Anasayfa Sektörel Plan Açıklandı: Kripto Borsaları Bunu Yapmak Zorunda Kalabilir!

Plan Açıklandı: Kripto Borsaları Bunu Yapmak Zorunda Kalabilir!

Sektörel

Avustralya hükûmeti, kripto para borsalarına yönelik önemli bir zorunluluk getirmeyi planlıyor. İşte ayrıntılar...

Plan Açıklandı: Kripto Borsaları Bunu Yapmak Zorunda Kalabilir!

Avustralya hükûmeti, kripto para borsalarının yerel düzenleyiciden bir finansal hizmetler lisansı almasını zorunlu kılarak dijital varlık sektörünü düzenleme planını açıkladı. Bu hamle, tüketicileri korumayı ve kripto endüstrisinde yeniliği teşvik etmeyi amaçlıyor. Fakat bazı borsalar, teklifle ilgili endişelerini dile getiriyor.

Avustralya Hazinesi, 16 Ekim'de "Dijital Varlık Platformlarının Düzenlenmesi" başlıklı bir istişare belgesi yayınladı. Kripto para borsaları ve hizmet sağlayıcıları için önerilen düzenleyici çerçevenin ana hatlarını çizen belge, dijital varlık sektörünün büyümesini ve gelişimini desteklerken bu sektörle ilişkili tüketici zararlarını ve sistemik riskleri ele almayı amaçlıyor.

Belge, kripto para birimleri için ayrı kurallar formüle etmek yerine mevcut finansal hizmetler rejimini uygulayarak kripto para borsalarını düzenlemeyi öneriyor. Bu çerçevede kripto para borsalarının, Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu'ndan (ASIC) finansal hizmetler lisansı alması ve diğer finansal hizmet sağlayıcılarıyla aynı yükümlülüklere uyması gerekecektir.

Belge, düzenlemelerin öncelikle bireysel kripto para birimleri veya tokenler yerine kripto para borsalarını ve hizmet sağlayıcılarını hedef alacağını açıklığa kavuşturmaktadır. Belge; ödeme tokenleri, utility tokenleri, security tokenleri ve stablecoin'ler dâhil olmak üzere çeşitli kripto varlıklarının varlığını kabul etmektedir.

Belge, bu varlıklardan bazılarının şu anda "Şirketler Yasası" uyarınca finansal ürün tanımı kapsamına girmeyebileceğini kabul etmektedir. Bu endişeyi gidermek için rapor, 2023 yılının sonuna kadar bir token haritalama çalışması yapılmasını önermektedir. Bu çalışma, farklı kripto varlık türlerini sınıflandıracak ve bunların finansal ürün olarak düzenlenip düzenlenmeyeceğini belirleyecektir.

Plan Açıklandı: Kripto Borsaları Bunu Yapmak Zorunda Kalabilir!

Kripto Para Borsalarından Farklı Tepkiler Geldi

Avustralya'da faaliyet gösteren kripto para borsalarına ilişkin istişare belgesi çeşitli tepkilere yol açtı. Bazıları bu öneriyi kripto para sektöründe netlik ve kesinlik sağlamaya yönelik olumlu bir adım olarak görürken, diğerleri ise yeniliği ve rekabeti engelleyebilecek gerici ve kısıtlayıcı bir yaklaşım olarak eleştiriyor.

Kraken Avustralya'nın direktörü Jonathon Miller, teklifle ilgili hayal kırıklığını dile getirdi. Miller; bu teklifi, "kriptoyu mevcut finansal hizmetler düzenlemesine sokmak" olarak tanımladı. Ona göre Avustralya, kapsamlı bir kripto çerçevesi uygulamada diğer ülkelerin gerisinde kalıyor. 

Miller, kripto alanında gelecekteki yeniliklerin düzenleyici önlemlerle göz ardı edilmemesini sağlamak için hükûmetle işbirliği yapmayı umuyor.

Miller, "Geleneksel finansal hizmetler kutusunun dışında kalabilecek olan kriptoda alanında gelecekteki yeniliklerin faydalarını ortadan kaldırmadığımızdan emin olmak için hükûmetle iş birliği içinde çalışabileceğimizi umuyorum." dedi.

Avustralyalı kripto borsası Swyftx'in genel danışmanı Adam Percy, teklife yönelik desteğini ifade etti. Percy, kripto para kullanıcılarının blockchain teknolojisine erişebilmelerini sağlarken, aynı zamanda korunmalarının ve yeniliğe yer açmalarının önemini vurguladı.

Kaynak: CoinGape

Plan Açıklandı: Kripto Borsaları Bunu Yapmak Zorunda Kalabilir! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan