Anasayfa Bitcoin Piyasa Devleri, Bitcoin ETF için BlackRock ile Görüşüyorlar!

Piyasa Devleri, Bitcoin ETF için BlackRock ile Görüşüyorlar!

Bitcoin

Finans piyasasının önde gelen oyuncuları, BlackRock'ın spot Bitcoin ETF'i için likidite sunmak üzere görüşmelerde bulunuyorlar.

Piyasa Devleri, BlackRock'ın Bitcoin ETF'i için Harekete Geçti!

Kripto para yatırımları dünyasında önemli bir gelişme olarak, piyasa yapıcılardan (MM) oluşan bir konsorsiyumun, ABD makamları tarafından onaylanmasının ardından BlackRock'ın spot Bitcoin ETF'i için likidite sunmak üzere görüşmelerde bulunduğu bildirildi. Bu hamle, kripto para birimlerinin artan ana akım kabulünün ve bu alandaki yatırım araçlarına olan talebin altını çiziyor.

Aralarında Jane Street, Virtu Financial, Jump Trading ve Hudson River Trading'in de bulunduğu finans piyasasının önde gelen oyuncularının, iShares Bitcoin Trust ETF için piyasa yapıcı olarak potansiyel rolleri konusunda BlackRock ile görüşmeler yürüttüğü düşünülüyor. 

Piyasa yapıcılar, finansal piyasalara likidite sağlamada önemli bir rol oynamaktadır. Bunlar, belirli bir miktarda hisse tutarlar ve gerektiğinde alım satım gerçekleştirerek yatırımcılar için likidite risklerini en aza indirirler.

BlackRock, Jane Street, Virtu ve Jump Trading devam eden müzakereler hakkında yorum yapmayı reddederken Hudson River Trading CoinDesk'in sorularına yanıt vermedi.

Birkaç ay önce hem Virtu hem de Jane Street, bir spot Bitcoin ETF'ine destek verdiğini ifade etti. Jane Street, Grayscale Investments'ın Bitcoin ETF teklifine ilişkin bir yorumunda, "Bitcoin ekosistemi artık borsada işlem gören ürünlerin (ETP'ler) ABD'de listelenmesi için yeterince sağlam." dedi. 

Virtu, ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Grayscale'in GBTC'yi bir spot Bitcoin ETF'ine dönüştürmesine izin vermesi halinde ABD'li yatırımcıların bundan fayda sağlayacağına inanıyordu.

GBTC hisseleri, yıllarca Bitcoin'in gerçek değerine kıyasla sürekli olarak önemli bir iskonto ile işlem gördü ve bu iskonto Aralık 2022'de yüzde 50'ye kadar ulaştı.

ETF'lerin aksine bu tröstün hisseleri, Bitcoin'e dönüştürülemez. Fakat bu yılın başından beri SEC'in GBTC'nin bir Bitcoin ETF'ine dönüştürülmesine izin vereceği beklentisi iskontoyu önemli ölçüde daralttı.

Piyasa Devleri, BlackRock'ın Bitcoin ETF'i için Harekete Geçti!

SEC'in Tutumunda Önemli Bir Değişiklik Var

Grayscale'in ilk dönüşüm talebi SEC tarafından reddedildi ancak Ağustos ayında bir mahkeme, düzenleyicinin gerekçesini reddetti. Ekim ayında SEC, söz konusu karara itiraz etmeyeceğini açıkladı. Bu da birçok kişi tarafından ABD'de bir Bitcoin ETF'ini gerçeğe dönüştürme yolunda önemli bir adım olarak görüldü. 

CoinShares Araştırma Müdürü James Butterfill şunları söyledi: "ABD'nin çok sayıda kripto para borsasına yönelik baskısının ardından birçok piyasa yapıcı daha önce geri çekilmiş ve temkinli davranmıştı. Fakat Grayscale kararından bu yana SEC'in tutumunda önemli bir değişiklik olduğunu gördük."

Piyasa Devleri, Bitcoin ETF için BlackRock ile Görüşüyorlar! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar