Anasayfa Rehber Play-to-Earn Ekosisteminin Yeni Harikası ''Gala Games'' Nedir?

Play-to-Earn Ekosisteminin Yeni Harikası ''Gala Games'' Nedir?

Rehber

Çeşitli play-to-earn (P2E) oyunları sunan bir blockchain oyun platformu olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Gala Games hakkında tüm merak edilenler...

Play-to-Earn Ekosisteminin Yeni Harikası ''Gala Games'' Nedir?

Gala Games, play-to-earn oyun ekosistemi olarak karşımıza çıkıyor. Eric Schiermeyer, Michael McCarthy ve Wright Thurston tarafından 2019 yılında kurulan ağ, kullanıcıları yeni yollarla güçlendiren merkeziyetsiz oyun çözümleri sunuyor.

Geliştiriciler, özellikle GameFi'nin ve blockchain teknolojisinin daha fazla benimsenmesini sağlamaya çalışıyorlar. GameFi, finansın ve oyunun birleşimini tanımlamak için kullanılıyor.

Play-to-earn oyun ağlarının şu anda yükselişte olduğu görülüyor. Bu ağlar; kullanıcıların, bir zamanlar belirli bir oyun ortamına göre düzenlenmiş olan değerin kilidini açmalarını mümkün kılıyor.

Söz konusu ağları çevreleyen çok fazla hype olduğunu ve bu ilginin, Gala için yatırımcıların yoğun desteğine dönüştüğünü söyleyebiliriz. Gala Games ile ortaklık kuran C2 Ventures, play-to-earn oyun piyasasının geliştirilmesine yatırım yapmak üzere 100 milyon dolarlık bir fon oluşturmuştur.

GALA Token Nedir?

GALA; play-to-earn platformu Gala Games ekosisteminde kullanılan, Ethereum blockchain üzerine inşa edilmiş bir utility token olarak ön plana çıkıyor. İşte söz konusu token ile ilgili bazı önemli ayrıntılar:

 • Utility token: GALA, Gala Games ekosisteminde ödeme aracı işlevini gören bir utility tokendir. Gala Store'da NFT'leri satın almak için kullanılabilen GALA, aynı zamanda Gala Games katılımcıları arasında bir değişim aracı olarak da kullanılabiliyor.
 • Gala Games ekosistemi: GALA, NFT'leri oyunlara entegre etmeyi ve oyunculara edindikleri veya kazandıkları varlıklar üzerinde blockchain tabanlı sahiplik sağlamayı hedefleyen Gala Games platformunda kullanılıyor. Oyuncuların oyun gelişimi üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlayan platform, ayrıca oyun içi öğelerin takas edilebileceği, satılabileceği veya bağımsız olarak saklanabileceği bir dizi oyun sunuyor.
 • Arz ve fiyat: GALA'nın dolaşımdaki arz, toplam arz ve maksimum arz gibi bilgilerine CoinMarketCap veya CoinGecko gibi platformlar üzerinden ulaşabilirsiniz. Tıpkı diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi GALA'nın fiyatı da arz-talep dengesi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

Play-to-Earn Ekosisteminin Yeni Harikası ''Gala Games'' Nedir?

Gala Games Ekosisteminin Amacı Nedir?

Gala Games ekosisteminin amacı, NFT'leri oyunlara entegre eden merkeziyetsiz bir ağ oluşturmaktır. Kullanıcılara oyun platformları aracılığıyla elde edilen milyarlarca dolardan pay vermeyi hedefleyen Gala Games, oyun ekosistemlerinden NFT ve diğer dijital varlıklar şeklinde değer almanızı sağlamak istiyor. Böylece oyun ekosisteminden ayrılabiliyor ve bu öğeleri diğer popüler kripto para birimleri karşılığında çeşitli merkeziyetsiz borsalarda takas edebiliyorsunuz.

İşte Gala Games ekosisteminin temel yönleri:

 • Merkeziyetsizlik:

Gala Games, blockchain teknolojisini kullanarak ve oyuncuların oyun gelişimi üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlayarak oyun endüstrisini merkeziyetsiz hale getirmek istiyor. Merkeziyetsizlik sayesinde oyuncular, platformda başlatılan oyunlarda söz sahibi olabiliyorlar.

 • Blockchain tabanlı mülkiyet:

Gala Games platformu, oyunculara oyunlarda edindikleri veya kazandıkları varlıklar üzerinde blockchain tabanlı mülkiyet sağlıyor. Bu da oyuncuların; silahlar, aletler ve skin'ler gibi oyun içi öğelerinin gerçek mülkiyetine sahip oldukları anlamına geliyor. Söz konusu öğeler, NFT pazar yeri işlevini gören Gala Store'da ve sektörün en büyük NFT pazar yerlerinden biri olan OpenSea'de alınıp satılabiliyor.

