıp satmak olsa da, Bitcoin hem PayPal hem de Venmo için üç tüketici kullanım durumunu ortaya çıkarabilir.”

PayPal Hala Çevrim İçi Ödemelerde Lider

Cash App gibi kripto para ödeme şirketleri PayPal’ın topuklarına yapışırken, ödemeler devi yine de rekabeti gelir açısından gölgede bırakıyor. Geçen yıl ödemeler devi 2018’in 15,45 milyar dolarlık gelirinden %15 artışla 17,7 milyar doların üzerinde gelir elde eti. Daha da önemlisi, 2010 yılında kuruluşundan bu yana her yıl büyüme kaydetti.

https://www.paypal.com/us/home

Cash App’in 2019’daki 1,11 milyar dolarlık geliri ile karşılaştırıldığında, 589 milyon doları Bitcoin satışlarından geldi, PayPal’ın e-ödeme sektörüne hakim olduğu açıkça ortadır. BTC ve diğer kripto paraların desteklenmesi henüz resmi olarak teyit edilmemiş olsa da, şirketin yöneticileri çevrim içi ödemelerde lider konumda kalmak istiyorlarsa Bitcoin’i görmezden gelmeye devam edemezler.

“DeFi Sayesinde Ethereum Ağı Hızla Büyüyor” adlı haberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/defi-sayesinde-ethereum-agi-hizla-buyuyor/

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu