Anasayfa Altcoin Piyasada Şok Dalgaları: Polygon Tabanlı Stablecoin Depeg Oldu!

Piyasada Şok Dalgaları: Polygon Tabanlı Stablecoin Depeg Oldu!

Altcoin

Polygon tabanlı Real USD (USDR), ABD dolarına olan sabitliğini kaybetti.

Piyasada Şok Dalgaları: Polygon Tabanlı Stablecoin Depeg Oldu!

Kripto para birimlerinin ve gayrimenkul varlıklarının bir karışımıyla desteklenen Real USD (USDR) stablecoin, ABD dolarına olan sabitliğini kaybetti. Bu durum, kripto para dünyasında şok dalgaları yarattı.

Proje ekibi; aceleyle yapılan itfaların, hazinesinden başta Dai olmak üzere önemli miktarda likit varlık kaybına yol açtığını açıkladı. Proje, para çekme işlemlerinin ardından hazinesinden başta Dai olmak üzere önemli miktarda likit varlık kaybetti.

USDR, Polygon üzerinde çalışan Pearl merkeziyetsiz borsasında işlem görmektedir. Stablecoin, fiyatını 0,5040 dolara kadar düşüren büyük bir satış yaşadı.

Bu, piyasa değerinde yüzde 50'lik şaşırtıcı bir kayba işaret ediyor. Projenin geliştiricileri, yatırımcılar arasında endişeler varken, topluluğa aktif olarak çözümler üzerinde çalıştıklarına dair güvence verdi.

Bu, bir likidite sorunu. USDR'yi destekleyen gayrimenkul ve dijital varlıklar hala mevcuttur ve itfaları desteklemek için kullanılacaktır.

Stablecoin'ler Aşırı Piyasa Koşullarında Değer Kaybedebilir

Piyasada Şok Dalgaları: Polygon Tabanlı Stablecoin Depeg Oldu!

ABD dolarına sabitlenmiş olan stablecoin'ler, açık piyasada 1 dolar değerini tutarlı bir şekilde korumak üzere tasarlanmıştır. Fakat USDR örneğinde görüldüğü gibi stablecoin'ler, aşırı piyasa koşullarında değer kaybedebilir. Bunun nedeni aşırı satış baskısı olabilir.

Uygulamanın resmî web sitesi, 11 Ekim saat 9:57'de UTC'de yaptığı açıklamada, hazinenin bu kaybına rağmen varlıklarının hala coin'in tüm piyasa değerinden daha değerli olduğunu söyledi.

Coin'in doğal ekosisteminin bir parçası olan Tangible (TNGBL) tokenleri, USDR için teminatın yüzde 14,74'ünü oluşturuyor. Grup, kalan yüzde 85,26'lık kısmın gayrimenkul ve bir "sigorta fonu" ile güvence altına alındığını ileri sürüyor. 

Circle'ın USDC'si, birkaç ABD bankası iflasla karşı karşıya kaldığında 0,885 dolara düştü. Üç gün sonra tekrar toparlandı. Fakat Terra'nın UST'si o kadar şanslı değildi, sabitliğini kaybetti ve asla geri kazanamadı.

USDR'nin yakın zamanda değer kaybetmesi; USDT, BUSD ve USDC de dâhil olmak üzere bu tür olayların büyüyen listesine ekleniyor. Bu coin'lerin öngörülemeyen doğası, tek bir stablecoin'in en ufak bir depeg'ini bile takiben piyasa bulaşıcılığına ilişkin endişeleri artırdı.

USDT'nin Tartışmalı Depeg'i

Geçtiğimiz Ağustos ayında şaşırtıcı bir olay olarak, dolara sabitlenmiş bir stablecoin olan USDT, değerinin 0,998'e düştüğünü gördü. Bu değer kaybı; USDT'nin havuzdaki ağırlığının yüzde 59'a, yani 135 milyon doların üzerine çıkmasıyla birlikte artan satış baskısını tetikledi.

Bu olay, Tether'in rezervleriyle ilgili şeffaflık eksikliğine ilişkin endişeleri yeniden alevlendirdi. Tether'in gerçek nakit yerine ABD hazine tahvillerine olan yoğun bağımlılığı da likiditesine ilişkin endişeleri ateşledi.

USDR'nin depeg olması, stablecoin'lerin karşılaştığı zorlukların belirgin bir hatırlatıcısı olmakla birlikte kripto para piyasasının esnekliğini ve uyarlanabilirliğini de vurguluyor. USDR şimdilik sabitliğini kaybetmiş olsa da geniş kripto topluluğu, bu ilgi çekici kripto para birimine istikrar kazandırmak için proje ekibinin yenilikçi çözümlerini merakla bekliyor.

Piyasada Şok Dalgaları: Polygon Tabanlı Stablecoin Depeg Oldu! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
Icrypex Nedir? Icrypex Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik