Kripto Para Haberleri

Pekin Yönetiminin Kripto Para Birimlerine Baskısı Ne Anlam İfade Ediyor?

Çinli düzenleyiciler, finansal kurumların ve ödeme şirketlerinin kripto para birimleriyle ilgili hizmetler sağlamasını yasaklayan kısıtlamaları daha da sıkılaştırdı. Bu Çin’de kripto paralar üzerinde yeni bir baskı olduğuna işaret ediyor. Yeni kuralların çoğu, kripto para birimlerine yönelik önceki kısıtlamalara ve bazı finans ve ödeme firmalarının ticarete devam etmesine izin veren boşlukları kapatmaya yönelik geldi.

Yeni Çin Kripto Para Düzenlemeleri

81 Mayıs salı günü Çinli üç finans endüstrisi birliği bankaların ve çevrimiçi ödeme şirketlerini içeren üyelerine, müşterilere döviz bozdurma, kayıt, ticaret, takas ve hesap kapatma gibi kripto para birimini içeren herhangi bir hizmet sunmamalarını istedi.

Bu düzenlemeler, Çin Ulusal İnternet Finansmanı Derneği, Çin Bankacılık Derneği ve Çin Ödeme ve Takas Derneği’nin ortak açıklaması ile yapıldı ve Çin Halk Bankası (PBOC) tarafından yayınlandı. Bunlara ek olarak kurumların kripto para biriktirme, tröst veya saklama hizmetleri sağlaması ve kripto para birimleriyle ilgili finansal ürünler çıkarması yasaklandı. Kripto paralar ile ilgili bilgi hizmetleri, sigorta ve türev ürünleri ticareti de yasaklandı

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Thodex Mağdurunun davası Kabul Edildi ve Bir İlk’e İmza Atıldı!

Firmalara ayrıca kripto para birimi ticaretinde yer alan para akışlarının izlenmesini hızlandırmaları yönünde çağrıda bulunuldu.

çin kripto para

Çin’de eski Kripto Para Yasaları Nelerdi?

Çin, kripto para birimlerini yasal ödeme aracı olarak tanımıyor ve bankacılık sistemi kripto para birimlerini kabul etmiyor veya ilgili hizmetleri sağlamıyor.

2013 yılında Çin hükumeti, Bitcoin’i sanal bir emtia olarak tanımladı ve bireylerin çevrimiçi ticarete serbestçe katılmalarına izin verildiğini söyledi. Bununla birlikte o yılın ilerleyen günlerinde, Çin halk bankası yani PBOC dahil olmak üzere mali düzenleyiciler, bankaların ve ödeme şirketlerinin Bitcoin ile ilgili hizmetler sağlamasını yasakladı.

Eylül 2017’de ise Çin yatırımcıları korumak ve finansal riskleri azaltmak için ICO’ları yasakladı. ICO kuralları ayrıca kripto para birimi ticaret platformlarının yasal ihaleyi kripto para birimlerine dönüştürmesini ve bunun tam tersinin olmasını da yasakladı. Kısıtlamalar, bu tür ticaret platformlarının çoğunun kapanmasına ya da Çin dışına taşınmasına neden oldu.

ICO kuralları ayrıca finansal firmaların ve ödeme şirketlerinin hesap açılışları, kayıt, ticaret, takas veya tasfiye hizmetleri dahil olmak üzere ICO’lar ve kripto para birimleri için hizmet sağlamasını da yasakladı. PBOC, Temmuz 2018’e kadar 88 kripto para ticareti platformu ve 85 ICO platformunun piyasadan çekildiğini söyledi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Anchorage Merkle Data’yı Aldı ve Anchorage Trading'i Çıkardı

Çin Kripto Paralarda Neden Baskı Kuruyor?

Küresel Bitcoin boğa koşusu, Çin’deki kripto para birimi ticaretini canlandırdı. Salı günkü endüstriyel düzenlemeler spekülatif Bitcoin ticaretinin “insanların mülklerinin güvenliğini ihlal ettiği ve normal ekonomik ve finansal düzeni bozduğunu” yeniden canlandırdığı konusunda uyarıda bulundu.

Pek çok Çinli yatırımcı, Huobi ve OKEx dahil olmak üzere denizaşırı ülkelere taşınan Çin borsalarının sahip olduğu platformlarda işlem yapıyordu. Bu arada, Çin’in kripto para birimleri için tezgah üstü pazarı tekrardan ilgi toplarken, sosyal medyada bir zamanlar hareketsiz olan ticaret grafikleri yeniden canlandı.

Binance ve MXC’yi de içeren Çin odaklı borsalar, Çinli bireylerin sadece birkaç dakika süren bir süreçle çevrimiçi hesap açmalarına izin veriyor. Ayrıca, Çin Yuanını kripto para birimlerine dönüştürmeye yardımcı olan OTC pazarlarında eşler arası anlaşmaları kolaylaştırıyorlar. Bu tür işlemler bankalar veya Alipay veya WeChat Pay gibi çevrimiçi ödeme kanalları aracılığıyla yapılıyor.

Perakende yatırımcılar ayrıca hızlı ve sağlam getiri vaat eden çeşitli yatırım planları tasarlayan kripto para madencilerinden “bilgi işlem gücü” satın alabiliyor. Bu arada, kripto para birimlerinin Çin’in itibari para birimi Yuan’a yönelik potansiyel tehdidi, PBOC’yi kendi dijital para birimini başlatmaya teşvik etti.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin 6.500 dolara düştü!

çin kripto

Çin’in Kripto Para Birimlerine Baskısı Ne Anlam İfade Ediyor?

Yeni baskılar Çinlileri çeşitli ödeme kanallarını kullanarak kripto para satın almalarını zorlaştırıyor ve buna ek olarak madencilerin işlerini ve madencilerin kripto para birimlerini Yuan ile değiştirmelerini zorlaştırıyor.

Ayrıca bankalar ve ödeme şirketleri, kripto para birimleriyle ilgili para akışlarını belirleme konusunda da zorluklarla karşı karşıya. Hong Kong Bitcoin Derneği, Çin’in yenilenen kripto para birimi yasağına yanıt olarak bir tweet’te şunları söyledi: “Bitcoin’de yeni olanlar için, Çin Halk Bankası’nın boğa döngüsünde en az bir kez Bitcoin’i yasaklaması gelenekseldir.” dedi.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu