Anasayfa Rehber Pozisyon Büyüklüğü (Position Size) Nasıl Hesaplanır?

Pozisyon Büyüklüğü (Position Size) Nasıl Hesaplanır?

Rehber

Pozisyon büyüklüğü (position size) nasıl hesaplanır? Pozisyon büyüklüğü nasıl hesaplanır? Pozisyon büyüklüğü hesaplama formülü nedir?

Pozisyon büyüklüğü (position size) kavramına geçmeden önce kısa bir giriş yapalım. Ticaret yaparak sermayesini artırmaya çalışan yatırımcılar; hisse senedi, menkul kıymetler, vadeli işlemler, opsiyon, kıymetli metaller ya da kripto para birimi borsalarında işlem açar. Yapılan bu yatırımlar zaman zaman zararla kapatılabilir. Bu oldukça doğal bir durumdur. Her yatırımcı, kâr edebileceği gibi zararları da soğukkanlı şekilde göğüslemek zorundadır.

Borsalarda duygusal kararlar, birçok tecrübeli yatırımcıyı bile zor durumlara sokabilir. Bu durumdan kaçınmak için yatırımcının elinde kullanabileceği bazı stratejiler vardır. Zararları minimuma indirmek isteyen yatırımcı teknik analiz, temel analiz ve risk yönetimi yöntemlerini kullanır. Böylece yatırım yapacağı ürünün gelecekteki durumu ve gerçek değeri hakkında fikir sahibi olur.

Peki yatırım yaparken sermayeyi nasıl kullanmak gerekir? Risk oranı ne kadar olmalıdır? Burada devreye pozisyon büyüklüğü (position size) kavramı ve pozisyon büyüklüğü nasıl hesaplanır sorusu giriyor. Gelin, bu kavramların ne olduğuna ve ticaret yaparken alım satım işlemlerinde nasıl kullanılabileceğine bakalım.

Pozisyon Büyüklüğü (Position Size) Nedir?

Pozisyon büyüklüğü (position size), yapılan yatırımın büyüklüğü ve sermayenin ne kadarlık bölümünü riske etmek gerektiği ile ilgili bir ticaret stratejisidir. En tecrübeli yatırımcılar bile zaman zaman piyasanın büyüsüne kapılarak elde etmesi zor olan kazançlar peşine düşebilir. Burada psikolojik market döngüsü işin içine girer. Adam Smith, John Maynard Keynes ve John Stuart Mill gibi ekonomi bilginlerinin kitaplarına konu olan “İnsan rasyonel kararlar mı verir yoksa duygularına esir mi düşer?” tartışması, bu durumun yeni olmadığını gösterir.

Doğası gereği insanın duygusal kararlar alabileceği ve en deneyimli yatırımcıların bile bu tuzağa düşebileceğine dair sayısız örnek mevcuttur. Yıllarca verilen emek sonucunda kazanılan sermaye, bir günde yok olabilir. Bu durumun yaşanmaması ve sınırlı bakış açısına kapılmamak için yatırımcıların her zaman risk analizi yapması gerektiği belirtilir. Burada Pozisyon büyüklüğü devreye giriyor.

Pozisyon büyüklüğü nasıl hesaplanır sorusuna geçmeden önce öncelikle hesap riski ve alım satım riski gibi kavramlara değinmek gerekiyor.

Pozisyon Büyüklüğü (Position Size) Nedir?

Hesap Riski Nedir?

Hesap riski, ticaret ya da yatırım için ayırdığınız ve kullanılabilir durumda olan sermayenizin yüzde kaçını riske etmek istediğinizle ilgilidir. Mesela sermayenizin yüzde 90’ını Ethereum’a yatırdığınızı ve bu yatırım da bir donanım cüzdanında güvenle saklanıyor. Bu durumda bakiyenizin yalnızca yüzde 10’u yatırım için kullanılabilir durumdadır. Bu da sahip olduğunuz hesap büyüklüğü olarak kabul edilir.

Hesap Riski Nasıl Hesaplanır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi hesap riski, tek bir pozisyon açarak bakiyenizin yüzde kaçını riske etmek istediğiniz ile ilgiliydi. Genel olarak kullanılan hesap riski yöntemi, yüzde 2 stratejisi olarak bilinir. Buna göre yapacağınız tek bir yatırım işlemindeki zararınız, toplam hesabınızın yüzde 2’sini geçmemelidir. Şayet daha garantici olmak ve zararı minimuma indirmek istiyorsanız bu oranı yüzde 1 olarak da belirleyebilirsiniz.

Volatilite, yani fiyat oynaklığının yüksek olduğu kripto para birimi piyasasında bu hesap riski hesaplama yöntemi kurtarıcı olabilir. Kripto para birimi borsalarında hesap riskini minimuma indirmek için yatırımcıların aşina olduğu stop loss (zararı durdur) emri bulunur. Örneğin Bitcoin (BTC) fiyatının uzun vadeli değil de kısa ve orta vadede yükseleceğine inanıyorsunuz. Örneğin 22.000 dolar seviyesinden 1,000 dolarlık Bitcoin (BTC) aldınız. Beklenmeyen bir düşüş senaryosuna karşı aldığınız seviyeden aşağıdaki bir bölgeye stop loss emri koyarsınız. Böylece zararınınızı belli bir seviyede tutmuş olursunuz.

Pozisyon Büyüklüğü (Position Size) Nedir?

Alım Satım Riski

Peki yapacağınız tek bir işlemden en fazla ne kadar zarar ederek pozisyonu kapatmalısınız? Ne kadar iyi bir yatırımcı olursanız olun, zaman zaman zarar etmek oldukça doğaldır. Açtığınız işlemlerde kendinize sonsuz güven duymak tehlikeli olabilir. Bu nedenle açtığınız işlemlerdeki alım satım riski konusunda iyi bir pozisyon boyutu hesaplaması yapmanız gerekiyor.

Örneğin, fiyatının yükseleceğini düşünerek bir kripto parayı belli bir seviyeden aldığınızı düşünelim. Piyasada oluşan beklenmeyen bir hareket, bu kripto paranın fiyatının düşmesine ve aylarca zararlı pozisyonda beklemenize neden olabilir. Bunun yaşanmaması için ne yapmalısınız? Bu noktada alım satım riski konusu devreye giriyor. Fiyatın düşmeye başladığı belli bir seviyede, “Tamam yanılmışım, daha fazla zarar etmemek için bu pozisyondan çıkıyorum” düşüncesine sahip olmanız gerekir.

Daha fazla zarar etmemek için alım yaptığınız seviyenin altına bir zararı durdur koyarsınız. Fiyat, belirlenen bölgeye gelince stop loss devreye girer ve otomatik olarak satış yapılır. Zararı durdur bölgesini belirlemek için teknik analiz, RSI, hacim, trend, destek ve direnç seviyeleri gibi indikatörlerden yararlanabilirsiniz.

Zararı durdur emrinin nereye konulacağı üzerinde genel geçer bir kabul yoktur. Bu durum, sizin yaptığınız analiz ile ilgilidir. Genel olarak tek bir işlemden kaybedilen paranın, toplam bakiyenin yüzde 2’sini geçmemesi gerektiği belirtilir. Kayıpları kabul etmek, piyasa ile inatlaşmamak ve başka alım fırsatları için küçük bir zararla da olsa satış yapmak, tecrübeli bir yatırımcının sahip olması gereken özellikler arasındadır.

Pozisyon Büyüklüğü Nasıl Hesaplanır?

Şimdi de pozisyon büyüklüğü (position size) nasıl hesaplanır? sorusunun yanıtına gelelim. Pozisyon büyüklüğünü doğru şekilde hesaplamak, beklenmeyen olumsuz piyasa koşulları neticesinde bir yatırımcının yaşayacağı kayıpları minimuma indirir. Bu aşamada, toplam ticaret sermayenize oranla zararı durdur seviyenize bağlı olarak pozisyonunuzun ne kadar büyük olacağı ortaya çıkar.

Pozisyon büyüklüğü (position size) hesaplama işleminin nasıl yapılacağını bir örnekle anlatalım. Örneğin toplam bakiyeniz 10,000 TL olsun. Yapacağınız tek bir işlemdeki kaybın, bu bakiyenin yüzde 1’ini geçmemesine karar verdiğinizi varsayalım. Yani açacağınız bir işlemdeki kayıp en fazla 100 TL olacak. Peki piyasada olumsuz bir durum oluşursa ve fiyat düşerse, hangi noktada satış yapmak sizin için daha faydalı olacak? Bunun oranını da yüzde 5 olarak belirlediğinizi varsayalım. Yani hesabınızın yüzde 1’i pozisyonunuzun yüzde 5’ine karşılık gelecek.

Pozisyon Büyüklüğü Nasıl Hesaplanır?

Aslında Pozisyon büyüklüğü (position size) nasıl hesaplanır? sorusuna verilebilecek bir diğer cevap hesaplama formulü ve örnektir. Gelin bu formüle ve diğer örneklere bakalım:

Pozisyon Büyüklüğü Hesaplama Formülü

Pozisyon boyutu (position size) formülü ile yukarıdaki işlemimizi somutlaştıralım. Pozisyon boyutu formülü şudur:

  • Pozisyon boyutu = Hesap büyüklüğü x hesap riski / stop-loss mesafesi

Yukarıdaki örneğimizde yer alan sayıları kullanarak formüle bakalım.

  • Pozisyon boyutu = 10,000 x 0,01 / 0,05
  • Pozisyon boyutu = 2,000 TL

Bu hesaplama ile açacağınız işlem için pozisyon boyutu 2.000 TL olmak zorundadır. Yani 10,000 TL bakiyeniz varsa, açacağınız tek bir işlemin pozisyon boyutu en fazla 2,000 TL olmalıdır. Gördüğünüz gibi hesabınızın (10,000 TL) yüzde 1’i ile pozisyonunuzun (2,000 TL) yüzde 5’i birbirine eşit oldu.

  • 10,000 TL’nin yüzde 1’i = 100 TL,
  • 2,000 TL’nin yüzde 5’i = 100 TL.

Pozisyon Büyüklüğü Neden Hesaplanır?

Pek çok ticaret yapan kişi pozisyon büyüklüğünü rastgele belirlerken, uygun pozisyon boyutunun hesaplanması, alım satım işleminin aleyhinize olması durumunda kayıp riskini kontrol etmenize ya da beklenen üst seviye gelirse kârı optimize etmenize yardımcı olur. Tüccarlar, ideal pozisyon büyüklüğünü, karar vermelerini etkileyen içgüdüsel hislere izin vermek yerine, bilinçli ve stratejik bir metodoloji kullanarak hesaplamalıdır.

Pozisyon büyüklüğü nasıl hesaplanır? sorusunun cevabı yukarıdaki şekildedir. Örneklerle ve neden hesaplandığına dikkat ettiyseniz sermayenizi korumak açısından bu yöntem çok önemlidir. Hatta geleneksel ve kripto para birimi piyasasındaki profesyonel yatırımcıların çoğu bu risk korunma yönteminin kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Pozisyon Büyüklüğü (Position Size) Nasıl Hesaplanır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)