Coin Rehberi

Piyasa Trendleri Dostunuzdur!

“Trend dostunuzdur” sözünü daha önce görmüş olabilirsiniz ama aslında bir trendi tanımlamak ve bu trendde ticaret yapmak tamamen iki farklı şeydir.

İlk olarak, piyasanın hareket edebileceği üç farklı aşama vardır:

  1. Yükseliş Trendi
  2. Yatay Trend
  3. Düşüş Trendi

Yeni bir varlığa / tokene / kripto paraya bakarken ilk göreviniz, fiyatın sol tarafta ne gibi bir hareket yaptığı ve şu anda ne hareketi yaptığına göre nerede olduğunu bulmaktır.

Neler olup bittiğini görmek için daha uzaktan bakmanız gerekir. Gün içi veya ölçeklendirme zaman dilimi (M30 ve daha düşük) tam resmi görmek için yeterli olmaz ve bu nedenle daha yüksek zaman dilimleri kullanmak zorunludur. En azından günlük zaman aralığı veya daha yüksek kullanmak gereklidir.

Trend Nedir?

Trend; günler, haftalar ve hatta aylar veya yıllar boyunca devam edebilen bir yönde uzun vadeli bir harekettir. Her trend, içinde birden fazla kısa vadeli trendden oluşur. Farklı trendleri herhangi bir zaman diliminde gerçekleşebilecek bir döngü türü olarak da düşünebilirsiniz.

Trend Nasıl Belirlenir?

Daha önce de belirtildiği gibi üç farklı trend çeşidi vardır, ancak ana odak noktamız yükseliş trendi ve düşüş trendi olacaktır.

Bir yükseliş trendi higher high ve higherr low’lardan oluşur.

Bir düşüş trendi lower high ve lower low’lardan oluşur.

Bu kilit unsurlar, trendlerin kırılmasının oldukça görünür olduğu herhangi bir zaman diliminde bulunabilir. Trendin yönünü belirlemek için genellikle trend çizgilerini kullanabilirsiniz. Bir yükseliş trendinde eninde sonunda her şey higher high’lar ve higher low’lara gelir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Yeni Başlayanlar için Tether (USDT) Cüzdanları

Trendin Gücü Nasıl Belirlenir?

Genel olarak fiyat yükseldikçe daha fazla alıcı devreye girer ve böylece short pozisyonlarını kapatılmaya zorlanır. Bu, giderek daha fazla yukarı çıkan fiyat artışı mumları ile görünebilir. Mumlar yükseldikçe yükseliş trendi daha güçlü olur ve piyasanın kırılmadan önceki seviyede piyasa katılmanız daha da zorlaşır.

Trend Yönünde Piyasaya Nasıl Girilir?

Fiyat hızlı bir şekilde hareket ederken insanların sık sık en düşük fiyatlardan almak istediklerinden ya da adlıklarından bahsettiğini görürsünüz. Daha önce de belirtildiği gibi çok güçlü bir yükseliş trendinde geri çekilmeler nispeten azdır ve bu nedenle giriş yapmak bazen zaman alabilir.

Bir yükseliş trendinde satın almak istersiniz ve bir düşüş trendinde ralliden satmak istersiniz.

Aralarda ki Fiyat Değişiklikleri

Fiyat asla düz çizgiler içinde yukarı veya aşağı gitmez. Bazen biraz düzeltme yapar ve hareketini daha yüksek veya daha düşük bir şekilde sürdürür veya daha uzun bir süre yanal olarak gider. Fiyatın genel piyasa yapısında nerede olduğuna ve solda tarafta neler olduğuna bağlı olarak hareketini sürdürmeden önce fiyat bir düzeltme aşamasına girebilir veya trend yön değiştirebilir.

Trendlerin Yön Değiştirmesi Nedir?

Trendin altını veya üstünü yakalamak çok zordur ve çoğu zaman bu seviyeler yakalanamaz. Aynı şey en düşükten almak ve en yüksekten satmak için de geçerlidir. Piyasa, teorinizi tam olarak kanıtlamadan önce en düşük fiyattan almayı veya en üst fiyattan satmayı beklemek çok uzun sürebilir ve bu yüzden bu seviyeleri hedef haline getirmek birinci önceliğiniz olmamalıdır. Belirli durumlarda farklı yaklaşımların devreye girdiği birçok istisna vardır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Adım Adım Ethereum (ETH) Cüzdanı Açma

Bir ticaret açısından, bir boğa trendinin zirvesini tahmin etmek genellikle güçlü bir ön yargıya neden olabilir ve kendinizi fiyatın daha fazla artamayacağına ikna etmiş olursunuz.

Fiyatın nereye gidebileceği seviyelerden değil, mevcut olan trende göre ticaret yapın.

