Analizler

Piyasalar sarsıldı! Altın, Euro ve Dolar ne durumda?

ABD işsizlik verileri beklenenden daha fazla olarak açıklandı. ABD başkanı Donald Trump Covıd-19 teşvik paketi konuşmalarının seçimlerden sonra devam edeceğini söyleyince piyasalar sarsıldı. ABD’nin 1,6 trilyon dolar ya da 2,2 trilyon dolarlık teşvik paketi konuşmaları dolar endeksini (DXY) güçlendirdi ve bunun bir sonucu olarak Nasdaq %2,20 ve Dow Jones %2,24 değer kazandı.

Doların diğer büyük paralar karşısında ve altın gibi güvenli yatırım varlıkları karşısında değer kazanması altının %1,96 değer kaybetmesine neden oldu. Daha önceki analizlerimde de söylediğim gibi Altın yükseliş trendine devam edecektir. Yukarı yönde güçlü direnç seviyeleri olsa da altın bu seviyeleri geçerek tekrardan güçlü bir sıçrama yapabilir.

Altın

Altın analizine gelecek olursak, 1,917 dolar ons altın fiyatında yükseliş trendi devamını engelleyen ve böylece fiyatın düşmesine neden olan önemli bir dirençtir. Bir diğer önemli dirençte 1,906 dolardadır ve bu seviye son düşüş hareketinde fiyata destek çıkmıştır.

Piyasalar sarsıldı! Altın, Euro ve Dolar ne durumda?

https://www.overbit.com/en/contracts/xauusd

Altın Jerome Powell’ın korona virüsünün daha fazla yayılmasını ve FOMC ekonomik tahminlerinin hala “belirsiz” olduğunu söylediği konuşmasından sonra toparlanmaya başladı. Bu makalenin yazımı sırasında altın 1,920 dolarda 4 saatlik grafikte MA100’ün üzerinde işlem görüyor. Kısa vadede fiyat düşüş yanlısı gözükse de MACD indikatörü bunun tam tersini söylüyor.

Piyasalar sarsıldı! Altın, Euro ve Dolar ne durumda?

https://www.overbit.com/en/contracts/xauusd

Altın fiyatı 1,906 dolarlık destek seviyesinin altına gerilerse fiyat ilk olarak 1,874 dolara ve daha sonra 1,855 dolara düşebilir. Dinamik direnç seviyesi (üçgen formasyonunun alt kısmı) savunulursa boğalar fiyatı 1,917 doların üzerine çıkartabilir.

Euro ve Sterlin

Euro ve Sterlin şu anda ABD doları karşısında tehlike bölgesine giriyor. Önümüzdeki hafta açıklanacak ekonomik veriler umut olmadığını gösteriyor. İngiltere barların, restoranların ve pubların saat 6’dan önce kapanması gibi daha fazla kısıtlamalara gidecek gibi duruyor. İngiltere Ortalama Kazanç Endeksinin (Average Earnings Index) bir kez daha %0,3 düşmesi bekleniyor. İngiltere işsizlik verileri de şu anda ülkede 125 bin işsiz olduğunu gösteriyor. Euro piyasası için gelecek hafta yayınlanacak German ZEW ve CPI (MoM) verilerini takip edilmelidir.

Sterlin Fiyat Analizi

Şu anda Sterlin/Dolar grafiklerinde iki tane formasyon oluşuyor. İlk formasyon Baş ve Omuz, ikinci formasyon Ters Baş ve Omuz. Bu iki modelde fiyatın farklı yönde gideceğinin sinyalini veriyor.

Kısa vadeli dönemde GBP/USD 1,28670’de bulunan MA100’ü tekrardan test edebilir ve bu seviyeden sonra parite Eylül ayı ortalarında görülen güçlü statik direnç olan 1,28820’ye düşebilir.

Piyasalar sarsıldı! Altın, Euro ve Dolar ne durumda?

https://www.overbit.com/en/contracts/gbpusd

Sterlin’in uzun vadeli görünümü çok daha olumludur. 1,28820’ye bir düşüş trendi tersinde çevirebilir ve Sterlin Ters Baş ve Omuz modeli oluşturarak 1,29900 ve 1,30600’e doğru tırmanışa geçebilir.

Piyasalar sarsıldı! Altın, Euro ve Dolar ne durumda?

https://www.overbit.com/en/contracts/gbpusd

Euro Fiyat Analizi

Euro fiyatı şu anda MA100’ün altındadır. Fiyat dinamik direncinin üzerinde olsa da MACD sinyali düşüş trendinin devam edeceğinin göstermektedir. Avrupa ve Almanya verileri kötü olursa Euro, ABD doları karşısında 1,17060 ve 1,16780’ye düşebilir.

Piyasalar sarsıldı! Altın, Euro ve Dolar ne durumda?

https://www.overbit.com/en/contracts/eurusd

“Sıcak gelişme: ABD hükumeti 2,2 trilyon dolar piyasaya sürecek” adlı hala geçerli bir önceki analizi okumak için: https://www.koinbox.net/abd-hukumeti-2-2-trilyon-dolar-piyasa/

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu