Anasayfa Rehber Port Finance (PORT) Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Port Finance (PORT) Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

Popüler bir kripto para projesi olan Port Finance ile ilgili tüm merak ettikleriniz burada.

Port Finance (PORT) Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Port Finance Coin Nedir?

Port Finance; değişken oranlı borç verme, sabit oranlı borç verme ve faiz oranı takasları dâhil olmak üzere değişmez getiriye sahip bir ürün paketi sunmayı hedefleyen bir borç verme protokolü olarak ön plana çıkıyor.  

Faiz piyasalarını Solana'ya getiren proje, yukarıda ifade ettiğimiz bir ürün paketi ile Solana blockchaininin düşük gecikme süresinden ve yüksek hızından faydalanıyor. Proje, Ethereum'da uygulanması güç olan borç verme ürünlerini getirmek için Solana blockchainden ve Serum ekosisteminde yer alan teknolojik gelişmelerden faydalanmaya odaklanıyor.  

Proje, üç kademeden oluşan bir yaklaşım benimsiyor:

  • Ethereum üzerine inşa edilmiş olan Aave ve Compound ile üç temel özellik bakımından benzer bir temel ödünç verme platformunun sağlanması.

1. Kullanıma dayalı değişken oran: Faiz oranı, kullanım oranı ile birlikte artıyor.  

2. Çapraz teminat desteği: Protokol, birçok teminat seçeneği boyunca çeşitli dijital varlıklarda kredi oluşumunu destekliyor.  

3. Flaş krediler: Protokol, kullanıcıların farklı Serum piyasaları arasında ya da Serum ile Raydium arasında risksiz arbitraj yapmalarına imkân tanıyan flaş kredilere destek veriyor.

Solana blockchaininin hızını göz önünde bulunduracak olursak Port Finance, Ethereum'daki ödünç verme ve tasfiyenin güncel durumu ile kıyaslandığında önemli avantajlar sunuyor. 

Likidatörlerin ödünç verme piyasasına daha etkin bir şekilde katılım gösterebilmelerinden dolayı kullanıcılar, daha düşük bir teminat oranından faydalanabiliyorlar. Bu kullanıcılar, başka bir ifadeyle daha az teminat karşılığında daha fazla borç alabiliyorlar.  

Getiri elde etmek amacıyla varlık tedarik etme ve kripto para karşılığı varlık ödünç alma kabiliyeti, ek getiri arayan uzun vadeli SPL token sahipleri ve kaldıraçlı ticaret arayan traderlar için cazip oluyor.  

Port Finance (PORT) Coin Nedir? Nasıl Alınır?

  • Serum emir defterinin kullanımı ile sabit oranlı ödünç verme platformunun sağlanması.

Bu, iki fayda sunuyor: sabit vadeli ve sabit oranlı bir ürün ile bonding eğrisinden daha doğru ve duyarlı bir faiz oranı keşif mekanizması.

Platform, ilk olarak 7 günlük krediler için bir piyasa sunarken bu krediler 14 günlük, 21 günlük vb. uzatılabiliyor. Dayanak krediye birebir karşılık gelen bir türev token olan pToken'i tanıtan platformda pToken ve dayanak tokenler için bir piyasa oluşturulmuştur: USDC/pUSDC, ETH/pETH, SOL/pSOL vb.

Borçluların varlıkları yatırmaları ve bir kredi/değer oranı doğrultusunda ödünç almak istedikleri ilgili pToken'leri oluşturmaları gerekiyor. SOL ödünç almak isteyen bir borçlu, varlıkları yatırıyor ve teminatın yüzde indirimi ile pSOL oluşturuyor.  

Borç verenlerin ise varlıklarını satmak ve karşılık gelen pToken'i almak için ilgili piyasaya gitmeleri gerekiyor. Kredi vadesine ulaşıldığı zaman bu kişiler, dayanak token için pToken'i kullanabiliyorlar. Ayrı bir pToken'e sahip olmak, her borçlu ve alacaklı çifti için kredi miktarını ve süresini kayıt altına alma ihtiyacına son verirken aynı zamanda kredi sahipliğinin devredilebilirliğini ve birleştirilebilirliğini de sağlıyor.  

  • Serum emir defterinin kullanımı ile faiz oranı takas piyasasının sağlanması.

Proje, değişmeyen oranlar ve değişen oranlar arasında böyle bir piyasa uygulamayı hedefliyor. Değişmeyen oranlı ödünç verenler, garanti edilen en yüksek getiriyi elde edebilmek amacıyla mümkün olan en yüksek oranlara ulaşmak isterken değişken oranlı ödünç verenler ise değişken oranın değişmeyen orandan daha fazla artması halinde kâr sağlamak için mümkün olan en düşük oranlara sahip olmak istiyorlar.

Söz konusu ilişki, alıcının değişen oran ile ödünç veren (en düşük değişmeyen oranı isteyen) ve satıcının değişmeyen oran ile ödünç veren (en yüksek değişmeyen oranı isteyen) olduğu bir merkezi limit emir defterindeki alıcı ve satıcıya benzerlik gösteriyor. Proje, Serum eşleştirme motorunun kullanımı ile böyle bir pazaryeri yaratabiliyor.  

Port Finance Coin nedir? Port Finance Coin nasıl alınır? sorularına yanıt aradığımız bu yazıda projenin kurucuları ile devam ediyoruz.  

Port Finance Coin Kime Aittir?

Proje, 2021 yılında Gabriel Wong tarafından diğer üç kurucu ortak ile beraber hayata geçirilmiştir. Facebook, Google ve Microsoft geçmişine sahip olmalarının yanı sıra Solana ve Serum için açık kaynaklı koda katkıda bulunan, birbirine bağlı mühendislerden meydana gelen bir ekip söz konusudur.  

Port Finance Coin Nasıl Alınır?

ort Finance (PORT) Coin Nedir? Nasıl Alınır?

PORT coin satın almak için Raydium, Serum DEX, Gate.io ve AscendEX gibi kripto para borsalarını kullanabilirsiniz. PORT coin satın almak istiyorsanız öncelikle söz konusu kripto para borsalarından birinde hesap oluşturmanız gerekiyor.  

Örneğin; Raydium platformunda kayıt oluşturabilir ve kripto para piyasası ile ilgili temel seviyede bilgi sahibiyseniz kolay bir şekilde USD Coin (USDC) karşılığında PORT coin alımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçte borsa tercihini dikkatli bir şekilde yapmanızda fayda var.

Merkeziyetsiz topluluk yönetişimine olanak sağlamak ve ilk kullanıcıları teşvik etmek amacıyla PORT token adlı bir kripto para birimi piyasaya sürülmüştür. PORT token, şu şekilde değer kazanıyor:

  • Maksimum kredi/değer oranı, hangi varlıkların destekleneceği, tasfiye eşiği ve diğer değişiklikler dâhil olmak üzere çeşitli parametrelere karar vermek amacıyla bir yönetişim tokeni olarak işlev görerek.
  • Staking programının kurulmasının ardından borçlanma ücretlerini ve flaş kredi ücretini paylaşarak.

PORT token için toplam arz ve maksimum arz 100 milyondur. Bunun yüzde 33'ü ekosisteme, yüzde 31'i likidite teşviklerine, yüzde 20'si ekibe, yüzde 10'u kaynak yaratmaya, yüzde 4'ü ilk likiditeye ve yüzde 2'si ise danışmanlara tahsis edilmiştir.  

Port Finance Coin Güvenilir mi?

ort Finance (PORT) Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Port Finance projesi; öncelikle Solana blockchaininin üzerine inşa edilmiş olmasından dolayı güven veriyor. Brevan Howard, Spartan Group, Jump Capital, DeFi Alliance, Rarestone Capital, Valhalla Capital, Evernew Capital, Morningstar Ventures, GSR ve ROK Capital gibi devler tarafından desteklenen proje, ayrıca Bramah Systems ve Kudelski Security tarafından denetlendiğini bildiriyor.  

Merkeziyetsiz finans (DeFi) ürünlerini kullanırken birçok riskin ortaya çıkabileceği konusunda uyarıda bulunan ekip, güvenli kod yazmak için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını ve saygın denetim firmaları tarafından yapılan denetlemelerin yanı sıra kendilerinin de dâhili ve harici kod incelemesi gerçekleştirdiklerini aktarıyor. Yine de kullanıcıların muhtemel bir sözleşme riski konusunda dikkatli olmaları gerekiyor.

Port Finance (PORT) Coin Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)