Örneğin çok güçlü bir yükseliş trendinde short yapmak akıntının tersine yüzmek gibidir. Daha fazla disiplin, deneyim ve risk yönetimi gerektirir. Genellikle trende karşı alım satım yapmak daha fazla risk içerir ve sorunsuz değildir.

Devam eden trendin yönünü belirledikten sonra bir ticarette nasıl kalınacağı çok önemlidir.

Bir trendin ne kadar güçlü olduğunu ve trendin hala değerlendirdiğiniz yöne gidip gitmediğini belirlemenin birçok farklı yolu vardır.

Örnek 1: MA 200

Düşüş trendi; Fiyat günlük zaman diliminde 200 hareketli ortalamanın (MA) altında kalıyor.

Örnek 2: GUPPY veya GMMA

Guppy, 5 yavaş ve 5 hızlı üssel hareketli ortalamadan (EMA) oluşur. EMA’lar sıkıştırılmış boğa hareketi içerisindeyse ve ayılar da aynı fikirde ise, hızlı EMA’lar yavaş EMA’ların üzerine çıktığında, trend yükseliş trendine dönüşür ve bunun tam tersinde de trend düşüş trendine dönüşür.

Fiyatın Guppy’nin üzerinde olduğu sürece trend aktiftir ve düşüş hareketinde guppy veya kırmızı renktetir. Sadece yeşilden almak ve kırmızıdan satmak zorunda olduğunuzu düşünmek yanlış bir düşüncedir. Guppy, orta veya uzun vadeli trendin nasıl olduğunu göstermek için sadece renkli bir araçtır. Doğası ve EMA’lar tarafından hesaplanması göz önüne alındığında, size çok geç sinyaller verir ve böylece sadece guppy’e güvenirseniz potansiyel karlarınızdan kayıp verirsiniz.

 

Örnek 3: EMA 9 ve 18

Örnek 4: MA 50/200

Ticarette hareketli ortalamaları ile ilgili en büyük sorun; fiyatın bir talep bölgesine düştüğünde hareketli ortalamaların aşağı doğru gitmesi ve tekrardan yukarı doğru gideceklerine işaret verdikleri zamanda en iyi girişi kaçırmanıza ve en düşükten satın almak yerine yüksek seviyelerden satın almanıza neden olmalarıdır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bilinmesi Gereken Bitcoin ve Kripto Para Ticaret İpuçları

Sonuç Olarak

Genellikle içgüdüsel bir hareket olursa kalabalıkla birlikte ticaret yönüne katılmak ve piyasanın size verdiği yönde ticaret yapmak akıllıca bir hareketti. Güçlü trendlere karşı ticaret yapmak riskli olabilir. Yükseliş trendinde satış yapmak en düşük fiyatı ne kadar olacağını tahmin etmekten çok daha kolaydır. Aynı şey boğa piyasaları için de geçerlidir; destekten veya en düşük fiyattan almak en yüksek fiyatın nerede olacağını tahmin edememekten çok daha karlıdır.

Trend dostunuz olmayan dek en iyi dostunuzdur.

Trend değişiyorsa, bir kez daha en düşük fiyatlardan satın almaya başlayabilirsiniz.

Teorik olarak eğer en düşük fiyattan long uzun ve yüksek fiyattan short pozisyonlara girerseniz paranızı ikiye katlayabilirsiniz ama bu çok fazla risklidir.

Daha önce de belirtildiği gibi akıntıya karşı yüzmek, kapsamlı ve zor bir görev olabilir. Sadece trendde ticaret yaparsanız daha güvenli girişleriz olur ve daha iyi bir risk / ödül oranı elde edersiniz.

Büyük resmin tamamını gözden kaçırmamak önemlidir. Gün içi zaman dilimlerinde kaybolmak ve fiyatın nasıl davrandığı ve nereye gitmek istediği fiyat hareketini gözlemlemek caziptir, ancak trend sonuçta daha büyük zaman dilimindedir.

Yükseliş trendinde en düşükten al ve düşüş trendinde fiyat artışlarından sat.

Bu kurallar, zaman diliminden bağımsız olarak aynıdır. Para kazanmak için en düşükten girmek veya en yüksekten çıkmak zorunda değilsinizdir Fiyatın ne olabileceğine dair kişisel önyargılarınızla ticaret yapmak yanlış bir analize yol açabilir ve böylece paranızı piyasa da kaybedebilirsiniz.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

Osman Kolat

Osman Kolat, 1987 Ankara doğumludur. Ekonomi, kripto paralar, fintech üzerine çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda ekonomi okur yazarlığı yanı sıra, mevcut ekonomik düzeni daha iyi anlayabilmek ve okuyucularına aktarabilmek adına akademik çalışmalar yürütmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu