Anasayfa Kimdir Pierre Poilievre Kimdir?

Pierre Poilievre Kimdir?

Politikacılar

Pierre Poilievre Kimdir? Hayatı, Eğitimi ve Kariyeri hakkında bilinmesi gerekenler...

Pierre Poilievre Kimdir?
Hızlı İçerik

Pierre Poilievre, Carleton Parlamentosu üyesi ve Kanada Başbakanı adayı olan bir politikacıdır. 

Hayatı

1979 yılında Kanada’da dünyaya gelen Pierre Poilievre, 2022 yılından bu yana siyasi parti lideridir. Poilievre, Bitcoin (BTC) de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin normalleştirilmesini destekliyor, çünkü dijital para birimlerinin enflasyondan koruduğuna inanıyor. Ek olarak, Kanada'yı "dünyanın blockchain başkenti" yapmak istediğini belirtmiştir. Poilievre, büyük bütçe açıklarının enflasyonun nedeni olduğunu savunmaktadır.

Pierre Poilievre, akıcı bir şekilde İngilizce ve Fransızca konuşmaktadır. Poilievre'nin babası Donald Poilievre, ona küçük yaşlardan itibaren Fransızca konuşmayı korumayı öğretmiştir.

Eğitimi

Pierre Poilievre, Calgary Üniversitesinden, 2008 yılında Uluslararası İlişkiler alanında lisans derecesi ile mezun oldu.

Kariyeri

Lisans eğitimini tamamlamasının ardından Pierre Poilievre, Kanada İttifakı lideri Stockwell Day'de Danışman olarak işe başladı. Poilievre, ilk olarak 2004 yılında yapılan federal seçimlerin bir sonucu olarak Avam Kamarası'na seçildi. Ottawa çevresindeki bölgede bulunan Nepean-Carleton biniciliğini temsil ediyordu. Daha sonra, yeni oluşturulan Carleton biniciliğini temsil etti. Ek olarak, 2013 ve 2015 yılları arasında Demokratik Reform Bakanı olarak görev yaptı.

Pierre Poilievre, 2015 yılından itibaren İstihdam ve Sosyal Kalkınma Bakanıydı. 2017 yılından 2022 yılına kadar ise Gölge Maliye Bakanı olarak görev yaptı ve ardından, kısa bir süre iş ve sanayi için Gölge Bakan olarak görev yaptı. 2022 yılında şu anki lideri olduğu siyasi parti için yapılan seçime katıldı ve seçimin ilk oylamasını kazandı.

Pierre Poilievre Kimdir?
Pierre Poilievre Kimdir? Pierre Poilievre Kimdir? Hayatı, Eğitimi ve Kariyeri hakkında bilinmesi gerekenler...

Pierre Poilievre Kimdir? ile ilgili Haberler