 • Play-to-earn (P2E):

Gala Games, oyuncuların platformdaki oyunlara katılarak ödüller kazanabilecekleri ve potansiyel olarak gelir elde edebilecekleri bir play-to-earn modeli üzerinde çalışıyor. Bazı eleştirmenler; birçok play-to-earn blockchain oyununun, keyifli oyundan ziyade parasal teşvike odaklandığına inanıyor. Gala Games, "gerçekten oynamak isteyeceğiniz blockchain oyunları" yaratarak bu eleştiriyi gidermeyi amaçlıyor.

Gala'nın kripto tabanlı ödüller içeren üç boyutlu oyunları arasında Champions Arena, Dragon Strike, PokerGo Play, Spider Tanks, Town Star, Eternal Paradox, Superior, Meow Match, Legends Reborn, GRIT, Mirandus, Mirandus: Tavern Games, Battlestar Galactica Eternity, Last Expedition, The Walking Dead: Empires, Legacy, Echoes of Empire ve Fortitude gibi çevrim içi çok oyunculu savaş arenası (MOBA), gerçek zamanlı strateji (RTS) ve rol yapma (RPG) oyunları yer alıyor.

 • Ölçeklenebilir blockchain platformu:

Gala Games, blockchain tabanlı oyunların başlatılmasına ve işletilmesine imkân tanıyan ölçeklenebilir bir blockchain platformu işlevini görmeyi hedefliyor. Platform, oyun geliştiricilerinin fikirlerini sunmaları için bir alan sağlıyor. Bu fikirler, daha sonra hangi oyunların başlatılacağını belirlemek üzere GALA düğümleri tarafından oylanıyor.

Play-to-Earn Ekosisteminin Yeni Harikası ''Gala Games'' Nedir?

Gala Games Ekosisteminde Düğümlerin Rolü Nedir?

Düğümler, merkeziyetsiz ağın geliştirilmesine ve sürdürülmesine katkıda bulunarak Gala Games ekosisteminde önemli bir rol oynuyor. Gala ağına güç veren dört ana düğüm türü bulunuyor. Bu düğümler, Gala tarafından ev sahipliği yapılan oyunları çalıştırmak için gerekli bilişimsel gücü sağlayan ve katkıları için GALA ve/veya NFT ile ödüllendirilen kullanıcılara ait oluyor.

Düğüm sisteminin genel özellikleri şu şekildedir:

 • Kullanılabilirlik kanıtı:

Gala Games ekosisteminde düğümler, kullanılabilirlik kanıtı (proof-of-availability) esasına göre çalışıyor. Bu da düğümlerin, Gala ağına destek sağladıkları için GALA ve benzersiz öğeler ile ödüllendirildikleri anlamına geliyor.

 • Destek hizmetleri:

Gala Games, bir kuruluş olarak, merkeziyetsiz ağa destek hizmetleri sağlıyor. Bu; oyun stüdyolarının Gala Games ağına entegre edilmesine yardımcı olmayı, düğüm yazılımını güncellemeyi, geliştirmede en iyi uygulamaları sürdürmeyi ve topluluğun pazarlama çabaları yoluyla ağı büyütmelerine katkıda bulunmayı içeriyor.

 • Uzun vadeli vizyon:

Gala Games düğümleri için uzun vadeli vizyon, her biri birden çok oyun üzerinde çalışan ve düğüm ağına drop edilecek düzenli bir NFT akışı oluşturan birden çok oyun stüdyosunu içeriyor. Düğümlerin, ağı teşvik etmek ve istikrarlı tutmak için oluşturulmuş bir ekonomik model ile ekosistemi desteklemede hayati bir rol oynamaları bekleniyor.

 • Düğüm türleri:

Gala Games ekosistemi, merkeziyetsiz bir düğüm ağı tarafından destekleniyor. Her düğüm türü, platformun gelişimi ve gidişatı için kritik olan belirli bir iş yüküne sahip oluyor.

Kurucu düğümler, Gala Games ekosisteminin bel kemiğidir. Bu düğümler, oy verme yeteneği aracılığıyla platformun gelişimine ve yönüne doğrudan katkıda bulunuyor.

Oyun düğümleri, platform oyunlarının düzgün çalışmasını sağlamak için söz konusu oyunlarla ilgili görevleri yerine getiriyor.

Oynatıcı düğümleri, kullanıcıların NFT'lerini dinlemelerini sağlamak için merkeziyetsiz müzik çalar işlevini görürken, film düğümleri ise kullanıcıların izlemeleri için film oynatıyor.

Play-to-Earn Ekosisteminin Yeni Harikası ''Gala Games'' Nedir?

Gala Games Ekosisteminin Geleneksel Oyun Platformlarından Farkı Nedir?

Gala Games ekosisteminin geleneksel oyun platformlarından farkı şu şekildedir:

 • Oyun içi varlıkların gerçek sahipliği:

Gala Games ekosistemi, oyunculara oyun içi varlıkların gerçek sahipliğini benzersiz bir şekilde sağlamak için blockchain teknolojisini kullanıyor. Böylece ekosistem, hem kripto hem de oyun topluluklarının ilgisini çekmeyi başarıyor.

 • Merkeziyetsizlik:

Gala Games ekosistemi merkeziyetsizdir. Bu da oyuncuların, platformun gidişatında söz sahibi olduklarına işaret ediyor. Oyuncular, platforma hangi oyunların eklenmesi gerektiğinin belirlenmesine yardımcı olmak için dağıtık oylama mekanizmalarına katılabiliyorlar.

 • Play-to-earn modeli:

Geleneksel oyun platformlarında oyuncular, genellikle oynamak için ödeme yapıyorlar. Play-to-earn modeli üzerinde çalışan Gala Games ekosisteminde ise oyuncular, oyunlara katılarak ödül kazanabiliyor ve bu şekilde gelir sahibi olabiliyorlar.

 • NFT'lerin entegrasyonu:

Gala Games ekosistemi, NFT'lerin işlevselliğini oyunlara dâhil ediyor. NFT tabanlı oyun içi varlıklar, oyuncular tarafından açık piyasada alınıp satılabiliyor. Arz ve talep kuralı, bu varlıkların değerini belirliyor.

 • GALA:

Gala Games ekosisteminin yerel kripto para birimi olan GALA, hem utility token hem de yönetişim tokeni olarak ağ genelinde çeşitli kullanım alanlarına sahiptir.

Kurucu düğüm operatörleri için bir ödül teşvik mekanizması olarak ön plana çıkan GALA, ayrıca oylama yoluyla yönetişim aracı işlevini görüyor.

GALA, oyun içi oyuncu ödülleri için kullanılabiliyor. Gala Store'da satın alınabilir NFT'ler için bir ödeme birimi olarak kullanılabilen GALA, aynı zamanda bir düğüm çalıştırmak üzere lisans satın almak için de gerekli olabiliyor.

Play-to-Earn Ekosisteminin Yeni Harikası ''Gala Games'' Nedir?

Kripto Kullanıcısı Olmayanlar Gala Games Ekosistemine Katılabilir mi?

Gala Games ekosistemi, kripto para ile ilgili deneyimleri ne olursa olsun tüm oyuncular ve NFT meraklıları için erişilebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Projenin web sitesinde, "Oyunlarımızda blockchain'in görünmez olması gerektiğine inanıyoruz. Kendilerini blockchain uzmanı olarak görsünler ya da görmesinler, tüm oyuncuların keyif alabileceği basit oyun mekanikleri kullanıyoruz." ifadeleri yer alıyor.

Merkeziyetsiz Gala Games ekosistemi, kapıları ardına kadar açmayı ve oyunculara hak ettikleri kontrolü geri vermeyi amaçlıyor. Merkeziyetsizlik sayesinde oyuncular; yalnızca oyun içi öğelerine sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda Gala Games yol haritasının nasıl gelişeceği konusunda da söz sahibi oluyorlar.

Play-to-Earn Ekosisteminin Yeni Harikası ''Gala Games'' Nedir?

GALA Token Nasıl Satın Alınır?

GALA token satın almak için sırasıyla aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Kripto para borsası seçin.

GALA token satın almak için ilk yapmanız gereken şey, ihtiyaçlarınıza uygun ve güvenilir bir kripto para borsası seçmektir. Söz konusu kripto para biriminin listelendiği borsalara göz atmak için CoinMarketCap veya CoinGecko platformlarından birine gidip arama çubuğuna "GALA" yazabilir ve "Piyasalar" sekmesine tıklayabilirsiniz.

 • Borsada hesap açın.

Seçtiğiniz kripto para borsasında hesap açın. Bunun için sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girin ve kimlik doğrulama sürecini tamamlayın.

 • Hesabınızı finanse edin.

Borsa hesabınıza Türk lirası veya kripto para yatırın.

 • Alım emri verin.

Son olarak borsanın sunduğu işlem çiftlerinden birini kullanarak alım emri verin. Bunun için piyasa emri veya limit emri gibi emir türlerinden birini kullanabilir ve işleminizin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz.

Gala Games gibi platformlar, oyun endüstrisini yeniden şekillendirmeye devam ediyor. Bu platformlar, kullanıcılara sevdikleri şeyi yaparak gelir elde etmeleri için eşsiz bir fırsat sunuyor. Gala Games, hız kesmeden oyunlarını kullanıma sunmaya devam ederken piyasaya girmeye çalışan çok daha fazla geliştirme şirketi görebiliriz.

Play-to-Earn Ekosisteminin Yeni Harikası ''Gala Games'' Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)